XXI Warmińskie Seminarium Hagiologiczne (2025)

pt.

Święta Rita z Cascii w wierze, pobożności, teologii i sztuce – dawniej i dziś (perspektywa uniwersalna i regionalna)

Termin: 5 listopada 2025 r.

Miejsce:
Stacjonarnie – Wydział Teologii UWM w Olsztynie, ul. Hozjusza 15, Polska
Online – Google Meet

Wydział Teologii UWM w Olsztynie zaprasza do czynnego udziału w seminarium hagiologicznym, pt. „Święta Rita z Cascii w wierze, pobożności, teologii i sztuce – dawniej i dziś (perspektywa uniwersalna i regionalna)”.

Jest to już kolejne, cykliczne seminarium dedykowane świętym, które włącza się w projekt badań hagiologicznych na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie. Wydarzenie skupia specjalistów z różnych dyscyplin: historyków, historyków sztuki, teologów, literaturoznawców, muzykologów, kulturoznawców, religioznawców czy medioznawców. Hagiologowie pochylają się nad sylwetkami i duchowością świętych kobiet i mężczyzn, żyjących w różnych epokach, narodach i reprezentujących różne stany. Badania są prowadzone interdyscyplinarnie, z uwzględnieniem szerokiego zakresu źródeł, w których są obecne ślady kultu i pamięci o świętych.

Zachowując ciąg badań, w dniu  5 listopada 2025 roku na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie odbędzie kolejne seminarium hagiologiczne, tym razem uwaga badawcza zostanie skupiona na Świętej Ricie z Cascii, która jest patronką spraw trudnych i beznadziejnych. Święta stanowi inspirację dla milionów wiernych na całym świecie. Jej życie pełne miłości, pokory i niezłomnej wiary jest wyjątkowym przykładem, jak podążać za Chrystusem w obliczu największych przeciwności losu. W trakcie konferencji przyjrzymy się, zarówno historycznym kontekstom życia św. Rity, jak i jej przesłaniu dla współczesnego świata.

Zapraszamy do wspólnego pochylenia się nad kwestiami:

  • miejsce Świętej w źródłach historycznych, teologicznych, literackich, artystycznych, muzycznych, mediach itp.;
  • kultu skierowanego do Świętej;
  • kultury duchowej ukształtowanej na pobożności skierowanej do św. Rity;
  • symbolice róży i cierpienia w duchowości św. Rity;
  • świadectwa i cuda za jej wstawiennictwem;
  • ikonograficznego przedstawienia św. Rity;
  • patrociniów jej dedykowanych.

Zapraszamy historyków, historyków sztuki, teologów, literaturoznawców, muzykologów, kulturoznawców, religioznawców, medioznawców, ekumenistów i wszystkich tych, którzy w obszarze swoich źródeł badawczych znajdują elementy dotyczące różnych aspektów świętości.

  • Termin zgłoszenia udziału: 31 maja 2025 r.
  • Termin zgłoszenia tematu: 31 sierpnia 2025 r.
  • Kontakt: WSH-WT@wp.pl