Katedra Filologii Germańskiej UWM

Zaproszenia

Zaproszenie Instytutu Polskiego w Berlinie

Instytut Polski w Berlinie poszukuje chętnych do odbycia praktyk studenckich i absolwenckich w ramach programu Erasmus+

Instytut Polski w Berlinie serdecznie zaprasza do odbywania praktyk studenckich i absolwenckich w swojej siedzibie w Berlinie lub w Filii w Lipsku.

Jeśli chcesz:

- aktywnie uczestniczyć w dialogu polsko-niemieckim

- promować polską kulturę, sztukę i historię za granicą

- poznać tajniki dyplomacji kulturalnej

- zapoznać się z działalnością polskich instytucji zagranicznych

- spotkać ważne osobistości: dyplomatów, polityków, artystów i naukowców

- odbywać praktyki w biurze z pięknym widokiem na Wyspę Muzeów, w samym centrum Berlina

to ta oferta jest właśnie dla Ciebie!

Wymagania:

- status studenta lub absolwenta (do 5 lat po ukończeniu studiów)

- znajomość języka polskiego i niemieckiego, co najmniej na poziomie B2 (warunek konieczny!)

- zainteresowanie polską kulturą

- dyspozycyjność co najmniej dwa dni w tygodniu

- obowiązkowość i sumienność

- otwartość i chęć nauki Zachęcamy do odbywania praktyk w ramach programu Erasmus+, który oferuje stypendia dla praktykantów.

Praktyki oferowane przez Instytut Polski są bezpłatne. Koszty zakwaterowania, wyżywienia oraz transportu na miejsce odbywania praktyk praktykant opłaca we własnym zakresie.

Czas trwania praktyk: 1-3 miesiące Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie CV i krótkiego listu motywacyjnego na adres:

berlin@instytutpolski.org albo lipsk@instytutpolski.org (dotyczy praktyk w Filii Lipsk).

Prosimy o kontakt najpóźniej na dwa miesiące przed planowanym rozpoczęciem praktyk! Zorganizowanie praktyk w krótszym okresie jest niemożliwe. Więcej informacji o działalności Instytutu Polskiego w Berlinie:

www.polnischekultur.de

www.facebook.com/polnischesinstitutberlin

Warsztaty filmowe

Związek Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur wraz z Ifa (Institut für Auslandsbeziehungen) chcą zorganizować warsztaty filmowe. Motywem przewodnim będą stereotypy. Co sądzą Polacy o Niemcach, a co Niemcy o Polakach? Czy jest to zgodne z prawdą? Czy nasze myślenie stereotypowe o Polakach/Niemcach znalazło potwierdzenie w rzeczywistości? Odpowiedzi poszukamy oglądając film „Heimat ist kein Ort“, który tą tematykę porusza. Wspólne oglądanie filmu, a następnie jego analiza w formie warsztatów, przybliży nas, mamy nadzieję, do siebie.

Warsztat odbędzie się w sobotę, 16 listopada 2019, od godz. 11:00 do 17:00

w siedzibie ZSNWiM, ul. Kopernika 13/4, w Olsztynie. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go do 04 listopada 2019!

Gdzie: Związek Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur

ul. Kopernika 13/4

lub Email: biuro@zsnwim.eu lub herzog@ifa.de

Dodatkowe informacje pod numerami telefonów: 783990276 oder 89/523 56 80

Do wzięcia udziału w warsztatach zapraszamy osoby w wieku od 16 do 30 lat. Film pokazany zostanie bez polskich napisów, ale z napisami angielskimi.

Koszty podróży zwraca organizator. W ramach warsztatów przewidujemy obiad, przy czym koszt pokryje organizator.

Chcesz spotkać inne młode osoby i wymienić się z nimi swoimi spostrzeżeniami, jednocześnie poszerzyć  swoje horyzonty kulturowe? – Weź udział w naszym warsztacie!

plakat_warsztaty filmowe 831 KB

Konkurs dla średniozaawansowanych tłumaczy literatury austriackie

Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Oddział Łódzkiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Festiwal Puls Literatury oraz Dom Literatury w Łodzi

zachęcają do wzięcia udziału w

XII Ogólnopolskim konkursie dla tłumaczy literatury austriackiej

Termin nadsyłania tłumaczeń to 30.10.2019!

Przewodnicząca Jury: Sława Lisiecka

Regulamin konkursu i linki do tekstów znajdują się na stronie austria.org.pl w zakładce „granty”

Konkurs na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2435922940019240/

Konkurs adresowany jest do adeptów sztuki translatorskiej, którzy nie posiadają w dorobku publikacji książkowej.

Dla laureatów przewidziane są niewielkie nagrody pieniężne a dla wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych bezpłatny udział w dwudniowych warsztatach prowadzonych przez Sławę Lisiecką w ramach festiwalu Puls Literatury w dniach 7–8 grudnia 2019 roku w Łodzi oraz możliwość uczestnictwa w całorocznych warsztatach prowadzonych również przez Sławę Lisiecką w Austriackim Forum Kultury w Warszawie.

KATEDRA
FILOLOGII