Wydział Biologii i Biotechnologii

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

 

Katedra Zoologii

 

Regulamin udziału w zajęciach terenowych; w tym wymogi BHP

 

1. Uczestnik zajęć jest zobowiązany do przestrzegania poleceń Prowadzącego dotyczących szczególnych zasad bezpieczeństwa w terenie, na którym prowadzone są zajęcia oraz do stosowania ogólnie znanych zasad bezpieczeństwa na drogach i w środkach komunikacji.

2. Zajęcia terenowe rozpoczynają się i kończą w miejscu i o czasie wyznaczonym przez Prowadzącego.

3. W trakcie zajęć Student nie powinien bez wiedzy i pozwolenia Prowadzącego oddalać się od grupy.

4. Student jest zobowiązany do posiadania indywidualnego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

5. Na zajęciach terenowych Student jest zobowiązany do posiadania dowodu tożsamości
i numeru telefonu osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku (w postaci wpisu ICE w telefonie komórkowym).

6. Przynajmniej 2 tygodnie przed planowanymi zajęciami Student jest zobowiązany do powiadomienia Prowadzącego o wszelkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogą utrudniać udział w zajęciach terenowych, m. in. o uczuleniach na ukąszenia. W przypadku dolegliwości uniemożliwiających odbycie ćwiczeń informacja musi być zgłoszona na początku semestru, przed rozpoczęciem zajęć.

7. Student powinien zaopatrzyć się w środki zapobiegające ukąszeniom i skutkom ukąszeń spowodowanych przez owady i kleszcze. Osoba uczulona powinna zabierać ze sobą odpowiednie środki odczulające, poinformować osoby Prowadzące o uczuleniu, a Kolegów/Koleżanki zaznajomić ze sposobem użycia tych środków w przypadku utraty przytomności (lub innego stanu uniemożliwiającego słowny kontakt z osoba uczuloną).

8. Na zajęciach terenowych obowiązuje odpowiednia odzież i obuwie, które powinny być dostosowane do warunków pogodowych i terenowych. nadający do poruszania się również po bezdrożach. Wskazane jest posiadanie obuwia odpornego na wilgoć.  Należy zabrać ze sobą w teren odpowiednią ilość pożywienia i napojów. W przypadku zajęć letnich, trzeba również  zadbać o zabezpieczenie przed poparzeniami słonecznymi i udarem słonecznym.

9. Pobranie materiałów i aparatury w o wyższej wartości (tj. lornetki, lunety, odtwarzacze głosów, dragi, próbniki) do badań terenowych wymaga uzyskania zgody prowadzącego. Po zakończeniu zajęć należy dokonać zwrotu pobranego sprzętu
i potwierdzając to u prowadzącego.

10. O pobrany sprzęt należy dbać tj. chronić go przed wilgocią i zabrudzeniem (np. na czas deszczu i transportu chować go do futerałów),

11. Po postoju na odpoczynek lub posiłek oraz podczas wysiadania ze środków transportu należy się upewnić czy zabrano ze sobą powierzony sprzęt.

12. O wszelkich zaistniałych uszkodzeniach aparatury i sprzętu badawczego, a także zauważonych objawach zużycia eksploatacyjnego (np. rozszczelnienie się lornetki – zaparowywanie, utrata jej sprawności optycznej – rozbieżność obrazu; przebicie, przeciekanie woderów itp.) należy powiadomić prowadzącego zajęcia.

13. Podczas trwania zajęć telefony komórkowe powinny być wyłączone.

14. Zaliczenie zajęć terenowych odbywa się na zasadach ustalanych przez Prowadzącego.

15. Student potwierdza zaznajomienie się z regulaminem poprzez złożenie podpisu na imiennej liście uczestników zajęć.