×

Koncert artystów olsztyńskich "Słowoświaty" w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach

16 marca 2014 w koncercie dla dzieci "SŁOWOŚWIATY" w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach wystąpili olsztyńscy artyści (Basia Raduszkiewicz, wokaliści zespołu "ProForma" pod kier. prof. Marcina Wawruka) z towarzyszeniem orkiestry kameralnej prezentujący w nim różne gatunki i style muzyczne sprzężone z elementami wizualnymi z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Jarek Kordaczuk - kompozytor (wykładowca Instytutu Muzyki UWM), posługując się współczesnym językiem muzycznym, nadaje słowom najróżniejsze formy: piosenki poetyckiej, arii operowej, monofonii ornamentalnej i polifonii modalnej, hip-hopu, muzyki ilustracyjnej i eksperymentalnej gry słownej, kreując wielobarwne muzyczne Słowoświaty.

 

Małgorzata Mochoń, Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Kielce

"S
łowoświaty" - dobre światy.
Refleksja po koncercie w Filharmonii Świętokrzyskiej

„Słowoświaty" to program, który powstał z talentu, wyobraźni i wrażliwości kompozytora Jarosława Kordaczuka i zyskał artystyczny kształt dzięki współpracy z zespołem muzycznym  Proforma prowadzonym przez Marcina Wawruka, artystę ziemi olsztyńskiej i zarazem profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Adama Smoczyńskiego, autora wizualizacji multimedialnej. Szczególna rola w tym programie przypada jako solistce i narratorce  baśni Basi Raduszkiewicz,  zaś w części hiphopowej do zespołu dołącza również świetny beatboxer  Jakub „Zgas" Żmijowski.

Program wykonany dnia 16. 03. 2014 W Filharmonii Świętokrzyskiej im O. Kolberga w Kielcach w ramach „koncertów familijnych" zaangażował również muzyków tejże filharmonii i okazał się absolutną perełką zarówno jako projekt artystyczny, jak i ze względu na poziom wykonania. Filharmonia Świętokrzyska to miejsce szczególne, otwarte na dialog kultur, zatem dla projektu „Słowoświatów" bardzo akuratne.

Programy multimedialne są obecnie pomysłem dość powszechnie stosowanym w projektach artystycznych, nie zawsze jednak funkcjonują, jako harmonijna całość; w przypadku „Słowoświatów" syntetyczny scenariusz ukazujący możliwości współistnienia słów w muzyce oraz tekstu z towarzyszeniem muzyki i sposób ich współistnienia w różnych formach został zrealizowany  jako projekt wielowymiarowy i absolutnie spójny.  Radość artystów - wykonawców oraz prowadzącego program kompozytora szybko udzieliła się publiczności, a zwłaszcza licznie przybyłym dzieciom. Efekt błyskotliwej lekkości, jaki zespołowi udało się osiągnąć w trakcie przedstawienia jest niezbitym dowodem, że przygotowanie projektu poprzedziła solidna, rzetelna zespołowa praca.

„Słowoświaty" powstały z inicjatywy Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i są w pierwszym rzędzie adresowane do dzieci, jednak wydaje się, że program można oferować również publiczności starszej - zarówno młodzieży jak i dorosłym, ponieważ jego założenia, zarówno artystyczne jak i edukacyjne, choć wieloaspektowe, są zarazem proste, a wykonanie cechuje „radość tworzenia" i „lekkość istnienia" co sprawia, że program dociera do publiczności o różnym stopniu wrażliwości estetycznej, że uczy li - tylko mimochodem, przez wspólną zabawę, zaś dorosłego widza uwodzi poczuciem humoru i subtelną ironią.  Szczególnie warto polecić ten program studentom kierunków artystycznych i humanistycznych ze względu na wielki potencjał kreatywności, jaki wyzwala się u artystów w trakcie aranżowania i wykonania projektu.