Spotkanie wokół wystawy „Syreni śpiew” Izy Moczarnej-Pasiek

BWA Galeria w Olsztynie serdecznie zaprasza na spotkanie wokół wystawy „Syreni śpiew" Izy Moczarnej-Pasiek. W programie wykład dr Katarzyny Lewandowskiej (Katedra Historii Sztuki i Kultury, UMK Toruń, ASP Gdańsk) pt. „To, co (nie)chciane w sztuce feministycznej", a także panel dyskusyjny na temat postrzegania kobiecości w sztuce.

Spotkanie odbędzie się 1 kwietnia (piątek) o godz. 17:30
w siedzibie galerii - al.Piłsudskiego 39.

 Iza Moczarna-Pasiek - artystka, fotografka, feministka. W swoich projektach walczy ze stereotypowym postrzeganiem kobiecości. Ukazuje obszary kobiecego życia ukryte za zasłoną tabu zbudowanego przez religię i kulturę polskiego społeczeństwa. Jest autorką pierwszego w Polsce „Kalendarza Amazonek 2005", w którym kobiety po mastektomii pozują do aktów, projektu „Cięcie", w którym modelkami są łyse kobiety czy „Hardej Wenus", gdzie przed obiektywem rozbierają się kobiety większych rozmiarów.

Katarzyna Lewandowska - doktorat w 2007 r., Wydział Sztuk Pięknych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozprawa: Kobieta w malarstwie buddyjskiej wadżrajany. Ikonografia i ewolucja stylistyczna tybetańskich zwojów malowanych - promotor: prof. dr hab. Jerzy Malinowski. Zainteresowania badawcze Katarzyny Lewandowskiej koncentrują się na poszukiwaniu cielesności w sztuce współczesnej. Wykorzystuje przy tym dyskurs wzięty z filozofii feministycznej - przede wszystkim l'écriture féminine Lucy Irigaray - ten specyficzny język, który włącza do analizy sztuki inne zmysły niż oko. Zainteresowania K. Lewandowskiej dotyczą również motywu kobiecości w sztuce tybetańskiej - postrzeganego jako ambiwalentny, niejednoznaczny, dwubiegunowy.