Wystawa Andrzeja Popiela w Galerii Rynek

„Oblicza rzeczy-wistości"

Od autora: Twórczość moja jest różnorodna, obejmuje wiele dziedzin i dyscyplin artystycznych, od klasycznej grafiki warsztatowej i użytkowej poprzez malarstwo i obiekty przestrzenno-malarskie. W swoich pracach wykorzystuję wszelkie dostępne środki artystycznego wyrazu, jak sądzę posiadam własny język artystyczny. W kompozycjach przestrzennych zestawiam rozmaite przedmioty o specyficznej urodzie; porzucone sprzęty domowe, stare zabawki, zniszczone drzwi ze złuszczoną farbą. Prace te, są "świadectwem naszych czasów", moim komentarzem do wydarzeń z którymi spotykam się na co dzień. Tematyka ich związana jest z takimi problemami jak: agresja, nietolerancja, bezduszność.
W kompozycjach tych rzeczywistość ukazana jest w sposób groteskowy, bywa, że wręcz satyryczny ale i nie rzadko dramatyczny. Niektóre z prac mają charakter surrealistyczny i metafizyczny.

Andrzej Popiel
Urodzony w 1952r. w Warszawie. Studia na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Haliny Chrostowskiej w 1977r. Stypendysta Towarzystwa Przyjaciół Sztuki,  Ministerstwa Kultury i Sztuki, Rządu Francuskiego i Rietvelt Academie w Amsterdamie. W 2012r. - tytuł doktora habilitowanego na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Zajmuje się grafiką, malarstwem. Od 2003r. - praca w Kolegium Nauczycielskim w Warszawie w charakterze wykładowcy. Od 2008r. - praca w Instytucie Sztuk Pięknych  UWM w Olsztynie jako pracownik naukowo-dydaktyczny. Uczestniczy w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą.