Oferta edukacyjna Wydziału Sztuki dla szkół

Program edukacyjny Centrum Ekspozycyjnego Stara Kotłownia WS UWM

 

1.     ORGANIZATOR

Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

2.     CEL

Przedstawienie oferty edukacyjnej Wydziału Sztuki w oparciu o program Centrum Ekspozycyjnego Stara Kotłownia

Wydział Sztuki oferuje oprowadzanie po wystawach z przewodnikiem - także w formie lekcji o sztuce.Proponujemy oprowadzanie dla grup młodzieży szkolnej (wszystkich szczebli edukacji, a szczególnie gimnazjalnych i licealnych).
Oprowadzanie z przewodnikiem służy poznaniu różnych trendów, kierunków i technik artystycznych oraz szerzej wybranych aspektów sztuki współczesnej. Pozwala również, poprzez możliwość zadawania pytań i prowadzenie swobodnej rozmowy, kształtować wrażliwość i refleksję na temat własnych postaw i poglądów na temat otaczającego nas świata i obserwacji ich artystycznej transpozycji.

Spotkania na wystawach służą formowaniu potrzeb estetycznych oraz pobudzaniu ciekawości intelektualnej odbiorców, jednocześnie ułatwiając komunikację między widzem a artystą/sztuką poprzez informację, dialog.
Poprzez działalność edukacyjną chcemy zaproponować i promować „modę na sztukę", upowszechnić ideę otwarcia społecznego na sztukę, uświadomić odbiorcom, że każdy, bez względu na wiek czy status społeczny, może wziąć udział w rozmowie na jej temat.

3.     ZAGADNIENIA PROBLEMOWE

- Moda na sztukę - pojęcie człowieka estetycznego
- Barwa
- Punkt, linia, płaszczyzna
- Faktura
- Rysunek
- Przestrzeń
- Bryła
- Kompozycja
- Ekoestetyka, ekologia w sztuce
- Fotografia, filozofia fotografii
- Sztuka interpretacji

4.     BLOKI RAMOWE SPOTKAŃ

Wydział Sztuki proponuje odbiorcom spotkanie zarówno ze sztuką współczesną, jaki i z jej twórcami, kolekcjonerami, komentatorami, osobami odpowiadającymi za jej dokumentację czy ekspozycję.

-    spotkania z autorami podczas wernisażu
-    „Wtorek z Artystą" - spotkania z artystami, autorami wystaw, kuratorami, przeznaczone dla młodzieży szkolnej gimnazjalnej i licealnej oraz wszystkich zainteresowanych w różnym przedziale wiekowym

spotkania: wtorek (raz w miesiącu), godz. 10.00-14.00

-    „Młodzieżowa Akademia Sztuki" - oprowadzanie po wystawach, prelekcje i  spotkania w ramach prezentowanych ekspozycji. Program oprowadzania w blokach tematycznych.

W ramach lekcji o sztuce w Młodzieżowej Akademii Sztuki" zapewniamy edukację mającą przybliżyć młodzieży podstawowe zagadnienia dotyczące środków artystycznego wyrazu, budowy obrazu, problemów plastycznych, techniki i technologii, historii sztuki i sztuki współczesnej, interpretacji i analizy dzieł sztuki.
Program przeznaczony dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych i licealnych w ramach kontaktów z placówkami szkolnymi. Wstęp bezpłatny po wcześniejszym umówieniu wizyty z dwutygodniowym wyprzedzeniem, grupy do 30 osób, z opiekunem.

spotkania: poniedziałek-piątek, godz. 10.00 - 14.00

-    „Wykład w Galerii" - cykliczne spotkania z teoretykami sztuki, artystami, kuratorami wystaw, przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych, w różnych przedziałach wiekowych

spotkania: czwartek (raz w miesiącu), godz. 17.00

5.     BLOKI TEMATYCZNE

- „Klasycy współczesności"- cykliczne wystawy w ramach działalności Galerii Otwartej.

Pokazy mają istotne znaczenie edukacyjne, umożliwiają poznanie dokonań i postaw w sztuce. Odwołują się do klasyki, do dziedzictwa intelektualnego i kulturowego  poprzez prezentację zjawisk obecnych w sztuce ogólnopolskiej czy międzynarodowej.

- „Oblicza sztuki" - cykliczne wystawy w ramach działalności Galerii Otwartej.

Pokazy mają istotne znaczenie edukacyjne, umożliwiają poznanie najnowszych dokonań w świecie sztuki oraz otwarcie się na nowe środowiska artystyczne.

- „Mistrz i jego uczniowie", „Wzajemne relacje" - prezentacje cykliczne działalności  poszczególnych pracowni i zakładów w obrębie Wydziału Sztuki (wystawy indywidualne, zbiorowe, problemowe).

Istotne znaczenie edukacyjne dla osób studiujących lub kandydatów na studia plastyczne. Publiczna prezentacja zagadnień realizowanych w pracowniach.

- „Mosty" - prezentacje w ramach wymiany międzyuczelnianej i międzynarodowej

Pokazy mają istotne znaczenie edukacyjne, umożliwiają poznanie najnowszych dokonań w świecie sztuki oraz otwarcie się na nowe środowiska artystyczne, poszerzenie zakresu wzajemnych twórczych kontaktów i doświadczeń.

- „Najlepsze dyplomy" - prezentacja aktualnych najlepszych dyplomów na WS UWM.

Ekspozycje mają istotne znaczenie edukacyjne dla osób studiujących lub kandydatów na studia plastyczne. Dla studentów opuszczających uczelnię jest to często pierwsza poważna publiczna prezentacja ich dorobku, promująca ich dotychczasową działalność twórczą.

6.     ORGANIZACJA

ZAMAWIANIE OPROWADZANIA

Oprowadzanie z przewodnikiem można zamówić telefonicznie lub mailem od poniedziałku do piątku, w godz. 8.30 - 14.30, najlepiej na co najmniej 2 tygodnie przed planowaną wizytą w Centrum Ekspozycyjnym Stara Kotłownia (ul. Prawocheńskiego 9, Olsztyn, Kortowo) - koniecznie podając dane kontaktowe ( nazwisko, telefon, mejl) opiekuna grupy.

INFORMACJA O PROGRAMIE:

Osoby zainteresowane korzystaniem z naszej oferty prosimy o podanie adresu mejlowego, na który będą wysyłane zawiadomienia o planowanych i bieżących wydarzeniach artystycznych w Centrum Ekspozycyjnym WS Stara Kotłownia.

KOORDYNATOR PROJEKTU EDUKACYJNEGO:

dr Małgorzata Bojarska-Waszczuk (Kierownik Galerii Wydziału Sztuki)
e-mail: m.bojarska-waszczuk@uwm.edu.pl
tel.: 89 524 62 43

OPŁATY
Wstęp grup jest bezpłatny.

HARMONOGRAM
Spotkania w ramach „Młodzieżowej Akademii Sztuki": poniedziałek-piątek, godz. 10.00 - 14.00
Spotkania w ramach cyklu „Wtorek z Artystą": wtorek (raz w miesiącu), godz. 10.00 - 14.00
Spotkania w ramach cyklu „Wykład w Galerii": czwartek (raz w miesiącu), godz. 17.00

Czas trwania oprowadzania: 25-40 min.
Czas trwania spotkania/wykładu: 60-90 min.

GRUPY
Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób, konieczna jest obecność opiekuna.