Katedra

 

  Katedra Gospodarki Nieruchomościami i Systemów Informacji Geograficznej

 

Aktualnie w Katedrze Gospodarki Nieruchomościami i Systemów Informacji Geograficznejpracuje na pełnym etacie 14 osób, w tym 1 profesor zwyczajny, 2 doktorów habilitowanych, 7 doktorów inżynierów, 2 asystentów i 2 pracowników administracji i inżynieryjno-technicznych.

 

Działalność naukowo-badawcza

Do głównych kierunków działalności naukowo-badawczej Katedry Gospodarki Nieruchomościami i Systemów Informacji Geograficznejmożna zaliczyć dwa obszary badawcze:

1)   Analiza i rozwój systemów Gospodarki nieruchomościami oraz Land Administration,

2)   Ocena zmian przestrzennych, demograficznych, społeczno-ekonomicznych oraz zmian na rynkach nieruchomości z wykorzystaniem narzędzi GIS.

W obrębie pierwszego zadania przeprowadza się analizy i badania systemów gospodarowania nieruchomościami i ich zasobami oraz Land Administration w różnych krajach oraz podejmuje się próby opracowania koncepcji systemów administrowania nieruchomościami dopasowanych do potrzeb podmiotów publicznych i prywatnych w celu poprawy możliwości funkcjonowania grup społecznych i rozwoju obszarów o ,,specjalnych potrzebach’’; szybszego działania w sytuacjach kryzysowych; wspomagania zrównoważonego rozwoju; usprawnienia monitoringu środowiska i zarządzania zasobami naturalnymi. Istotne też jest określenie zadań związanych z tworzeniem Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach oraz doskonalenie Systemu Gospodarki Nieruchomościami. Szczególny nacisk badawczy kieruje się na doskonalenie zasad gospodarowania zasobami nieruchomości Skarbu Państwa. Z zadań szczegółowych należy wymienić:

- wsparcie informacyjne gospodarowania nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa,

- opracowania zasad tworzenia planów gospodarowania zasobami,

- usprawnienie procesów decyzyjnych oraz szczegółowych procedur gospodarowania.

Badania w obszarze drugiego zadania dotyczą zarówno ośrodków miejskich oraz obszarów przejściowych i podlegających wzmożonym procesom urbanizacyjnym, jak również terenów niezurbanizowanych. Jednym z ważniejszych wątków tego zadania są analizy uwarunkowań ekonomicznych, społecznych i środowiskowych rozwoju lokalnego i regionalnego. Rozpatrywane są aspekty atrakcyjności obszarów, dynamiki poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego, relacje pomiędzy atrakcyjnością środowiska, a poziomem atrakcyjności inwestycyjnej. Badania prowadzone są głównie dla terenów województwa warmińsko-mazurskiego.

Do najważniejszychprojektów naukowych zarówno zrealizowanych w ostatnim pięcioleciu jak i realizowanych aktualnie w jednostce można zaliczyć projekty i granty ministerialne m.in. :”Określenie mierników elastyczności systemów katastralnych”; „Opracowanie struktury podsystemów podejmowania decyzji na rynku nieruchomości”; „Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach (ZSIN ) na potrzeby good governance”; „Grunty pod wodami powierzchniowymi płynącymi – jako przedmiot gospodarki nieruchomościami”; „Realizacja koncepcji „good governance” w wybranych systemach gospodarowania nieruchomościami publicznymi”; „Stworzenie algorytmu postępowania przy realizacji wybranej procedury gospodarowania nieruchomościami publicznymi”; "Analiza systemów gospodarowania nieruchomościami publicznymi w wybranych krajach z wykorzystaniem informacji geodezyjnych i kartograficznych".

Wynikiem prowadzonych prac badawczych są  publikacje pracowników Katedry w czasopismach naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym posiadających współczynnik wpływu IF. Przez pracowników Katedry koordynowane jest także czasopismo ukazujące się w  Wydawnictwie UWM: Acta Scientiarum Polonorum Administratio Locorum. Jest to kwartalnik o zasięgu międzynarodowym, indeksowany w liczących się bazach tj. Scopus, Erich+.

Pracownicy Katedry w ostatnich pięciu latach uczestniczyli aktywnie – w konferencjach krajowych i międzynarodowych, organizowanych w wielu krajach całego świata np. w Austrii, Australii, Belgii, Chorwacji, na Litwie, w Hiszpanii, Holandii, Portugalii, Wietnamie oraz wyjeżdżali w ramach programu Socrates Erasmus do różnych uczelni w Europie. Byliśmy także wielokrotnie współorganizatorami wraz Towarzystwem Naukowym Nieruchomości wielu konferencji międzynarodowych i krajowych.

Katedra od lat współpracuje z wieloma podmiotami gospodarczymi i organizacjami publicznymi, m.in. z Bankiem Światowym, Międzynarodową Federacją Geodetów, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz wieloma innymi podmiotami administracji publicznej, jak również z komercyjnymi przedsiębiorstwami. Pracownicy wykonują także ekspertyzy na zlecenie m. in. różnych Ministerstw, Głównego Geodety Kraju, Sądów Administracyjnych itp. O wysokiej pozycji pracowników Katedry na forum krajowym, Uczelni czy Wydziału świadczy wybór prof. dr hab. inż. Ryszarda Źróbka,wieloletniego dziekana Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej, do Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów  oraz na przewodniczącego Komisji Statutowej UWM, jak również włączenie w 2017 r. do grupy ekspertów w zespole doradczym Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa ds. rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii. Podzespół Nr 2 "Geodezja a geoinformacja – nowe wyzwania; określenie standardów, redefinicja systemów informacyjnych państwa (ZSiN, PZGiK, K-GESUT, ...)". Profesor jest także członkiem Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej oraz członkiem Rady Naukowej Scientiarum Polonorum.  Dr hab. inż. Agnieszkę Dawidowicz, prof UWM od 2019 r. powołano do zespołu ekspertów do oceny prac innowacyjnych Ministra Inwestycji i Rozwoju. Inni pracownicy Katedry pełnią waźne funkcje na rzecz Wydziału, Uniwersytetu i społeczeństwa lokalnego.

 


ZESPOŁY NAUKOWO-BADAWCZE


W Katedrze Gospodarki Nieruchomościami i Systemów Informacji Geograficznej działa jeden zespół naukowy realizujący następujący temat badawcze:

 

 

                                  

Zespół naukowy

 „Procedury gospodarowania nieruchomościami
wraz z analizą zakresów informacji przestrzennej”

 

prof. dr hab. inż. Ryszard Źróbek, prof. zw.
 (Kierownik zespołu)

Pracownicy naukowo-dydaktyczni

Pracownicy dydaktyczni

Pracownicy techniczni

prof. dr hab. inż. Ryszard Źróbek, prof. zw.

dr inż. Jan Kuryj

mgr Anna Krajewska – pracownik administracyjny

dr hab. inż. Agnieszka Dawidowicz, prof. UWM – pracownik naukowy

dr inż. Agnieszka Trystuła

mgr inż. Marek Piotrowski

dr hab. inż. Małgorzata Dudzińska

 

mgr Mai Do Thi Tuyet - doktorantka

dr inż. Mateusz Ciski

 

 

dr inż.  Marta Gross

 

 

dr Anna Klimach

 

 

dr inż. Andrzej Muczyński

 

 

dr inż. Marek Ogryzek

 

 

dr inż. Krzysztof Rząsa

 

 

dr inż. Ada Wolny-Kucińska

 

 


W ramach tematu badawczego „Optymalizacja
procedur gospodarowania nieruchomościami wraz z analizą zakresów informacji przestrzennej prowadzone są badania mające na celu wypracowanie optymalnych zasad i procedur gospodarowania nieruchomościami publicznymi z uwzględnieniem strategii ich rozwoju, wyznaczaniem nowych sposobów alternatywnego zagospodarowania z wykorzystaniem narzędzi GIS i informacji przestrzennej. Prowadzone badania mają na celu opracowanie algorytmu wyznaczania jednorodnych stref przestrzennych (stref taksacyjnych, rewitalizacyjnych) oraz obszarów kryzysowych i ich zasięgów wraz z propozycją procedur wyjścia z zaistniałego stanu. W szczególności: badaniami są objęte grunty niezabudowane przeznaczone pod zabudowę, grunty zabudowane zdegradowane i zdekapitalizowane.