Filologia Germańska UWM

Witamy w Studenckim Kole Naukowym Młodych Germanistów!

Nasze koło istnieje w uczelnianym rejestrze organizacji studenckich od 9 października 2001 roku. Pierwszym opiekunem koła był pan mgr Uwe Hahnkamp, a następnie pani dr Barbara Sapała. Od 1 października 2010 roku zadania te przejął pan dr Tomasz Żurawlew. Spotykamy się po to, by nie marnować czasu i rozwijać to, co w nas najlepsze. Świadomi różnic kulturowych oraz tego, co nas łączy, poszerzamy naszą wiedzę o świecie, piszemy prace naukowe, bierzemy udział w konferencjach, tłumaczymy teksty, czytamy i dyskutujemy, wspieramy siebie w nauce, próbujemy patrzeć na codzienność nie tylko z zewnątrz...

Cele i zadania koła

• promowanie Katedry Filologii Germańskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego;
  • rozwijanie talentów badawczych, umiejętności krytycznego myślenia, samodzielnej pracy oraz innych zainteresowań studentów;
  • propagowanie wiedzy o literaturze i języku na tle polsko-niemieckich uwarunkowań w aspekcie kulturowym, społecznym i historyczno-politycznym;
  • udział w studenckich konferencjach naukowych;
  • wspieranie inicjatyw studenckich;
  • organizowanie spotkań filmowych, literackich, prelekcji oraz wykładów otwartych z udziałem ludzi kultury i nauki;
  • wzajemne wsparcie w nauce oraz pomoc charytatywna.

♦ 15 września 2022 roku odbyły się 51. obrady Międzynarodowego Seminarium Kół Naukowych w Olsztynie z udziałem Mateusza Duchlińskiego w sekcji nauk humanistycznych. Obrady trwały ponad 4 godziny i obfitowały w wiele ciekawych wystąpień studentów z różnych uniwersytetów. Po konferencji ukazała się publikacja naszego reprezentanta (M. Duchliński, Zur Wertewelt von Philipp Burger in Anlehnung an ausgewählte Liedtexte, [w:] D. Ossowska-Salamonowicz, M. Giżyńska (red.), 51. Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych w Olsztynie. Seminarium innowacyjnych rozwiązań w dobie pandemii, Poznań 2022, s. 145-159.), która jest dostępna zarówno w wersji cyfrowej, jak i papierowej.

Tu monografia z tekstem Mateusza (kliknij)

Opiekun koła:

dr Tomasz Żurawlew, gabinet 216;