Studia podyplomowe dla absolwentów kierunków nierolniczych

ROLNICTWO DLA ABSOLWENTÓW KIERUNKÓW NIEROLNICZYCH
UWARUNKOWANIA I ORGANIZACJA AGROBIZNESU

Informacja ogólna
Studia podyplomowe są adresowane do osób, które ukończyły studia wyższe na kierunku innym niż rolnictwo. Absolwenci studiów podyplomowych uzyskają kwalifikacje rolnicze do samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 stycznia 2012 roku w sprawie kwalifikacji rolniczych posiadanych przez osoby wykonujące działalność rolniczą (Dz.U.2012.0.109). Kwalifikacje rolnicze są warunkiem koniecznym do utworzenia gospodarstwa indywidualnego w drodze nabycia nieruchomości rolnej oraz głównym kryterium dostępu do środków finansowych z pomocy krajowej i unijnej na utworzenie oraz rozwój gospodarstwa rolnego. Program studiów obejmuje zagadnienia związane z technologiami produkcji roślinnej i zwierzęcej, paszoznawstwem, integrowaną ochroną roślin, rolą sektora bio- w gospodarce narodowej (bioekonomia/biogospodarka), funkcjonowaniem agrobiznesu w warunkach społecznej gospodarki rynkowej, organizacją rynków rolnych, marketingiem artykułów rolnych, ekonomiką i organizacją rolnictwa, rachunkowością rolniczą oraz zarządzaniem agrofirmą.

Wymagania ogólne
Studia trwają dwa semestry z wymiarem 250 godzin. Zajęcia realizowane są w formie wykładów, ćwiczeń i zajęć praktycznych w systemie niestacjonarnym. Podstawą zaliczenia przedmiotów są prace projektowe, testy kontrolne oraz obecność na zajęciach. Po pozytywnym i terminowym zaliczeniu przedmiotów, absolwenci otrzymają świadectwo ukończenia Studiów Podyplomowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Na świadectwie wyszczególnione są przedmioty, kwalifikacje i umiejętności zgodne z programem studiów.
 
Cel
Celem studiów jest przygotowanie kadry z wyższym wykształceniem do samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego, która będzie potrafiła projektować i wdrażać efektywne rolniczo, ekonomicznie i energetycznie agro- i zootechnologie. Absolwent studiów podyplomowych uzyska również wiedzę z zakresu polityki rolnej UE i nabędzie umiejętności wykorzystania mechanizmów rynkowych Wspólnej Polityki Rolnej UE dla poprawy efektywności gospodarowania. W toku studiów słuchacz uzyska wiedzę, umiejętności i kompetencje odpowiadające potrzebom konkurencyjnej gospodarki oraz aktualnym tendencjom w wielofunkcyjnym i zrównoważonym rozwoju sektora agrobiogospodarki.
 
Sylwetka absolwenta
Absolwent posiada wiedzę z zakresu efektywnych agronomicznie, ekonomicznie i energetycznie technologii produkcji artykułów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego uprawianych na cele spożywcze oraz energetyczne. Umie zaprojektować oraz zorganizować proces produkcji w gospodarstwie rolnym. Zna zasady funkcjonowania rynków rolnych. Ponadto wykazuje znajomość zagadnień organizacji i ekonomiki produkcji rolniczej, marketingu artykułów rolnych oraz zarządzania agrofirmą. Wykazuje znajomość uwarunkowań rozwoju biogospodarki, szans i zagrożeń wynikających z zastosowań bioekonomii w gospodarce narodowej oraz funkcjonowania sektora agro, jako subsytemu gospodarki narodowej. Absolwent po ukończeniu studiów podyplomowych „Rolnictwo dla absolwentów kierunków nierolniczych – uwarunkowania i organizacja agrobiznesu” uzyska kwalifikacje rolnicze niezbędne przy podejmowaniu i rozwijaniu działalności rolniczej oraz wiedzę, umiejętności i kompetencje przydane do pracy w przemyśle rolno-spożywczym, zakładach i instytucjach zajmujących się obrotem surowców i produktów żywnościowych oraz energetycznych, firmach agrokonsultingowych, pozarządowych stowarzyszeniach na rzecz rozwoju wsi i rolnictwa, a także w administracji rządowej i samorządowej oraz unijnych agencjach płatniczych.
 
Miejsce i czas realizacji studiów, system prowadzenia i organizacja
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Wydział Rolnictwa i Leśnictwa
Katedra Agrotechnologii i Agrobiznesu
 
Kierownik studiów: dr hab. Stanisław Bielski
ul. Oczapowskiego 8 p. 101, 10-719 Olsztyn
tel.: 89 524 56 52
e-mail: stanislaw.bielski@uwm.edu.pl
 
Sekretarz studiów: dr hab. Bożena Bogucka,
ul. Oczapowskiego 8 p. 103, 10-719 Olsztyn
tel. (89) 523 34 65,
e-mail: bozena.bogucka@uwm.edu.pl
 
 
Studia podyplomowe 2-semestralne, prowadzone są w systemie niestacjonarnym. Po zaliczeniu przedmiotów na ocenę pozytywną uczestnicy uzyskują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych ,,Rolnictwo dla absolwentów kierunków nierolniczych - uwarunkowania i organizacja agrobiznesu” w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
       Termin naboru do 30 września 2023 r.
Planowany termin rozpoczęcia studiów – II dekada października 2023 r. lub wcześniej po zebraniu minimalnej liczby chętnych
Czas trwania – 250 godzin (2 semestry)
Odpłatność – 1 500,00 zł za 1 semestr na wniosek słuchacza w szczególnie uzasadnionych przypadkach może być rozłożona na raty – kierownik studiów podyplomowych ustali terminy płatności.

 

Warunki otrzymania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych z zakresu ,,Rolnictwo dla absolwentów kierunków nierolniczych - uwarunkowania i organizacja agrobiznesu”:

  • obecność, na co najmniej 2/3 realizowanych godzin, w odrębnie z każdego przedmiotu,
  • uzyskanie w określonych terminach wszystkich zaliczeń (w tym wykonanych projektów) z przedmiotów objętych planem studiów,
  • na świadectwie ukończenia studiów podyplomowych ostateczny wynik wpisuje się na podstawie obliczonej średniej z egzaminów i zaliczeń końcowych, wg kryteriów zawartych w regulaminie studiów podyplomowych UWM w Olsztynie (§5 pkt. 10 – do 3,50 – dostateczny, 3,51-4,50 dobry, od 4,51 – bardzo dobry),
  • dokonanie w określonych terminach pełnej odpłatności za studia.
 

Zasady przyjmowania kandydatów na studia
Studia przeznaczone są dla absolwentów nierolniczych kierunków studiów wyższych (z dyplomem magistra, inżyniera lub licencjata).
Dokumenty kandydatów przyjmowane są w sposób ciągły. Termin zakończenia kwalifikacji ustala się na 10 października 2023 roku (termin może ulec zmianie). O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń i złożenie kompletu wymaganych dokumentów. Rekrutacja prowadzona jest przez system IRK (Internetowa Rejestracja Kandydatów). O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń i złożenie kompletu wymaganych dokumentów.

 
Wymagane dokumenty
  • odpis dyplomu ukończenia studiów (min. I stopnia),
  • podanie o przyjęcie na studia podyplomowe,
  • kwestionariusz osobowy.
 
Wymagana rejestracja w systemie: Internetowa Rejestracja Kandydatów