Laboratoria

1. Stanowisko do komputerowej analizy obrazu.
Stanowisko składa się z aparatu cyfrowego Olympus Z3040, mikroskopu świetlnego, komory świetlnej oraz specjalistycznego oprogramowania.  Stanowisko umożliwia wykonywanie pomiarów charakterystyk geometrycznych, barwy oraz tektury powierzchni różnych produktów rolniczych.

2. Stanowisko do fotografii hiperspektralnej.
Stanowisko składa się z kamery, spektrofotometru, stolika pomiarowego oraz specjalistycznego oprogramowania. Umożliwia fotografowanie obiektów w świetle od 380 do 1000 nm. Dokładności pomiaru 3 nm, rozdzielczość skanowania 0.02 mm.

3. Stanowisko do pomiaru barwy.
Stanowisko składa się ze spektrofotometru MiniScan XE Plus firmy HunterLab wraz z kompletem przystawek, komputera oraz specjalistycznego oprogramowania. Na stanowisku możliwe są pomiary barwy produktów stałych, sypkich i płynów. Barwa mierzona jest w skali: HunterLab, CIELab, CIELCh, XYZ, Rdab, AnLab dla obserwatora 20 lub 100 oraz iluminata A, C, D50, D65. Możliwe jest wyliczanie różnych indeksów barwy.

4. Stanowiska do określania podstawowych wielkości fizycznych materiałów sypkich.
(pomiar gęstości, masy 1000 nasion, kąta zsypu i usypu, wyrównania ziarna, określania wilgotności)

5. Stanowisko do próżniowo-mikrofalowego suszenia produktów rolniczych.
Na stanowisku możliwe jest suszenie materiałów roślinnych od ciśnienia 3 kPa do 100 kPa przy zmiennej mocy promieniowania mikrofalowego. Możliwe jest ustalanie różnych wariantów suszenia w czasie jednego procesu. Masa suszonej próby ok. 200 g.

6. Stanowisko do badań właściwości ultradźwiękowych produktów biologicznych.
Stawisko umożliwia pomiar z częstotliwością próbkowania do 100MHz z 10 bitową rozdzielczością, oraz pasmem pomiarowym w przedziale od 0,5 do 25 MHz.  Specjalistyczne oprogramowanie umożliwia pomiar czasu przejścia, prędkości, dyspersji i osłabienia fali.

7. Komputer z oprogramowaniem do symulacji i optymalizacji procesów wymiany ciepła i masy.
(pakiety: MATLAB, COMSOL, MAPLE, ANSYS, STATISTICA)
Programy umożliwiają: optymalizację procesów cieplnych i dyfuzyjnych w przemyśle rolno-spożywczym, optymalizację konstrukcji zbiorników wykorzystywanych w przemyśle rolno-spożywczym.

8. Pracownia mechanicznych i termofizycznych właściwości materiałów.
W skład pracowni wchodzi: cieplarka, DSC - STA 449 F1 Jupiter, densytometr, stanowisko do pomiaru przewodności cieplnej, Texture Analyser. Aparatura umożliwia badanie przemian fazowych i ciepła właściwego materiałów, pomiar przewodności cieplnej materiałów sypkich, pomiar wszelkich właściwości mechanicznych i reologicznych materiałów izotropowych jak i anizotropowych.