Filologia Germańska UWM

Dlaczego warto studiować germanistykę

jako drugi kierunek?

Poprosiliśmy studentki III roku filologii germańskiej i specjalności nauczycielskiej w zakresie języka niemieckiego, które zdecydowały się na te studia jako drugi kierunek, aby odpowiedziały na to pytanie. Oto ich odpowiedzi:

Joanna Bieńkowska studiowała jednocześnie dwie filologie, polską i germańską. Zalety, które z tego wynikają, Joanna dostrzega w:

-        większej możliwości znalezienia pracy,

-        porównaniu zdobytej wiedzy i poszerzanie jej,

-        lepszej organizacji czasu.

Jednak studiowanie dwóch kierunków niesie ze sobą także pewne trudności organizacyjne, z którymi trzeba sobie poradzić, np. plan zajęć na obu kierunkach. Na pewno ma się mniej czasu na naukę, niż inni studenci, co zrozumiałe. Poza tym, zdaniem Joanny, nie zawsze można być na wszystkich zajęciach, przez co później mogą tworzyć się zaległości. Dlaczego warto studiować właśnie germanistykę jako drugi kierunek? Joanna odpowiada po prostu: „Język zawsze się przyda. Można pogodzić wszystko, tylko to wymaga pracy i determinacji.”

Joanna zachęca innych studentów UWM w Olsztynie: „Lubisz niemiecki- sprawdź się :)”.

Anna Hinzmann studiowała jednocześnie geodezję i geoinformatykę oraz kończy teraz specjalność nauczycielską w zakresie języka niemieckiego jako studia I stopnia. Anna podsumowuje zalety studiów na dwóch kierunkach następująco:

-        umiejętność lepszej organizacji dnia i czasu w ogóle,

-        poznawanie nowych ludzi,

-        to dowód na to, że wszystko jest możliwe, trzeba tylko chcieć ;).

Studiując równoległe dwa kierunki Ania musiała zmierzyć się z kilkoma problemami, np. z częstymi spóźnieniami na zajęcia, ponieważ plan zajęć na geodezji był "przesunięty" oraz z częstymi nieobecności na I i II roku, gdy miała najwięcej zajęć. Mimo to jest przekonana o tym, że warto studiować germanistykę jako drugi kierunek, bo w dzisiejszych czasach znajomość języków obcych jest niezbędny na rynku pracy. Ania zachęca do studiowania germanistyki jako drugiego kierunku krótko: „Naprawdę warto! :)”.

Karolina Zdunek i Ania Hinzmann zachęcają do studiowania germanistyki jako drugiego kierunku.

Aleksandra Ostrowska pogodziła studia II stopnia na kierunku administracja ze studiowaniem specjalności nauczycielskiej w zakresie języka niemieckiego jako studia I stopnia. Wysiłek ten opłaca się jej zdaniem z kilku powodów, między innymi:

-  zyskujesz możliwość poznania ciekawych ludzi,

-  wzrastają twoje szanse na znalezienie pracy w Polsce,

-  zyskujesz możliwość znalezienia pracy za granicą.

Aleksandra uważa, że największym problemem, wynikającym ze studiowania dwóch kierunków, jest pogodzenie tego faktu w tygodniowym planie zajęć oraz ograniczony czas dla siebie. Uzasadnia następująco swój wybór germanistyki jako drugiego kierunku: „Warto, ponieważ Niemcy są krajem wysokorozwiniętym, tam można znaleźć pracę w wyuczonym zawodzie i otrzymywać wysokie wynagrodzenie. Jeśli ktoś planuje pracę za granicą to polecam Niemcy, warto!” Aleksandra zachęca innych studentów naszego uniwersytetu do podjęcia studiów na germanistyce takimi słowami: „Nie będzie łatwo, ale się opłaci J”.

Posłuchajcie również, co na ten temat mają do powiedzenia inni studenci. Ich rozmowy w języku niemieckim znajdziecie TUTAJ.

FILOLOGIA
GERMAŃSKA