Katedra Prawa Karnego Materialnego

Witamy na stronie Katedry Prawa Karnego i Prawa Wykroczeń.

Kierownikiem naszej jednostki jest Pan prof. zw. dr hab. Wojciech Cieślak.

Pracownicy Katedry Prawa Karnego i Prawa Wykroczeń Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie prowadzą badania naukowe oraz zajęcia dydaktyczne w przedmiocie m.in. prawa karnego materialnego, prawa karnego skarbowego oraz prawa wykroczeń.

Na niniejszej stronie znajdą Państwo najnowsze informacje dotyczące bieżącej działalności Katedry.

Wydarzenia

  • V Warmińska Konferencja Nauk Penalnych

    W dniu 28 października 2021 r.  odbyła się V Warmińska Konferencja Nauk Penalnych na temat In dubio pro humanitate” zorganizowana przez pracowników Katedry Prawa Karnego Materialnego i Prawa Wykroczeń Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Z uwagi na obowiązywanie pandemii koronawirusa Konferencja odbyła się on-line na platformie Teams. Konferencja stanowiła kontynuację zobowiązania podjętego w 2011 r. przez Katedrę – organizacji cyklicznej konferencji naukowej mającej na celu wymianę poglądów teorii i praktyki na fundamentalne problemy dostrzegane w obszarze nauk penalnych.

    10-ta rocznica zainicjowania cyklu Warmińskiej Konferencji Nauk Penalnych, zbiegła się z obchodami 100-letniej rocznicy urodzin Prof. dra hab. Mariana Cieślaka (1921-2010) - jednego z najwybitniejszych karnistów polskich, tak z zakresu prawa karnego procesowego, jak i materialnego.

    W konferencji wzięli udział przedstawiciele wiodących polskich ośrodków naukowych. Obrady zostały podzielone na dwie sesje tematyczne zatytułowane kolejno In dubio pro humanitate” – Principia, oraz „In dubio pro humanitate” in criminalibus iudicium,a także na cztery odrębne panele. Wygłoszono 39 referatów.

  • Seminarium naukowe prawa wykroczeń

    W dniu 27.02.2019 r. odbyło się seminarium naukowe prawa wykroczeń,  pt. "Aspekt zwierząt na kanwie prawa wykroczeń" z udziałem Pani Sędzi SR Anety Żołnowskiej.

    Dyskusja prowadzona była w kontekście odpowiedzialności właścicieli zwierząt, zarówno domowych, jak też gospodarskich, za szkody wyrządzone m. in. w cudzym mieniu. Rozważania oparte były o 3 prawomocnie zakończone sprawy sądowe: wypas owiec na cudzym gruncie, prowadzenie psa bez smyczy i kagańca oraz szczucie nim człowieka, a także kot, który załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne w ogródku sąsiadki.

    Seminarium zorganizowało Studenckie Koło Naukowe Prawa Wykroczeń, pod nadzorem Pani dr Anny Chodorowskiej, mgra Arkadiusza Tomczyka i mgra Łukasza Szumkowskiego.

    Udział w nim wzięli studenci, którzy wcześniej zarejestrowali swój udział w wydarzeniu, a także inni chętni, którzy chcieli pogłębić swoją wiedzę w kontekście prawa wykroczeń.

  • Wielka Encyklopedia Prawa

    Fundacja „Ubi societas, ibi ius” w 2011 roku przystąpiła do procesu wydawania wielotomowej Wielkiej Encyklopedii Prawa.

    To unikatowe wydawnictwo w skali międzynarodowej ma na celu podniesienie świadomości prawnej społeczeństwa, a także umożliwienie każdemu dostępu do bogatej wiedzy prawniczej przedstawionej w poszczególnych tomach.

    W 2018 r. ukazał się tom XIII Wielkiej Encyklopedii Prawa - "Prawo karne", którego współautorami sa m.in. pracownicy naukowi Katedry Prawa Karnego Materialnego i Prawa Wykroczeń. Pracownicy Katedry opracowali ponad sto haseł z zakresu prawa karnego sensu largo.

     

Aktualności

  • 03.07.2024

    Wyjazd dydaktyczny Koła Naukowego Prawa Karnego Materialnego Themis do CLKP w Warszawie

    W dniu 14 czerwca 2024 r. Członkowie Koła Naukowego Prawa Karnego Materialnego Themis, pod opieką dra Arkadiusza Tomczyka, uczestniczyli w wyjeździe dydaktycznym do Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w Warszawie.

  • 18.11.2021

    Z przyjemnością informujemy, że pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Prawa Karnego Materialnego i Prawa Wykroczeń Pani Marta Romańczuk-Grącka w październiku 2021 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk prawnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

  • 18.11.2021

    Z przyjemnością informujemy, że Kierownik Katedry Prawa Karnego Materialnego i Prawa Wykroczeń Pan dr. hab Wojciech Cieślak postanowieniem Prezydenta RP w lutym 2021 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego nauk prawnych.

  • 18.11.2021

     

    Pojęcie i funkcje przymusu psychicznego w prawie karnym, CH BECK 2020 r.

     

    Monografia Pani dr M. Romańczuk-Grąckiej jest próbą komplementarnego ujęcia problematyki przymusu psychicznego w prawie karnym.

    Mimo, że od półwiecza pozbawiony jest on podstawy prawnej, powołują się nań niemal wszyscy autorzy aktualnych podręczników akademickich, a często również judykatura w uzasadnieniach do orzeczeń sądowych. Dotychczas nie odpowiedziano jednak na zasadnicze pytanie, w jaki sposób przymus psychiczny jako kategoria pozanormatywna wpływa na ustawowo określone zasady odpowiedzialności karnej. Głównym uzasadnieniem wyboru tematu niniejszej rozprawy jest potrzeba wypełnienia tej luki.

    Analizą badawczą objęto m.in.:

    - problem konceptualizacji pojęcia „przymus" na płaszczyźnie językowej, w filozofii oraz w naukach społecznych;
    - kształtowanie się teorii przymusu i jego odmian w nauce prawa karnego;
    - konstytutywne elementy definicji przymusu psychicznego;
    - rozstrzygnięcie relacji terminologicznych z pojęciami o zbliżonych konotacjach;
    - określenie funkcji przymusu psychicznego jako elementu konstrukcji ogólnych prawa karnego;
    - możliwość dokonania subsumpcji przymusu psychicznego pod określony zestaw znamion ustawowych oraz jego wpływ na zakres odpowiedzialności karnej.

    Praca ma charakter teoretyczny, odwołuje się jednak do konkretnych rozwiązań normatywnych i praktyki prawniczej. Tym samym jest adresowana do szerokiego grona adresatów: teoretyków prawa, praktyków wymiaru sprawiedliwości, biegłych sądowych, nauczycieli akademickich, jak również studentów kierunku prawo.

     

  • 10.05.2019

    Z przyjemnością informujemy, że pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Prawa Karnego Materialnego i Prawa Wykroczeń Pan Kamil Frąckowiak w kwietniu 2019 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Szybki kontakt

Adres:ul. M. Oczapowskiego 12B, Biblioteka Uniwersytecka - pok. 212, 214
Telefon:089 524 64 63, 089 524 64 57
E-mail:kpkm@uwm.edu.pl