Temat badawczy - statutowy nr 14.610.016-300
Antropologia literatury, kultury, języka oraz historia krajów anglosaskich
kierownik tematu: dr hab. Ewa Kujawska-Lis, prof. UWM
Wymieniona tematyka obejmuje szerokie spektrum badań nad wieloma płaszczyznami z dziedziny literatury, antropologii kulturowej, języka, zachowań społecznych oraz historii krajów angielskiego obszaru językowego.
Podstawowymi celami badawczymi realizowanymi przez zespół będą:
Istotnym elementem pracy całego zespołu będzie - poprzez zastosowanie metody korelacji - szukanie odpowiednich odniesień zachodzących pomiędzy prezentowanymi dyscyplinami wiedzy.
Wyniki badań zostaną upowszechnienie w formie pisemnej, w postaci monografii profesorskich i habilitacyjnych, rozpraw doktorskich, artykułów w czasopismach specjalistycznych oraz w formie publikacji zwartych.
Ponadto, prezentacja osiągnięć badawczych nastąpi podczas wygłaszanych referatów na konferencjach, sympozjach naukowych, podczas wykładów monograficznych, prelekcji etc. Ważnym zamierzeniem jest podjęcie dialogu naukowego z odpowiednimi gremiami w polskich i zagranicznych ośrodkach akademickich oraz wykorzystanie rezultatów badań w trakcie dydaktyki akademickiej.
Metody badawcze: indukcyjna, dedukcyjna, leksykalna, porównawcza, geograficzna, progresywna, retrogresywna, statystyczna i inne.
Temat statutowy nr 14.610.031-300
Narracja postklasyczna
Temat realizowany w ramach działalności ORGiN
Narragologiczna grupa badawcza Olsztyn Research Group in Narrative.
Kierownik ORGiN: dr Halszka Leleń
Członkowie:
Członek współpracujący: dr Bartosz Lutostański, (Uniwersytet Warszawski), inicjator i założyciel ORGiN.
Naczelnym zadaniem Zespołu jest badanie uporządkowań narracyjnych w różnych tekstach literackich jak również tekstach kultury i w różnych epokach historycznych. Przeprowadzamy analizy konkretnych utworów oraz grup utworów pod względem wybranych zabiegów artystycznych i zjawisk (trans)gatunkowych oraz intermedialnych, podejmując również rozważania wybranych aspektów teoretyczno-literackich. W naszym podejściu łączymy modele badawcze zaczerpnięte zarówno z literaturoznawstwa, jak i innych dyscyplin - filozofii, socjologii, psychologii, antropologii. Naszym celem jest aktywny wkład w rozwój narratologii jako dyscypliny naukowej oraz jej aparatury pojęciowej. Metodologia post-klasyczna, którą przyjmujemy poszerzana jest o inne podejścia metodologiczne takie jak szkoła post-formalna, strukturalna, post-strukturalna, poetyka kognitywna i inne.
Do szczegółowych celów badawczych Zespołu można zaliczyć:
Grupa badawcza Communication and Evolution Research Group
Grupa działa od roku 2015 w Pracowni Językoznawstwa Angielskiego. Badania obejmują zastosowanie metodologii językoznawstwa kognitywnego, pragmatyki i językoznawstwem antropologicznym do badań nad teorią ewolucji i komunikacji na jej temat. Grupa zrzesza naukowców w kilku ośrodków naukowych w Polsce: Uniwersytet Wrocławski, Wrocławski oddział PAN, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytet Opolski. Inicjatorem i koordynatorem grupy jest dr Anna Drogosz z UWM.
Więcej na temat działalności grupy tutaj