Fotografie Krystyny Janusz "Przejście" - inauguracja roku akademickiego 2014/2015 w Starej Kotłowni
„Badania na temat olsztyńskiego zespołu drzwi były dla mnie interesującym doświadczeniem i odczuwam satysfakcję z (jak mi się wydaje) pierwszeństwa podjęcia badań na taką skalę. Fotograficzna inwentaryzacja olsztyńskiego zbioru, którą rozpoczęłam w listopadzie 2011 roku dostarczyła mi wielu wizualnych przyjemności i przyczyniła się do kilku odkryć nie tylko w temacie stolarki drzwiowej. Nierzadko za drzwiami, które były przeze mnie fotografowane, odkrywałam przepiękne, choć zaniedbane dekoracje na klatkach schodowych. W ciągu trwających blisko dwa lata badań na moich oczach dokonywały się przemiany - konserwacja lub renowacja, albo wymiana drzwi. Wielokrotnie zdarzyło mi się rozmawiać z mieszkańcami kamienic, którzy z głębokim rozżaleniem patrzą na zniszczenia drzwi i klatek schodowych. Szczególnie bolała ich bezradność, gdyż od dawna oczekiwali oni prac konserwatorskich, które przywrócą blask kamienicom.
Dlaczego wybrałam temat drzwi? Drzwi stanowiły kondensat architektury fasady. Wykonywane były z nadzwyczajną starannością i jeżeli nawet projekt był prosty i skromny, bez dużego nakładu finansowego, biła od niego elegancka schludność. Uwiodła mnie również duchowa i społeczna odsłona tego tematu. Ile historii ludzkich jest w nich zaklętych...
Drzwi, jako elementy będące częścią wyposażenia budynków najbardziej narażone są na zniszczenia. Ponadto podkreślić należy problem długoletnich zaniedbań i postaw, które nie sprzyjały zachowaniu otrzymanego przez nas dziedzictwa poniemieckiego. Pozostaje nam jednak cieszyć się z ilości zachowanych egzemplarzy, gdyż w samym Olsztynie możemy poszczycić się ponad dwustoma parami przedwojennych drzwi. Katalog, będący wynikiem przeprowadzonych przeze mnie badań, obejmuje dokumentację drzwi frontowych o szczególnej wartości estetycznej i historycznej".
Krystyna Janusz