POWRÓT

Przedstawione poniżej rozwiązania służą głównie do zasilania w energię elektryczną boi nawigacyjnych, latarni morskich oraz platform wiertniczych.

Pneumatyczne, które wykorzystują cykliczną zmianę poziomu wody. Zmiana ta w pływających urządzeniach sztywnych powoduje naprzemienne przetłaczanie powietrza z jednej komory urządzenia do drugiej. W zatopionych urządzeniach elastycznych zmiana poziomu wody powoduje zmianę ciśnienia hydrostatycznego nad elastycznymi membranami, które jak miechy kowalskie przetłaczają powietrze z jednej komory do drugiej. Przetłaczane powietrze napędza turbinę połączoną z generatorem.


Mechaniczne, które wykorzystują cykliczną zmianę nachylenia powierzchni swobodnej w urządzeniach wahliwych lub siłę wyporu do przemieszczania się pływaka, w kierunku prostopadłym do powierzchni dna, w urządzeniach przemieszczających się. W pierwszym przypadku ruch wahliwy pływaków za pomocą mimośrodu lub wału wykorbionego jest zamieniany na ruch obrotowy i poprzez przekładnię napędza generator. W przypadku drugim, prostopadły względem wody, ruch pływaka wymusza obroty wirnika, połączonego z prądnicą.


Indukcyjne, w których posuwisto-zwrotny lub wahliwy ruch pływaków wymusza podobny ruch cewki w polu magnetycznym, efektem czego jest wytwarzanie energii elektrycznej.

Hydrauliczne, w których szczyty fal przelewają się jednokierunkowo przez ścianki zamocowanego na stałym poziomie zbiornika, a woda wypływająca ze zbiornika napędza turbinę.


STRONA GŁÓWNA
FALOWANIE
PARAMETRY FAL
FALOWANIE WIATROWE
FALE WEWNĘTRZNE
WSTECZ
TECHNOLOGIE