EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPEDY 2018

Już po raz czwarty na Wydziale Humanistycznym uroczyście obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy. 6 marca Instytut Polonistyki i Logopedii pod patronatem Polskiego Towarzystwa Logopedycznego oraz Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego Oddział w Olsztynie przygotował ciekawy i bogaty program z okazji tego święta.

Obchody rozpoczęły się od zabaw logopedycznych, na które licznie przybyły dzieci z Przedszkola Niepublicznego Tempoo w Olsztynie. Warsztaty samodzielnie poprowadziły studentki II roku logopedii w specjalnie do tego przygotowanych salach, wykonując z dziećmi ćwiczenia oddechowe, artykulacyjne, ruchowe oraz manualne. Równocześnie młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Olsztynie uczestniczyła w warsztatach oddechowo-emisyjnych, kształtujących mowę w ruchu. Zajęcia poprowadziły studentki I roku logopedii. Podobnie jak w przypadku zabaw dla przedszkolaków, również i w tym wypadku przyszłe logopedki popisały się nabywanym w trakcie studiów warsztatem oraz umiejętnością nawiązania świetnego kontaktu z dziećmi i młodzieżą. Następnie obchody przeniosły się do auli teatralnej, w całości oddanej we władanie studentów logopedii.  Przed licznym forum, w tym dwóch kolejnych grup przedszkolaków z przedszkola w Jonkowie oraz Przedszkola Miejskiego nr 24 w Olsztynie, przybyłych specjalnie na spektakl,  przyszli logopedzi zaprezentowali swe aktorskie talenty w przedstawieniu przygotowanym przez studentów II roku Legenda o Łynie według Ireny Kwinto. Zarówno młodej, jak i trochę starszej publiczności spektakl bardzo się podobał, a artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.  Kolejnym punktem programu było rozstrzygniecie I Ogólnopolskiego Konkursu na Najtrudniejszą Lingwołamkę i Skrętacz Języka. Zadaniem uczestników było połączenie słów skomplikowanych pod względem wymowy w ciekawy wiersz, rymowankę, wyliczankę lub innego rodzaju łamaniec językowy. Na konkurs wpłynęło ponad 150 tekstów z różnych stron Polski (więcej na ten temat por. w odrębnym pliku). Uroczystość uświetniła możliwość wysłuchania nagrodzonych utworów na forum imprezy w mistrzowskiej interpretacji studentki logopedii Adrianny Cudnik. Konferansjerka należała do Magdaleny Noszczak oraz Przemysława Korytki, studentów I roku magisterskich studiów uzupełniających z logopedii.  Punktem kulminacyjnym uroczystości był wykład otwarty dr Ewy Hrycyny  Zaburzenia semantyczne i pragmatyczne u dzieci w wieku przedszkolnym. Pani doktor ciekawie przedstawiła sposób funkcjonowania dzieci przejawiających trudności na poziomie budowania interakcji - werbalnej i niewerbalnej - także w zabawie. Omówiła objawy zaburzeń obejmujące sferę pojęciowo-leksykalną oraz tekstową. Poświęciła uwagę umiejętnościom konwersacyjnym i innym aspektom sfery pragmatycznej.

W zorganizowaniu obchodów uczestniczyli studenci z wszystkich roczników olsztyńskiej logopedii. Spośród wykładowców w przygotowaniu poszczególnych imprez udział wzięły: mgr Beata Mikitiuk, dr Magdalena Zaorska, dr Magdalena Osowicka-Kondratowicz, dr Monika Czerepowicka, dr Iza Matusiak-Kępa, dr Ewa Hrycyna. Całość obchodów koordynowała dr Magdalena Osowicka-Kondratowicz.

Wszystkim obecnym i przyszłym logopedom składamy serdeczne życzenia,
przede wszystkim satysfakcji z niesienia pomocy osobom w różnym wieku i z różnymi niepełnosprawnościami z zaburzeniami kompetencji językowych i komunikacyjnych.

Katedra Języka Polskiego i Logopedii
Katedra Literatury Polskiej