Projekt pt: „Zorientowana na funkcjonalność metodyka oceny zasobów budowlanych i jej implementacja w narzędziu online”
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie wraz z Universitat Politecnica de Catalunya w Hiszpani realizuje projekt pt: „Zorientowana na funkcjonalność metodyka oceny zasobów budowlanych i jej implementacja w narzędziu online”, którego głównym celem jest udostępnienie społeczności międzynarodowej metodyki oceny zasobu obiektów budowlanych zorientowanej na funkcjonalność (functionality-oriented assessment methodology FOAM) i jej implementacji w formie platformy IT jako narzędzia do oceny stanu funkcjonalnego zasobu obiektów budowlanych (functional assessment of building stock). Projekt, finansowany w ramach I konkursu Programu INNOGLOBO ogłoszonego przez NCBR, realizowany jest w Instytucie Geodezji i Budownictwa na Wydziale Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie we współpracy z Department of Architectural Technology, Barcelona School of Building Construction (EPSEB), Universitat Politècnica de Catalunya · BarcelonaTech (UPC).
Głównym celem projektu jest udostępnienie społeczności międzynarodowej metodyki oceny zasobu obiektów budowlanych zorientowanej na funkcjonalność (functionality-oriented assessment methodology FOAM) i jej implementacji w formie platformy IT jako narzędzia do oceny stanu funkcjonalnego zasobu obiektów budowlanych (functional assessment of stocks tool FAST). Działanie to skoncentrowane jest na gromadzeniu, zarządzaniu i analizie danych związanych z zasobem obiektów budowlanych w celu monitorowania problemów funkcjonalnych w czasie eksploatacji oraz wspierania strategii podejmowania decyzji dotyczących ich prewencyjnej konserwacji. Projekt będzie realizowany poprzez badania przemysłowe i podstawowe po stronie partnera zagranicznego oraz przez prace rozwojowe po stronie Polski. Beneficjentami projektu są zarówno dyrektorzy generalni ds. technicznych w instytucjach publicznych odpowiedzialni za politykę utrzymania istniejącego zasobu budowlanego, inżynierowie odpowiedzialni za inspekcje i utrzymanie cyklu życia budynków, jak i prywatne firmy zajmujące się kwestiami funkcjonalności budynków i stowarzyszenia obywateli/konsumentów działające w tej branży.
W ramach realizacji projektu powstała publikacja: Veronica Royano, Vicente Gibert, Carles Serrat, Jacek Rapinski, Analysis of classification systems for the built environment: historical perspective, comprehensive review and discussion, Journal of Building Engineering, Volume 67, 2023, 105911, ISSN 2352-7102, https://doi.org/10.1016/j.jobe.2023.105911