Protest ZNP przed siedzibą MEiN

15 października 2022 r. przed siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie odbył się protest zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Uczestnicy pikiety domagali się m.in. podwyżek. - Nie uprawiamy polityki, chcemy rozmawiać o edukacji - mówił szef ZNP Sławomir Broniarz.

Podkreślał również, że podstawowym problemem dzisiejszej edukacji jest głębokie niedofinansowanie i brak nauczycieli. Ponadto zwrócił uwagę, że inflacja wpływa nie tylko  na koszty prowadzenia szkół i uczelni, ale i budżety samych pracowników.

W trakcie pikiety przedstawione zostały rekomendacje i postulaty uczestników i uczestniczek miasteczka edukacyjnego, które działało od 8 do 14 października w pobliżu Ministerstwa Edukacji i Nauki przy placu Na Rozdrożu w Warszawie.

Wypracowane w miasteczku edukacyjnym rekomendacje i postulaty to m.in. systematyczne zwiększanie wynagrodzenia dla nauczycieli, przeprowadzenie ponownego badania czasu pracy nauczyciela przez instytucje do tego powołane, określenie dobowej normy czasy pracy nauczyciela m.in. w świetle wycieczek szkolnych, utrzymanie pensum dydaktycznego na dotychczasowym poziomie, wykreślenie z ustawy Karta Nauczyciela godziny dostępności, dokonanie zmiany powrotu do oceny pracy nauczyciela według zasad obowiązujących przed 1 września 2022 r. oraz zwiększenie środków finansowych na doskonalenie zawodowe i podnoszenie kwalifikacji nauczycieli.

Jednym z postulatów jest także ustawowe powiązanie wynagrodzenia zasadniczego pracowników niebędących nauczycielami akademickimi z wynagrodzeniami zasadniczymi nauczycieli akademickich oraz żądanie systemowego, corocznego zwiększania nakładów finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę o 0,3 proc. PKB do poziomu 3 proc. PKB.