×

"Zobacz, zostanę..." wystawa fotografii Justyny Kozdryk i pokaz filmu Michała Kupisza w Galerii Fotografii i Videoartu w Awangardzie bis

Wystawa fotografii Zobacz, zostanę... jest finalnym efektem projektu realizowanego w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. Prezentowane są na niej powstałe w 2012 roku fotografie Justyny Kozdryk oraz film wideo Michała Kupisza, przedstawiające dzieci w zaaranżowanych scenach, gdy wcielają się w przedstawicieli zawodów, które chciałyby wykonywać w przyszłości. Pomysł sesji fotograficzno - filmowej zrodził się podczas rozmów z uczniami na temat ich marzeń i planów na przyszłość.

Nie jest to projekt teatralny, gdzie dzieci niczym aktorzy grają, udają przed kamerą, wkładają odpowiednie kostiumy. Ten projekt opiera się na autentyczności - wypowiedzi, intencji, przekonań dzieci - i pomimo oczywistej kreacyjności, ma w pewnym stopniu charakter dokumentalny. Portretowane na zdjęciach i filmie niepełnosprawne dzieci, których przyszłość z perspektywy większości z nas niekoniecznie rysuje się kolorowo, nie tylko mają swoje bardzo konkretne marzenia, ale są przekonane, że uda im się je zrealizować.

Na wystawie prezentowanych jest 18 portretów uczniów Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. Ktoś prezentuje się jako kucharz, kto inny jako pianista, fizjoterapeuta, komentator sportowy, piosenkarka. Film pokazuje proces powstawania fotografii, dopełniony przez niezwykle ważne dla kontekstu projektu wypowiedzi uczniów.

Intencją organizatorów nie jest epatowanie niepełnosprawnością, ale pokazanie nadziei tych dzieci, ich ufności, wiary w przyszłość, uczynienie z wernisażu rodzaju święta. Portretowane dzieci wraz z opiekunami pojawią się na wernisażu w Awangardzie Bis. Zapraszamy Państwa na to wyjątkowe spotkanie.