ARTIFIX VITRI - wystawa Andrzeja Kałuckiego i Marzeny Wilk
Centrum Ekspozycyjne Stara Kotłownia prezentuje wystawę Andrzeja Kałuckiego i Marzeny Wilk pt. „ARTIFIX VITRI". W ramach wystawy autorzy zaprezentują obiekty wykonane w technice szkła hutniczego i termoformowanego (fusing). Prezentowane prace to swoisty dialog ze światłem, który prowadzony na gruncie specjalistycznej technologii pozwala odbiorcy uczestniczyć w tajemnicy kreacyjnych poszukiwań, zmagań z formą i ujarzmiania niepokornej materii.
Andrzej Kałucki i Marzena Wilk to artyści związani z Pracownią Witrażu Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która powstała w 1957 roku jako pierwsza pośród wszystkich w Polsce szkół artystycznych. Założona i prowadzona przez Edwarda Kwiatkowskiego, szybko stała się ważnym ośrodkiem kształcenia uznanych twórców oraz wybitych specjalistów w zakresie konserwacji witrażu. Jej pozycja była tak silna, że pomimo śmierci mistrza w 1971 roku, przetrwała i w dalszym ciągu kształci adeptów tej trudnej sztuki w zakresie witrażownictwa, szkła termo formowanego i unikatowego tworzonego w hutach. Do chwili obecnej, w pracowni tej pobierało naukę ponad 200 studentów, spośród których wielu założyło własne, znaczące pracownie, zajmujące się projektowaniem i realizacją witrażu oraz jego konserwacją.
Środowisko twórców oczarowane światłem i zauroczone szczególną, magiczną materią, skupione wokół średniowiecznego Torunia, kształtuje niezmiennie od zamierzchłych czasów aż po dziś, obraz witrażownictwa i sztuki szkła północnej Polski.
fot. Ścibor Ciepielewski