01 Lutego 2023

Wydarzenia


Organizatorzy ujawnili pierwsze informacje na temat 62. edycji Kortowiady. Olsztyńskie juwenalia odbędą się w dniach 24-27 maja. Na scenie wystąpi 15 artystów.

 

Kortowiada, uhonorowana ostatnio nagrodą Pro Juvenes dla najlepszych juwenaliów w Polsce, wraca na swoje tradycyjne miejsce w kalendarzu. Studenckie święto odbędzie się ponownie w maju. Scena główna ponownie stanie na urokliwej i przyjaznej dla uczestników plaży kortowskiej, a koncerty odbywać się będą od 25 do 27 maja.

Bilety na juwenalia UWM można kupić na stronie: >>> bilety.kortowiada.pl 

 

AKTUALIZACJA (21.03.2023 r.) - ZALIA ZAŚPIEWA NA JUWENALIACH UWM

 

Zalia, czyli Julia Zarzecka, to 21-letnia wokalistka i kompozytorka. Jej mocny soulowy głos sprawia, że jest bardzo wyrazistą postacią na polskiej scenie muzycznej. Od najmłodszych lat związana była z muzyką. Już jako dziecko poprosiła o zapisanie jej do szkoły muzycznej. Od trzech lat sama wydaje swoją muzykę.

Pod koniec 2022 roku ukazał się debiutancki album Zalii zatytułowany "Kocham i tęsknię".  Płyta składa się m. in. z pierwszych viralowych singli artystki ("sierpień” i "biegnę”), radiowych przebojów "bezsensownie” i "plany” czy chillowych numerów "sentymenty” i "miłosna scena”.

Więcej informacji o olsztyńskich juwenaliach >>> na stronie Radia UWM FM

Zalia na grafice zapowiadającej Kortowiadę 2023

 

AKTUALIZACJA (14.03.2023 r.) - NIE MA KORTOWIADY BEZ ENEJA

Twórcy hymnu Kortowiady po raz kolejny zagrają koncert w kampusie UWM. Jak twierdzi wielu - Kortowiada i Enej są związani ze sobą na drobre.

Przed rokiem grupa Enej świętowała swoje 20-lecie. Zespół został założony w 2002 roku przez braci Piotra Sołoduchę i Pawła Sołoduchę oraz ich przyjaciela - Łukasza Kojrysa. Nazwę zaczerpnęli od imienia głównego bohatera „Eneidy”, Eneja - wesołego kozaka podróżującego po świecie. Obecnie grają w szerokim ośmioosobowym składzie: Piotr „Lolek” Sołoducha (śpiew, akordeon), Mirosław „Mynio” Ortyński (gitara basowa, śpiew), Paweł „Bolek” Sołoducha (instrumenty perkusyjne), Jakub „Czaplay” Czaplejewicz (puzon), Łukasz „Długi” Przyborowski (trąbka), Damian „Pinki” Pińkowski (saksofon, klarnet), Kornel Kondrak (perkusja) i Piotr „Pancur” Pankowski (gitara elektryczna, akustyczna). Nagrali dotąd siedem płyt. W dorobku mają też album koncertowy zarejestrowany podczas Przystanku Woodstock.

 

Enej na plakacie promującym Kortowiadę

 

AKTUALIZACJA (7.03.2023 r.) - MROZU DWUNASTĄ GWIAZDY KORTOWIADY

Mrozu to autor tekstów, kompozytor oraz producent swoich płyt i twórca hitów z pierwszych miejsc list przebojów. Funkcjonuje na polskiej scenie muzycznej już od wielu lat i przez cały ten czas odnosi sukcesy. Jego najnowsza - wydana w kwietniu 2022 roku - płyta „Złote bloki” uzyskała status platynowej.

-  To artysta, który dobrze wie, jak przyciągnąć do siebie słuchaczy, a jego koncerty są wspaniałym widowiskiem.  Śpiewa piosenki, które świetnie wpadają w ucho. Myślę, że wiele osób ucieszy się z występu Mroza na Kortowiadzie - mówiła w studiu Radia UWM FM rzeczniczka juwenaliów UWM, Natalia Nowak.

 

Mrozu na grafice zapowiadającej Kortowiadę 2023

 

AKTUALIZACJA (28.02.2023 r.) - JULIA ROCKA NA SCENIE OLSZTYŃSKICH JUWENALIÓW

Julia Rocka jest jedenastą z piętnastu gwiazd, które wystąpią podczas tegorocznej Kortowiady. Artystka jest jedną z najciekawszych debiutantek na polskim rynku muzycznym. To także podręcznikowy przykład „self-made woman” pokolenia Z. Wraz z Michałem Głomskim tworzy nieszablonową muzykę z pogranicza popu, urban oraz alternatywy.

Jeszcze przed oficjalnym debiutem jej utwory były świetnie przyjęte przez odbiorców. Singiel „Jeep” przez kilkanaście miesięcy znajdował się na szczycie polskiej listy Spotify Viral, natomiast piosenka „Oficjalna wersja zdarzeń” była pod koniec 2021 roku jednym z największych muzycznych trendów na TikToku - czego efektem są chociażby miliony odtworzeń we wszystkich serwisach streamingowych. Debiutancki album Julii nosi tytuł „Blaza” i ukazał się 3 lutego. Piosenki z tej płyty zaprezentuje na głównej scenie Kortowiady.

Julia Rocka na grafice promującej Kortowiadę

 

AKTUALIZACJA (21.02.2023 r.) - RALPH KAMIŃSKI GWIAZDĄ KORTOWIADY 2023

Po raz pierwszy na scenie w Kortowie wystąpi Ralph Kamiński. To wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny i reżyser teledysków. Tworzoną przez siebie muzykę określa mianem popu alternatywnego. Wydał dotąd cztery albumy. Najnowszy z nich - „Bal u Rafała” - ukazał się w 2022 roku. Za wcześniejszą płytę "Kora" otrzymał dwa Fryderyki.

Twórczość Ralpha Kaminskiego jest ciepło przyjmowana także przez krytyków i całą branżę muzyczną. Współpracował z wieloma znanymi polskimi artystami i występował na największych polskich festiwalach w towarzystwie My Best Band In The World.

 

Ralph Kamiński na plakacie promującym Kortowiadę

 

AKTUALIZACJA (14.02.2023 r.) - SARIUS WYSTĄPI NA JUWENALIACH UWM

Sarius to utalentowany reprezentant częstochowskiej sceny hip-hopowej. Zadebiutował w 2013 roku i od tamtej pory konsekwentnie buduje swoją pozycję na rynku muzycznym. Przełomem w jego karierze okazało się wydanie w 2017 roku  albumu, „ANTIHYPE”. Płyta została świetnie przyjęta przez słuchaczy i uzyskała status platynowej. Podobnie było w przypadku dwóch kolejnych krążków: „Wszystko co złe” oraz „Pierwszy Dzień Po Końcu Świata”.

- Ma już wielu fanów - osób, które uczestniczą w jego koncertach. Także mamy nadzieję, że wiele osób ucieszy się z obecności tego artysty na kortowiadowej scenie" - przyznała w rozmowie z Radiem UWM FM rzeczniczka juwenaliów.

 

Sarius na grafice zapowiadającej Kortowiadę 2023

 

AKTUALIZACJA (7.02.2023 r.) - KULT ZAGRA NA KORTOWIADZIE 2023!

Kult to jeden z tych zespołów, których przedstawiać nie trzeba - są obecni na polskiej scenie muzycznej od ponad 40 lat. Na swoim koncie mają 17 płyt długogrających i ponad 3 tysiące koncertów. Na scenie w Kortowie zameldują się nie po raz pierwszy, więc można się spodziewać, że to będzie jeden z tych występów, które zapamiętamy na długo.

Kult

 

AKTUALIZACJA (31.01.2023 r.) - BŁAŻEJ KRÓL DOŁĄCZA DO GRONA GWIAZD KORTOWIADY

Organizatorzy Kortowiady przedstawili kolejnego artystę, który wystąpi na scenie głównej tegorocznych juwenaliów w Olsztynie. Tym razem okazał się nim Błażej Król -  wokalista, autor tekstów i kompozytor.

Król wydał do tej pory sześć solowych albumów. Jego dorobek artystyczny jest jednak większy, ponieważ wcześniej dał się poznać także jako współtwórca zespołów: UL/KR czy Kawałek Kulki.

Występ na Kortowiadzie 2023 będzie pierwszym jego koncertem na olsztyńskich juwenaliach.

 

Król

 

AKTUALIZACJA (24.01.2023 r.) - JUWENALIA OLSZTYŃSKIE Z KONCERTEM IGO

Grono gwiazd tegorocznej Kortowiady się powiększa. Wiemy już, że na scenie nad Jeziorem Kortowskim wystąpi Igor Walaszek, znany lepiej pod pseudonimem Igo. Na polskim rynku muzycznym obecny jest od kilkunastu lat - w 2009 roku założył rockowy zespół Clock Machine, a później współtworzył elektroniczny duet Bass Astral x Igo. Na swoim koncie ma pokaźną listę koncertów na polskich festiwalach oraz współpracę z takimi artystami, jak Mrozu, Sokół czy Miuosh.

Jakiś czas temu zdecydował się na solową karierę - w listopadzie przedstawił światu swój najnowszy album zatytułowany po prostu "IGO".

Igo

 

AKTUALIZACJA (17.01.2023 r.) - PEZET PIĄTĄ GWIAZDĄ JUWENALIÓW UWM

Line-up Kortowiady nabiera kształtu - do grona gwiazd 62. edycji juwenaliów w Olsztynie dołączył Pezet, czyli Paweł Kapliński.

Artysta pojawił się na polskiej scenie już prawie 25 lat temu i od momentu debiutu nieustannie utrzymuje się w czołówce najważniejszych rodzimych raperów. Podejmował wiele nieoczywistych decyzji artystycznych, które skutkowały najczęściej sukcesami. Rekordy sprzedaży poszczególnych albumów sprawiły, że każde kolejne wydawnictwo Pezeta zapisało się w historii polskiego hip-hopu. To autor takich hitów jak „Seniorita”, „Ukryty w mieście krzyk” czy „Nisko jest niebo”. Jego ostatni album „Muzyka Komercyjna” ukazał się w 2022 roku.

To osoba, która wiele zrobiła w polskim hip-hopie. Ostatnie dwa albumy - mimo przerwy, mimo zmian - zostały świetnie przyjete. Każdy kolejny zapisał się w historii. Więc ten koncert będzie nie lada gratką dla młodszych i bardziej doświadczonych słuchaczy - mówiła w rozmowie z Piotrem Szauerem Natalia Nowak.

Dodajmy, że trwa właśnie konkurs na projekty kortowiadowych koszulek wydziałowych.

- Projekt może zgłosić każdy, kto ma umiejętności graficzne. Na zgłoszenia czekamy do 21 stycznia. Zwycięski projekt zostanie wybrany podczas głosowania na FB stronach Rad Wydziałowych Samorządu Studenckiego. Zwycięzcy mogą liczyć na nagrodę - 200 złotych - zaznaczyła rzeczniczka Kortowiady.

 

AKTUALIZACJA (10.01.2023 r.) - GIBBS ZAGRA NA KORTOWIADZIE 2023

Czwartym artystą, który dołączył do grona gwiazd Kortowiady 2023, jest Gibbs - jeszcze niedawno znany wyłącznie jako producent muzyczny. Jako wokalista z autorskim albumem "Czarno na białym" zadebiutował w 2021 roku.  Minony rok minął mu pod znakiem koncertów: odwiedził wiele polskich miast w ramach trasy "Czarno na białym Tour". A teraz czeka go pierwszy koncert na najlepszej studenckiej imprezie w Polsce!

- W ostatnim czasie zajął pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych polskich artystów w serwisie YouTube. Jego utwory są często odtwarzane - mówiła w Radiu UWM FM rzeczniczka Kortowiady. - Jego wejście na scenie jako wykonawca - a nie tylko producent muzyczny - okazało się strzałem w dziesiątkę! Album został świetnie przyjęty przez fanów.

 

 

AKTUALIZACJA (3.01.2023 r.) - BRYSKA PIERWSZY RAZ ZAŚPIEWA NA KORTOWIADZIE


Organizatorzy Kortowiady ujawnili, że na scenie w miasteczku akademickim UWM wystąpi bryska.

Młoda wokalistka od trzech lat regularnie wydaje kolejne single (wcześniej jako  Gabees oraz Bryella). Jej utwory bardzo szybko zdobywają szczyty radiowych list przebojów, dzięki czemu nieustannie powiększa się grono fanów młodej wokalistki. Debiutowała w 2021 roku EPką "jestem bryska". W kwietniu 2022 roku wydała swoją pierwszą dużą płytę zatytułowaną "moja ciemność".

- Szybko zyskała rozgłos - dzięki swojej muzyce i charakterystycznemu głosowi. Wygląda też bardzo charakterystycznie. Ma wyrazisty styl. Myślę, że będzie wspaniałym gościem, który wystąpi na scenie głównej Kortowiady 2023" - mówiła w rozmowie z Piotrem Szauerem rzeczniczka juwenaliów UWM, Natalia Nowak.

 

AKTUALIZACJA (27.12.2022 r.) - ZNAMY NAZWISKO DRUGIEJ GWIAZDY!

Michał Szczygieł to drugi z muzycznych gości 62. Kortowiady. Artysta debiutował w 2018 roku singlem „Nic tu po mnie”. Jednak dużo większy rozgłos przyniósł mu wydany w 2020 roku utwór „Spontan”. W czerwcu 2021 roku ukazał się jego pierwszy album zatytułowany „Tak jak chcę”. Latem wrócił na szczyty radiowych list przebojów w całej Polsce z hitowym nagraniem „Adrenalina”.

- Dynamiczne popowe produkcje to zdecydowanie jego żywioł - zaznaczyła w Radiu UWM FM rzeczniczka Kortowiady Natalia Nowak. I przekonywała, że w programie tegorocznych juwenaliów nie zabraknie też gwiazd innych gatunków muzycznych. - Myślę, że każdy, kto wyrazi chęć uczestnictwa w Kortowiadzie, znajdzie naprawdę jakieś brzmienia, które będą mu w pełni odpowiadały.

 

AKTUALIZACJA (20.12.2022 r.) - RUSZA SPRZEDAŻ BILETÓW!


Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przedstawiła pierwszą gwiazdę 62. Kortowiady. Pod koniec maja na plaży w miasteczku akademickim wystąpi Oki, czyli Oskar Kamiński. Raper pochodzi z Lublina. Debiutował w 2014 roku EP-ką "Szanuj". Do dziś wydał pięć dużych studyjnych krążków. Najnowszy to "Produkt47". Krążek uzyskał certyfikat dwukrotnie platynowej płyty w Polsce. A gościnnie udzielają się na nim m.in.: Taco Hemingway, Sobel, Young Igi czy Paluch.

- To ogłoszenie bardzo ucieszy fanów polskiego rapu. Trudno nie zwrócić uwagi na charakterystyczny głos Okiego. Jeśli ktoś nie kojarzy jego utworów z radia, to na pewno gdzieś pewnie dostrzegł jego kolczastą fryzurę - mówiła w studiu Radia UWM FM rzeczniczka Kortowiady Natalia Nowak.

 

Kortowiada 2023 - co już wiemy?

Olsztyńskie juwenalia odbędą się w dniach 24-27 maja. Na scenie nad Jeziorem Kortowskim wystąpi 15 artystów.

- Podobnie jak podczas poprzedniej edycji wystąpi 15 artystów, reprezentujących rozmaite gatunki muzyczne. Zadowoleni będą zarówno fani rocka czy rapu, jak i miłośnicy muzyki alternatywnej bądź popu. Wszystkie kortowiadowe wieczory będzie można natomiast spędzić na Silent Party. W ciągu dnia na uczestników czekać będzie wiele atrakcji w postaci wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz rozrywkowych. Wiele z nich, wzorem lat poprzednich, będzie miało związek z wybraną tematyką - tłumaczy rzeczniczka Kortowiady. I zapowiada, że w 2023 roku będzie kosmicznie!

– Każdego roku wybierany jest inny motyw przewodni olsztyńskich juwenaliów, a podczas tej edycji będzie to tematyka kosmiczna. To konsekwencja naszej chęci zaangażowania się w Rok Mikołaja Kopernika, którym ustanowiono rok 2023. Od dłuższego czasu, będąc częścią społeczności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, słyszeliśmy o intensywnych przygotowaniach do gloryfikacji schedy, którą zostawił po sobie uczony – tłumaczy Aleksandra Siwiecka, przewodnicząca Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego. – Obok kulturalnej i rozrywkowej części naszego festiwalu studenckiego chcemy zrealizować szereg aktywności edukacyjnych oraz popularnonaukowych, które, mamy nadzieję, zainspirują naszych odbiorców do odkrywania złożoności otaczającego nas świata. Będziemy mogli puścić także wodze fantazji w aspekcie wizualnym.

Wzorem lat poprzednich kolejne karty będą odkrywane stopniowo – niecierpliwi mogą wypatrywać nowych ogłoszeń w każdy wtorek, począwszy od 20 grudnia.

red., mat. prasowe

Rodzaj artykułu