BIM w koordynacji wielobranżowej
Podsumowanie cyklu szkoleń dla pracowników i studentów Wydziału Geoinżynierii.
Dzięki pomysłowi i staraniom Pani dr inż. Joanny Pawłowicz z Instytutu Geodezji i Budownictwa odbyły się szkolenia studentów i pracowników Wydziału Geoinżynierii p.t.: "BIM w koordynacji wielobranżowej".
Szkolenia zostały zrealizowane w ramach projektu pt. „Uniwersytet Wielkich Możliwości – program podniesienia jakości zarządzania procesem kształcenia i jakości nauczania” nr POWR. 03.05.00-00-Z201/18 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego,
Celem szkolenia było przeprowadzenie uczestników przez wybrane aspekty wielobranżowej oraz specjalistycznej współpracy w technologii BIM od koncepcji, poprzez wykonanie, aż do opracowania elementów dokumentacji powykonawczej. BIM to koncepcja, która zrewolucjonizowała podejście do projektowania, realizacji inwestycji i zarządzania budynkiem.
BIM, czyli modelowanie informacji o budynku (ang. Building Information Modeling) umożliwia ciągły i natychmiastowy dostęp do informacji o obiekcie w całym toku trwania inwestycji budowlanej i nawet po jej zakończeniu. Projekt wykonany w tej technologii może być wykorzystywany do podejmowania decyzji projektowych, opracowania spójnej dokumentacji budowlanej, harmonogramowania prac oraz wykonania wszelkich analiz i szacowania kosztów inwestycji, a docelowo także do zarządzania gotowym obiektem. Dzięki pracy na jednym modelu, firmy zaangażowane w projektowanie, budowanie i zarządzanie budynkiem mogą znacząco zwiększyć swoją efektywność i zredukować liczbę błędów powstających w całym procesie tworzenia dokumentacji. Cyfrowe dane projektowe w połączeniu z innowacyjną technologią parametrycznego modelowania informacji dają znaczące korzyści w porównaniu z tradycyjnymi metodami projektowania i budowania.
Zarówno pracownicy wydziału jak i studenci: budownictwa, geodezji, gospodarki przestrzennej i inżynierii środowiska mogli zapoznać się z wykorzystaniem technologii BIM w cyklu życia budynku i sami przećwiczyć poszczególne etapy: od opracowania projektu, poprzez etap powstawania budynku, aż do wykonania dokumentacji już wykończonego obiektu i wykorzystania jej w zarządzaniu nim.
Kurs cieszył się dużym zainteresowaniem i został dobrze oceniony zarówno przez kadrę jak i młodzież. W planach jest kolejna edycja szkoleń.
Zapraszamy do obejrzenia filmu promocyjnego.