Instytut Muzyki ogłasza nabór na Kwalifikacyjne Studia Podyplomowe „Muzyka w nauczaniu przedszkolnym i wczesnoszkolnym"

1.      Cele i założenia studiów podyplomowych

Studia mają charakter kwalifikacyjny i są adresowane do osób legitymizujących się dyplomem ukończenia studiów licencjackich lub magisterskich z uprawnieniami pedagogicznymi, które chciałyby poszerzyć wiedzę i umiejętności z zakresu dydaktycznych, wychowawczych, twórczych oraz terapeutycznych walorów kontaktu dziecka z muzyką.  Kluczowym zadaniem studiów jest pogłębienie podstawowego spectrum problematyki psychopedagogicznej i merytoryczno-metodycznej, skupionej wokół rozwoju muzycznego dziecka i ukierunkowanych działań artystycznych, wzbogacających jego muzyczne doświadczenia.

2.      Oferta studiów podyplomowych

Studia Podyplomowe są trzysemestralnymi studiami kwalifikacyjnymi, prowadzonymi w systemie niestacjonarnym, o łącznej liczbie 68 pkt. ECTS. Program kształcenia odpowiada standardom edukacyjnym w zakresie studiów podyplomowych dla nauczycieli w przedszkolu  oraz nauczycieli I etapu edukacyjnego, w zakresie przedmiotu Muzyka oraz w zakresie zajęć umuzykalniających w klasach I-III i na poziomie edukacji przedszkolnej.  Plan studiów obejmuje 410 godz. dydaktycznych, w tym 350 efektywnie zrealizowanych  godzin w formie ćwiczeń i wykładów  oraz 60 godz. praktyki pedagogicznej. Studia oferują następujące przedmioty kształcenia: Wybrane zagadnienia psychologii muzyki, Pedagogika i dydaktyka muzyki, Muzyczne gry edukacyjne z elementami pedagogiki zabawy, Metodyka muzyki w nauczaniu przedszkolnym, Metodyka muzyki w kształceniu wczesnoszkolnym, Specjalistyczna literatura muzyczna z audycjami, Kształcenie słuchu z zasadami muzyki, Emisja głosu z nauką piosenki, Instrumenty szkolne, Zespół muzyczny, Zajęcia muzyczno-ruchowe z elementami tańca, Nauka akompaniamentu, Praktyka pedagogiczna. Wykładowcami Studiów Podyplomowych są pracownicy naukowo-dydaktyczni Instytutu Muzyki oraz osoby współpracujące z IM w charakterze specjalistów w zakresie prowadzonych przez siebie przedmiotów kształcenia akademickiego

3.      Sylwetka absolwenta

Podyplomowe studia „Muzyka w nauczaniu przedszkolnym i wczesnoszkolnym" adresowane są do absolwentów studiów licencjackich bądź magisterskich z uprawnieniami pedagogicznymi. Absolwenci studiów podyplomowych po realizacji i pozytywnym zaliczeniu wszystkich zajęć objętych planem kształcenia będą przygotowani do:

-  prowadzenia zajęć umuzykalniających dla dzieci w wieku przedszkolnym;

- prowadzenia przedmiotu Muzyka i innych zajęć muzycznych w szkole, w klasach 1-3  oraz oddziałach zerowych,

- prowadzenia  muzycznych zajęć animacyjnych w pozaszkolnych placówkach systemu oświaty i wybranych instytucjach kultury  prowadzących działalność edukacyjną;

- ukierunkowania rozwoju muzycznego oraz kompetencji artystycznych, twórczych
i ogólnopoznawczych dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym;

- organizacji pracy pedagogicznej z dzieckiem wykorzystującej efektywne metody nauczania, w tym muzyczne gry edukacyjne, dramę, aktywizujące i polisensoryczne formy kontaktu z muzyką, zespołowe formy muzykowania, śpiew, audycje muzyczne oraz taniec;

- korzystania z pogłębionej wiedzy i umiejętności w zakresie podstawowych zasad metodyki muzykowania zespołowego, kształcenia słuchu, ekspresji wokalnej oraz tworzenia akompaniamentu do dziecięcych zabaw i utworów muzycznych;

- wprowadzania elementów relaksacyjnych w zakresie muzycznych zajęć profilaktycznych.

4.      Miejsce, czas realizacji oraz forma prowadzenia studiów

Miejscem realizacji studiów podyplomowych są pracownie oraz sale wykładowe Instytutu Muzyki UWM w Olsztynie. W trakcie realizacji studiów (2014/ 2015), planowanych jest 24 dwudniowych zjazdów (sobota - niedziela),  po 8 w każdym semestrze. Warunkiem uzyskania dyplomu ukończenia studiów podyplomowych jest zaliczenie wszystkich przedmiotów kształcenia oraz przedstawienie dokumentacji z pozytywnej realizacji praktyki pedagogicznej. Odrębnej pracy dyplomowej nie przewiduje się.

5.      Wewnętrzny System Zapewnienia Jakości Kształcenia

Jakość kształcenia na Studiach Podyplomowych „Muzyka w nauczaniu przedszkolnym i wczesnoszkolnym" diagnozowana będzie dwojakimi rodzajami narzędzi ewaluacyjnych: anonimową ankietą (wzór ankiety stosowanej do oceny nauczycieli akademickich na Wydziale Sztuki)  oraz testami sprawdzającymi poziom wiedzy i umiejętności z zakresu realizowanych przedmiotów kształcenia.

6.      Koszt:
Całkowity koszt studiów wynosi:  3750,00 zł. Istnieje możliwość rozłożenia opłaty na trzy  równe raty (1250,00 zł./ semestr).

7.      Zasady rekrutacji:

Kryteriami przyjęcia kandydata na Studia Podyplomowe „Muzyka w nauczaniu przedszkolnym i wczesnoszkolnym" są:

- Podanie do kierownika studiów podyplomowych;
- Odpis dyplomu ukończenia studiów licencjackich lub magisterskich uprawniających do wykonywania zawodu nauczyciela bądź odpis dyplomu studiów licencjackich lub magisterskich z zaświadczeniem o uprawnieniach nauczycielskich;
- Kwestionariusz osobowy dostępny w Sekretariacie Instytutu Muzyki;
- Trzy fotografie do dyplomu w formacie 37 mm x 52 mm;

O przyjęciu na studia decyduje złożenie kompletu dokumentacji, zgodnie z kolejnością zgłoszeń.  Liczba miejsc jest ograniczona do 20 osób.

Kontakt:

Informacje programowe:  dr Alicja Tupieka-Buszmak (kierownik studiów)
 Instytut Muzyki (89) 527-20-35, pr. 527-02-92.

Informacje organizacyjne: mgr Joanna Kotarska (sekretarz studiów)
Instytut Muzyki (89) 527-20-35, pr. 665-403-782.

Dokumenty należy składać w Sekretariacie Instytutu Muzyki UWM w Olsztynie
przy ul. Feliksa Szrajbera 11. Budynek Wydziału Sztuki  - III piętro