dr Andrzej Gawliński, adiunkt
Doktor nauk prawnych, kryminalistyk, certyfikowany suicydolog.
Założyciel i dyrektor Centrum Kryminalistyki i Medycyny Sądowej. Wiceprzewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego (PTS). Od października 2017 r. adiunkt w Katedrze Kryminalistyki i Medycyny Sądowej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (od 01.01.2020 r. w Katedrze Kryminologii i Kryminalistyki). Członek Redakcji Biuletynu PTS. Członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego.
Współpracuje przy ogólnopolskiej kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”, której celem jest zapobieganie samobójstwom w Polsce. Kampania tworzona jest przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne, Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz samorząd doktorantów Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik spotkań Zespołu Roboczego ds. Prewencji Samobójstw i Depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego w Departamencie Zdrowia Publicznego i Rodziny Ministerstwa Zdrowia.
Popularyzator nauki. W latach 2017-2019 przeprowadził 39 wykładów otwartych oraz 13 warsztatów z kryminalistyki na uczelniach publicznych i prywatnych w całym kraju (m.in. UW, UMCS, UMK, UŁ, UWM, UG, UWr, UŚ, WSAiB). Prowadzi bloga naukowego: kryminalistyczny.pl
Nagrodzony w XVIII Edycji Konkursu im. Prof. Tadeusza Hanauska na Pracę Roku z kryminalistyki.
Finalista konkursu Belfer WPiA UWM 2019.
Autor kilku monografii i kilkunastu innych publikacji z zakresu prawa, kryminalistyki i medycyny sądowej.
Problematyka badawcza dra Gawlińskiego skupia się m.in. wokół przestępczości związanej z samobójstwami, cybersuicydologii, problematyki maskowania i pozorowania śmierci oraz czynności sprawców zabójstw podejmowanymi ze zwłokami w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej.
Z dorobkiem naukowym Pana Doktora można zapoznać się na stronie Biblioteki http://bu.uwm.edu.pl/pl/uslugi/bibliografia-publikacji-pracownikow-uwm