dr inż. Monika Radzymińska

Dane osobowe

Adres korespondencyjny: Instytut Nauk o Zarządzaniu i Jakości, 10-720 Olsztyn, pl. Cieszyński 1/10

Telefon służbowy: +89 523 3713

ORCID ID: 0000-0003-0531-268X

Google Scholar: pn1Rx7wAAAAJ

Wybrane publikacje naukowe z repozytorium: artykuły naukowe, monografie, rozdziały w monografiach

Notka biograficzna

Moje zainteresowania naukowowo-badawcze mają charakter interdyscyplinarny i skupiają się wokół trzech następujących nurtów: 1) konsumencka ocena jakości produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego i roślinnego; 2) postawy i zachowania konsumentów względem żywienia i wybranych grup produktów spożywczych; 3) wykorzystanie metrologii konsumenckiej w projektowaniu innowacyjnych wyrobów. Część prowadzonych przeze mnie badań naukowych ma charakter utylitarny i dotyczy praktycznego wykorzystania wyników badań konsumenckich. W wyniku współpracy z przedsiębiorstwami przemysłu spożywczego wypracowałam propozycje innowacji produktowych. Zaproponowane innowacyjne produkty były wynikiem przełożenia wymagań i oczekiwań konsumentów (metrologia konsumencka) na praktyczne rozwiązania technologiczne dotyczące oferty gastronomicznej i piekarniczej. Jedna z wypracowanych przez mnie propozycji Innowacje związane z potrawami kuchni wegańskiej została wyłoniona w konkursie na najlepszą propozycję innowacyjnego rozwiązania. Kolejne zainteresowania badawcze związane były z opracowaniem praktycznych aspektów produkcji wyrobów piekarniczych i cukierniczych akceptowanych przez konsumentów o udokumentowanej wysokiej wartości odżywczej i wysokich walorach prozdrowotnych. Podjęte w tym kierunku badania (w ramach czterech projektów badawczych) mieściły się w obszarze badań podstawowych na rzecz rolnictwa ekologicznego w zakresie przetwórstwa produktów roślinnych i zwierzęcych metodami ekologicznymi.

Uzyskane tytuły/stopnie naukowe/wykształcenie

 

Doktorat

Dyscyplina naukowa

Towaroznawstwo

Miejsce nadania

Wydział Administracji Akademii Morskiej w Gdyni

Rok nadania

2004

Tytuł rozprawy doktorskiej

Badanie zależności między jakością zdrowotną mleka i produktów mlecznych a liczbą (ilością) i zawartością (stężeniem) obcych związków chemicznych

Promotor/promotorzy

prof. dr hab. Stefan S. Smoczyński

 

Ukończone studia podyplomowe

·      Trzysemestralne studia podyplomowe w zakresie przygotowania pedagogicznego na Wydziale Pedagogiki i Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, 2003.

·      Dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie pozyskiwania środków unijnych dla rozwoju regionalnego na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, 2005.

·      Dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie menedżer badań naukowych i prac rozwojowych organizowanych przez Polską Fundację Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland” oraz Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji w Lublinie, 2012.

 

Aktywność zawodowa

 

Najważniejsze staże naukowe/dydaktyczne

1.    Wizyta studyjna w ramach projektu Sniffer dog-animator innowacji realizowanego przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A.

Miejsce realizacji: Humboldt University of Berlin, Niemcy

Okres realizacji: 26.05-28.05.2014

Szczegóły: Udział w warsztatach i seminariach. Program wymiany studenckiej.

2.    Staż dydaktyczny w ramach projektu Wzmocnienie potencjału dydaktycznego UWM  w Olsztynie

Miejsce realizacji: Faculty of Economics, Faculty of Fisheries and Protection of Waters University of South Bohemia, České Budějovice, Czechy.

Okres realizacji: 09.03-27.03.2015

Szczegóły: Udział w zajęciach dydaktycznych, seminariach. Wymiana doświadczeń
w odniesieniu do formy prowadzonych zajęć i stosowanych metod. Doskonalenie umiejętności dydaktycznych. Promocja Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Nawiązanie współpracy.

3.    Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego 2004-2006. Działanie 2.6. Regionalne Strategie Innowacyjne i transfer wiedzy. Projekt Regionalny transfer wiedzy UWM – staże pracowników i absolwentów w firmach. Udział jako stażysta w przedsiębiorstwie PBS DGA Sp. z o o., czas trwania stażu od 5.06 do 4.07.2006 (168h).

4.    Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013. Priorytet VIII Regionalne kadry gospodarki. Poddziałanie 8.2.1 Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw. Projekt Komercjalizacja wyników badań oraz kreowanie postaw przedsiębiorczych przez UWM w Olsztynie poprzez staże, szkolenia i działania uświadamiające z zakresu przedsiębiorczości akademickiej. Udział jako stażysta w przedsiębiorstwie Badania Marketingowe Joanna Kuncer-Zajączkowska, czas trwania stażu od 1.08 do 30.09.2009 (336h).

5.    Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013. Poddziałanie 8.2.1 Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw. Projekt SIS WIM – staże i szkolenia praktyczne dla rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw Warmii i Mazur. Udział jako stażysta w przedsiębiorstwie Naleśnikarnia Pomarańcza Małgorzata Smieszek-Leszczyńska, czas trwania stażu od 2.04 do 31.07.2013 (504h).

6.    Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013. Priorytet VIII Regionalne kadry gospodarki. Poddziałanie 8.2.1 Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw. Projekt Regionalny transfer wiedzy z nauki do biznesu – staże i szkolenia praktyczne naukowców w przedsiębiorstwach Warmii i Mazur. Udział jako stażysta w przedsiębiorstwie PPHU LEHMA Lech Matuszyński, czas trwania stażu od 1.06 do 31.08.2014 (504h).

7.    Program NCBiR Kreator innowacyjności – wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej. Projekt Rozwój systemu wsparcia komercjalizacji wiedzy i technologii oraz przedsiębiorczości akademickiej dla wzmocnienia innowacyjności gospodarki Warmii i Mazur. Uczestnik wizyty studyjnej w ramach Jesiennej Szkoły Ochrony i Komercjalizacji Własności Intelektualnej, w terminie od 19.11 do 21.11.2014.

 

Udział w grantach i projektach badawczych

1. Kompleksowa ocena jakości surowców oraz produktów lokalnych i regionalnych dostępnych na rynku warmińsko-mazurskim w oparciu o jakość zdrowotną oraz opinię konsumentów (N N312 261035)

Okres realizacji: 2008-2011

Źródło finansowania: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Kierownik projektu: prof. dr hab. Stefan S. Smoczyński

Charakter udziału: wykonawca

2. Badania nad opracowaniem optymalnej technologii produkcji wyrobów cukierniczych na bazie mąki ze starych gatunków pszenic z wykorzystaniem pozostałości z przetwórstwa owocowego (HOR-re-msz-0780-10/15 (442))

Okres realizacji: 2015

Źródło finansowania: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Kierownik projektu: dr inż. Ewa Siemianowska

Charakter udziału: główny wykonawca

3. Badania nad opracowaniem optymalnej technologii produkcji wyrobów piekarskich i cukierniczych wzbogacanych świeżymi i suszonymi owocami i warzywami, spełniających kryteria zawarte w pozycji 1256 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 sierpnia 2015 r. (HOR-re-msz-0788/16 (224))

Okres realizacji: 2016

Źródło finansowania: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Kierownik projektu: dr inż. Ewa Siemianowska

Charakter udziału: główny wykonawca

4. Żywność lokalna w Norwegii – konsumencka percepcja jakości (FSS/2011/V/D3/W/0056)

Okres realizacji: 2011

Źródło finansowania: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy

Charakter udziału: kierownik i wykonawca projektu

5. Przetwórstwo produktów roślinnych i zwierzęcych metodami ekologicznymi: badania nad optymalizacją oraz rozwojem innowacyjnych rozwiązań w zakresie przetwórstwa w celu podnoszenia wartości prozdrowotnych produktów ekologicznych, Projekt nr HOR.re.027.10.2017, okres realizacji: 2017

Źródło finansowania: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,

Charakter udziału: główny wykonawca.

6. Badania nad wykorzystaniem niekonwencjonalnych metod obróbki fizycznej (np. ultradźwięki, światło) w ekologicznym przetwórstwie mięsa i podrobów w celu wpływu na zdrowotność, parametry sensoryczne i trwałość wyrobów (nr HOR.re.027.11.2018)

Źródło finansowania: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Charakter udziału: główny wykonawca.

 

Wybrane nagrody i wyróżnienia zawodowe

1. Nagroda Zespołowa Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie za osiągnięcia w dziedzinie naukowej. 2008. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

2. Dyplom Prorektora ds. nauki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Dyrektora Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 2014. Laureatka konkursu na najlepszą propozycję innowacyjnego rozwiązania Innowacje związane z potrawami kuchni wegańskiej wypracowanego w ramach projektu SIS WIM – staże i szkolenia praktyczne dla rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw Warmii i Mazur.

3. Dyplom Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie za osiągnięcia w dziedzinie organizacyjnej. 2012.

4. Dyplom Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie III stopnia za osiągnięcia w dziedzinie organizacyjnej. 2016.

 

Członkostwo w organach instytucji, przedsiębiorstw, organizacji

-     Komisja Nauk Towaroznawczych O/PAN w Poznaniu, w kadencji 2011-2014.

-     Polskie Towarzystwa Technologów Żywności, Oddział w Olsztynie, od 2014-2017.

-     Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Olsztynie, od 2016.

-     Członek jury oceniającej najlepszy regionalny produkt żywnościowy w ramach konkursu „Najpiękniejszy stół wigilijny” organizowanego przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, 21 grudnia 2009, Olsztyn.

-     Członek jury oceniającego najlepszą potrawę regionalną w ramach finału regionalnego konkursu „Smak Warmii, Mazur i Powiśla” organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie, 23 sierpnia 2015, Lidzbark Warmiński.

-     Członek jury oceniającego najlepszą potrawę regionalną w ramach konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie, 27 sierpnia 2016, Olsztyn.

-     Ekspert: konsultacje dla firmy Szarłat dotyczące opracowania modelu biznesowego, organizatorzy: firma PROJEKT FOX Biuro Zarządzania Projektami Inwestycyjnymi Tomasz Lis oraz  Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Olsztynie, 1 marca 2016, Olsztyn.

-     Ekspert: konsultacje dla firmy AGRO-COOP Sp. z o.o dotyczące strategii przygotowania promocji, organizatorzy firma PROJEKT FOX Biuro Zarządzania Projektami Inwestycyjnymi Tomasz Lis oraz Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Olsztynie, 2 marca 2016, Olsztyn.

 

Historia zatrudnienia

Miejsce

Uniwersytet Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Stanowisko

adiunkt

Okres

1.04.2005 - obecnie

Zakres obowiązków

opracowanie szczegółowych programów do prowadzonych przedmiotów, prowadzenie zajęć dydaktycznych właściwie przygotowanych pod względem merytorycznym i metodycznym, uczestniczenie w badaniach naukowych prowadzonych w jednostce organizacyjnej,, uczestniczenie w pracach organizacyjnych jednostki.

 

Miejsce

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

Stanowisko

adiunkt

Okres

1.10.2008-31.08.2011

Zakres obowiązków

opracowanie szczegółowych programów do prowadzonych przedmiotów, prowadzenie zajęć dydaktycznych.