W dniu 26 czerwca 2014r. Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie podpisał dwie, nowe umowy o dofinansowanie projektów, które realizowane będą przez Wydział Nauk Medycznych.
W dniu 26 czerwca 2014 r. Uniwersytet Warmińsko–Mazurski w Olsztynie podpisał dwie, nowe umowy o dofinansowanie projektów, które realizowane będą przez Wydział Nauk Medycznych, pn.:
-
„Budowa laboratorium fuzji obrazowych” – wartość projektu 3 850 000,00 zł;
-
„Budowa infrastruktury B+R do prowadzenia badan z zakresu medycyny nuklearnej” – wartość projektu 3 750 000,00 zł.
Pierwszy z projektów zakłada zakup, dostawę, montaż i uruchomienie wyposażenia laboratorium w pomieszczeniach przy ul. Warszawskiej 30 w Olsztynie na potrzeby uruchomienia Laboratorium Fuzji Obrazowych Wydziału Nauk Medycznych. W ramach inwestycji zaplanowano następujące wyposażenie(sprzęt i oprogramowanie):
-
tomograf komputerowy min. 64-rzędowy wraz z montażem i uruchomieniem,
-
zakup urządzeń systemowych z dedykowanym serwerem aplikacyjnym pozwalający na zdalną pracę klient-serwer,
-
oprogramowanie RIS, 3D-Oculus, 3D-Fusion,
-
system PACS.
W ramach realizowanego projektu prowadzone będą prace badawcze w następujących dziedzinach:
-
Wizualizacja danych z tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego jako metoda przechowywania i prezentacji danych stereotaktycznych,
-
Algorytmy multimodalnej fuzji obrazów,
-
Wizualizacja stereoskopowa intermodalnych obrazów w technologii AR,
-
Interaktywny system fuzji morfologicznej struktur jako narzędzia planowania, szkolenia i dokumentowania operacji.
Założonym efektem badań ma być stworzenie interaktywnego systemu fuzji obrazów, który może służyć analizie obrazów medycznych o różnych modalnościach. W budowie systemu należy stworzyć nowe algorytmy i metody dopasowywania morfologicznego obiektów wyodrębnianych w obrazie z tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. System fuzji obrazów ma być narzędziem wspierającym proces opracowywania strategii operacji, dokumentowania zabiegów lub narzędziem do wizualizacji interaktywnej danych z obrazów diagnostycznych. System fuzji na uzyskiwać informacje o strukturze tkanek miękkich ciała pacjenta za pomocą rezonansu magnetycznego a dane o strukturze kostnej za pomocą promieniowania rentgenowskiego z tomografii komputerowej. Wytworzone modele fuzyjne mają być prezentowane za pomocą interaktywnej wizualizacji wykorzystującej technikę rzeczywistości poszerzonej - AR (ang. Augmented Reality). Jako nowowytworzone produkty projektu należy uznać dwa elementy, tj.: innowacyjne oprogramowanie fuzji obrazów intermodalnych oraz innowacyjny system (urządzenie) do przestrzennej wizualizacji obrazów intermodalnych technika AR w wysokiej rozdzielczości.
Projekt z zakresu medycyny nuklearnej jest odpowiedzią na potrzeby wynikające z rozwoju działalności badawczo - rozwojowej wydziałów Nauk Medycznych i Medycyny Weterynaryjnej. Realizowany jest w trybie "zaprojektuj i wybuduj". Medycyna nuklearna jest dziedziną medycyny zajmującą sie leczeniem i diagnozowaniem chorób przy użyciu izotopów promieniotwórczych, zajmuje sie głównie fizjologią ciała, organów i chorób. Metody medycyny nuklearnej wykorzystywane są między innymi w onkologii, w leczeniu niektórych typów nowotworów oraz jako zabiegi paliatywne, mające na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych, związanych z występowaniem rozsianego procesu nowotworowego (np. przerzuty do kości). Stosowane są również w celu lokalizacji zmian niewidocznych przy użyciu innych środków. Medycyna nuklearna stosowana jest również jako narzędzie w diagnostyce i leczeniu chorób, np. endokrynologicznych (głównie chorób tarczycy). Metoda obrazowania stosowana w medycynie nuklearnej jest scyntygrafia. Jest to obrazowa metoda diagnostyczna medycyny nuklearnej, polegająca na wprowadzeniu do organizmu środków chemicznych (najczęściej farmaceutyków) znakowanych radioizotopami, cyfrowej rejestracji ich rozpadu i graficznym przedstawieniu ich rozmieszczenia.
W celu uruchomienie laboratorium konieczny jest zakup sprzętu laboratoryjnego (zakup gammakamery SPECT/CT z komorą gorąca z dozymetrią oraz systemem Gamma Detection) oraz wykonanie prac budowlanych (adaptacyjnych) niezbędnych do uruchomienia sprzętu w budynku przychodni Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.
W ramach realizowanego projektu prowadzone będą prace badawcze w dziedzinach:
-
Przygotowanie radioznaczników do diagnostyki w oparciu o antagonistów receptora somatostatynowego (SST) znakowanych 99mTc i terapii zaawansowanych procesów nowotworowych w oparciu o beta i gamma emitery w szczególności 188Re, 90Y, 177Lu, wykonywanie badan za pomocą gamma kamery SPECT/CT;
-
Kontrola jakości radiofarmaceutyków, analiza dozymetryczna na podstawie badań fantomowych, badań eksperymentalnych oraz badan klinicznych, transfer danych i ich wykorzystanie kliniczne oraz naukowe wraz z analizą możliwości wykorzystania obrazów hybrydowych, łączonych badań strukturalnych, takich jak Tomografia komputerowa (CT) oraz rezonansu Magnetycznego (MR) z badaniami scyntygraficznymi SPECT (SPECT - Single Photon Emission Computed Tomography - scyntygraficzne badanie tomograficzne);
-
Opracowanie i nadzór merytoryczny nad badaniami eksperymentalnymi, następnie badaniami klinicznymi, w szczególności wykonanie badan randomizowanych procedur diagnostyczno-terapeutycznych w celu wprowadzenia analizowanych procedur badawczo-rozwojowych do wykorzystania klinicznego oraz w dalszej kolejności komercjalizacja użytych procedur w codziennej praktyce klinicznej.
Oba projekty realizowane są w ramach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazuty na lata 2007-2014. Poddziałanie Inwestycje infrastrukturalne tworzące powiązania kooperacyjne pomiędzy jednostkami naukowymi i badawczo-rozwojowymi a przedsiębiorstwami. Ich zakończenie zaplanowano na dzień 30 czerwca 2015 r.