Katedra Filologii Germańskiej UWM

Zaproszenia

Spotkanie online z maturzystami

w związku ze zbliżającymi się maturami i koniecznością podjęcia decyzji o wyborze nowej drogi życiowej, chcielibyśmy zaprosić zainteresowane osoby – szczególnie uczniów klas maturalnych i ich nauczycieli– na spotkanie online z kierownictwem Katedry Języka Niemieckiego oraz Katedry Literatury i Kultury Krajów Niemieckojęzycznych w celu zaprezentowania możliwości, jakie niesie ze sobą studiowanie Filologii Germańskiej na UWM w Olsztynie. Po zgłoszeniu mailowym na adres: marta.gierzynska@uwm.edu.pl zostanie podany link do spotkania online na platformie MS Teams. Ponieważ organizacja dni otwartych nie była w ostatnich latach możliwa, chcielibyśmy umożliwić przyszłym potencjalnym studentom i studentkom zapoznanie się w ten sposób z ofertą naszego kierunku. Spotkanie to będzie także okazją, by zadać własne pytania, które pomogą wybrać dalszą ścieżkę edukacji. Liczymy, że będzie to Filologia Germańska!

Chętnych prosimy o kontakt do 18 kwietnia wraz z podaniem liczby osób zainteresowanych wydarzeniem. Spotkanie planowane jest na 20 kwietnia o godzinie 9:00.

Konkurs KuliUni

Serdecznie zapraszamy do I. edycji Konkursu KuliUni organizowanego przez Katedrę Języka Niemieckiego oraz Katedrę Literatury i Kultury Krajów Niemieckojęzycznych UWM w Olsztynie. Konkurs ma na celu propagowanie nauki języka niemieckiego oraz stanowi doskonałą okazję do sprawdzenia swoich sił w rywalizacji z uczniami szkół średnich na terenie woj. warmińsko-mazurskiego. W celu wzięcia udziału w konkursie należy zapoznać się z poniższym regulaminem i zastosować się do jego wytycznych. Serdecznie zachęcamy do udziału wszystkich uczniów naszego województwa!

Na prace czekamy do 28 kwietnia 2022!

Poniżej do pobrania Regulamin konkursu, Karta zgłoszenia wraz z oświadczeniem o przetwarzaniu danych osobowych oraz Aufgabenblatt.

W razie pytań prosimy o kontakt z dr Martą Anną Gierzyńską: marta.gierzynska@uwm.edu.pl

Aufgabenblatt 92 KB

Karta zgłoszenia wraz z oświadczeniem o przetwarzaniu danych osobowych 109 KB

Regulamin konkursu KuliUni 133 KB

Spotkanie autorskie z Arturem Beckerem

Katedra Literatury i Kultury Krajów Niemieckojęzycznych Instytutu Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego
Wspólnota Kulturowa „Borussia”
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Institut für Auslandsbeziehungen
Lehndorf-Gesellschaft Steinort, Berlin

zapraszają społeczność akademicką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

na spotkanie autorskie z Arturem Beckerem pt.

PRZEKRACZANIE GRANIC (po polsku)

Spotkanie poprowadzi dr Alina Kuzborska

Spotkanie odbędzie się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej

przy ul. 1 Maja w Olsztynie

28.10.2021, o godz. 17.00

Artur Becker

urodzony w Bartoszycach polsko-niemiecki pisarz, poeta, eseista, tłumacz i publicysta. Wszystkie jego powieści tematycznie związane są z Warmią i Mazurami. W Niemczech opublikował trzynaście książek – poezję i prozę.

Laureat prestiżowej Nagrody im. Adelberta von Chamisso za rok 2009 – za powieść „Nóż w wódzie. Pieśń o topielcach”. W 2012 roku otrzymał Nagrodę DIALOGU Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich. Wielokrotny stypendysta różnych fundacji, m.in. Niemieckiego Centrum Studiów w Wenecji. Członek niemieckiego PEN Clubu.

Polskie przekłady dwóch powieści Artura Beckera:

Kino Muza, Olsztyn: Borussia 2008, przełożył Dariusz Muszer oraz

Nóż w wódzie. Pieśń o topielcach, Olsztyn: Borussia 2013, przełożyły Joanna Demko i Magdalena Żółtowska-Sikora

można nabyć w promocyjnej cenie po 15 zł  (25 zł za dwie powieści) w sekretariacie Filologii Germańskiej, p. 348

Już w środę 27.10.2021 w godz. 16.45 – 20.00 do sali 15/16  zapraszamy studentów germanistyki na warsztaty, które Autor poprowadzi po niemiecku. Teksty do przeczytania zostały umieszczone poniżej (w załącznikach).

zaproszenie

A. Becker_Bartel und Gustabalda_Gedicht.pdf 1 MB