Polska myśl kryminologiczna wobec współczesnych zagrożeń w obszarze przestępczości

Jednym z elementów projektu było zorganizowanie przez zespół grantowy mini-konferencji naukowej siedzibie partnera projektu. Konferencja ta była okazją do prezentacji rozważań teoretycznych lub praktycznych, doświadczeń i wyników przeprowadzonych badań nad zagadnieniem polskiej myśli kryminologicznej. W dniu 2 lutego 2023 roku w siedzibie Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” odbyła się konferencja naukowa zatytułowana „Polska myśl kryminologiczna wobec współczesnych zagrożeń w obszarze przestępczości”. Wydarzenie naukowe zostało zorganizowane w ramach prowadzonego przez Katedrę Kryminologii i Kryminalistyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie projektu naukowego „Interdyscyplinarne Forum Doskonałości Naukowej. Konkurencyjność – Mierzalność – Innowacja. Umiędzynarodowienie dziedzictwa polskiej myśli kryminologicznej i zwiększenie rozpoznawalności jej osiągnięć” kierowanego przez Prof. dr hab. Wiesława Pływaczewskiego. Jest to projekt finansowany w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „DIALOG”. Celem niniejszego spotkania naukowego było zaprezentowanie wyników prac badawczych w obszarze dorobku polskiej myśli kryminologicznej, w tym jej genezy i rozwoju oraz jej znaczenia dla prawnokulturowego dziedzictwa narodowego. Spotkanie dedykowane było przede wszystkim młodym adeptom nauki, którzy mieli możliwość zaprezentowania dorobku polskiej myśli kryminologicznej. Inicjatywa ta miała służyć ponadto wzmocnieniu optymalnego modelu kariery akademickiej, modelu rozwoju młodej kadry akademickiej oraz uwypukleniu atrakcyjności profesji akademickiej wśród młodych adeptów nauki. Konferencji została zorganizowana przy współpracy ze z Kołem Naukowym Kryminologii „Vestigium”. Wydarzenie naukowe wpisywało się również w cele realizowanego projektu, w tym cel dydaktyczny jakim jest kształcenie młodej kadry naukowej poprzez udział doktorantów i młodych doktorów w pracach badawczych, organizacyjnych i edytorskich (Kuźnia Talentów w ramach Interdyscyplinarnego Forum Doskonałości Naukowej).

Konferencja została podzielona na dwa panele. Pierwszy z nich miał charakter ekspercki i zatytułowany został „Polska myśl kryminologiczna w świetle badań prowadzonych w projekcie”. Prelegentami panelu była przedstawicielka instytucji goszczącej mgr Klaudia Sawko oraz pracownicy Katedry Kryminologii i Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W kolejnych wystąpieniach poruszono tematykę dotyczącą przeprowadzonych w ramach projektu badań dotyczących polskiej myśli kryminologicznej oraz roli kryminologii i kryminologa w świecie nauki.

W pierwszym panelu swoje wystąpienia zaprezentowali:

  1. Prof. dr hab. Wiesław Pływaczewski Czy Mikołaj Kopernik był kryminologiem? Refleksje na temat statusu kryminologa w 550. rocznicę urodzin astronoma
  1. Dr hab. Monika Kotowska Myśl kryminologii humanistycznej w Polsce
  1. Dr Maciej Duda  Początki kryminologii w Polsce
  1. Dr Joanna Narodowska Kryminologia jako nauka interdyscyplinarna

Panel drugi zatytułowany został „Polska myśl kryminologiczna z perspektywy młodych badaczy”, otworzył prof. Wiesław Pływaczewski wygłaszając referat „Krzysztof Kolumb (1451-1506) i Mikołaj Kopernik (1473-1543) – kontrowersje wokół miejsca pochówku dwóch wielkich odkrywców – uwagi na tle dorobku genetyki i archeologii kryminalnej – wykład wprowadzający”. Następnie głos oddano młodym kryminologom, którzy zaprezentowali dorobek i sylwetki polskich kryminologów:

  1. Karolina Adamska, Pionierzy kryminologii w Polsce
  2. Aleksandra Wernik, Polska kryminologia w dwudziestoleciu międzywojennym
  3. Ewelina Jastrzębska, Juliusz Makarewicz – kryminolog i kodyfikator prawa karnego
  4. Nikola Kapłon, Rafał Lemkin – autor pojęcia ludobójstwa
  5. Julia Szwczyk, Florian Znaniecki – kryminolog polski i amerykański
  6. Wiktoria Łuba, Życie i działalność naukowa Leona Radzinowicza w Polsce i Wielkiej Brytanii
  7. Amelia Burdach, Życie i działalność naukowa Stanisława Batawii
  8. Sandra Sołobodowska, Upadek polskiej kryminologii w pierwszych latach po II Wojnie Światowej
  9. Olga Brzezińska, Współczesny stan nauki kryminologii w Polsce
  10. Mgr Natalia Dąbkowska, Polska myśl kryminologiczna z perspektywy Leszka Lernella
  11. Mgr Łukasz Lenartowicz, Lech Falandysz – polski pionier wiktymologii

Konferencja została przeprowadzona w systemie hybrydowym, dzięki czemu krąg odbiorców niniejszego spotkania naukowego był znacznie szerszy niż w przypadku wydarzeń odbywających się w trybie stacjonarnym. Finalne rezultaty, będące pokłosiem wieloletnich wysiłków olsztyńskich kryminologów zostaną zaprezentowane na konferencji ogólnopolskiej z udziałem gości zagranicznych podczas konferencji, która odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2023 roku. W ramach konferencji przyznano młodym adeptom nauki wyróżnienia za najlepsze wystąpienia, które zostały opublikowane w niniejszej broszurze informacyjnej.