Współpraca

Współpraca krajowa i międzynarodowa Katedry realizowana jest w ramach działalności naukowo-badawczej oraz dydaktycznej funkcjonujących w jednostce Zespołów naukowych.

Członkowie Zespołu Geotechniki współpracowali z Wydziałem Budownictwa Uniwersytetu w Żylinie (Słowacja) w ramach realizacji europejskiego projektu Long Life Learning: GEOTACO – International Geotechnical Advanced Course, skupiającego kilka jednostek naukowo-edukacyjnych (m. in. UWM, Politechnikę Śląską, Uniwersytet w Bydgoszczy; Beira Interior University, Technical University Ostrava, Brno University of Technology, University of Parma). Współpraca polegała na przygotowywaniu oraz przeprowadzaniu cyklu zajęć dydaktycznych dla wyselekcjonowanej grupy studentów z europejskich placówek edukacyjnych. Aktualnie, część kadry bierze czynny udział w programach międzynarodowych finansowanych m.in. z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach których realizują zagraniczne wyjazdy studyjne, głównie do Norwegian University of Science and Technology w Trondheim. Współpraca krajowa związana jest przede wszystkim z praktycznymi zastosowaniami osiągnięć naukowych w zakresie szacowania stateczności skarp i zboczy oraz posadawiania obiektów budowlanych na fundamentach palowych, realizowanymi wspólnie z wiodącymi w kraju przedsiębiorstwami geotechnicznymi i geologicznymi.

Pracownicy Zespołu Materiałów Budowlanych współpracowali i współpracują z pokrewnymi katedrami w Polsce i zagranicą. W szczególności rozwijana jest współpraca z: Odesską Państwową Akademią Budownictwa i Architektury w Odessie, Państwową Akademią Budownictwa Turystycznego i Ochrony Środowiska w Symferopolu oraz Politechniką Lwowską. Członkowie Zespołu współpracują z pracownikami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie a także firmami budowlanymi i produkującymi domieszki i dodatki do betonu: Astra Polska, Vermiculite Polska, War-Remedium, SIKA, Staniszewscy SJ, itp. Wyniki nawiązanej współpracy i zrealizowanych wspólnie badań zostały opublikowane w licznych artykułach w czasopismach polskich i zagranicznych oraz w referatach konferencji krajowych i międzynarodowych.

Zespół Planowania i Zarządzania Inwestycjami Budowlanymi aktywnie uczestniczy w życiu naukowym zarówno w gronie naukowców w kraju jak i na forum międzynarodowym. Członkowie Zespołu brali udział w VI ramowym programie Unii Europejskiej FLOODsite, w którym w gronie naukowców z kilku krajów prowadzili badania wytrzymałości wałów przeciwpowodziowych oraz procesów ich degradacji. Badania te były realizowane również we współpracy z Instytutem Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku. Pracownicy uczestniczyli w licznych stażach zagranicznych, m.in. w Odessie, Symferopolu, Rydze oraz Neubrandenburgu.