Spotkanie SKNS z członkami Specjalnej Grupy Poszukiwawczo – Dochodzeniowej

26 kwietnia 2022r. o godzinie 16.45 w Auli Karmazynowej odbyło się kolejne spotkanie Koła Naukowego Suicydologii. Wydawać by się mogło, że to typowe spotkanie młodych suicydologów. Tymczasem było to spotkanie otwarte, które poprowadzili wyjątkowi goście – Michał Wicke oraz Hanna Nowak – członkowie Specjalnej Grupy Poszukiwawczo – Dochodzeniowej. Grupa ta została utworzona w celu wsparcia służb podczas poszukiwania osób zaginionych i poszukiwanych. Członkowie grupy to profesjonalny zespół specjalistów złożony z profilerów, detektywów, planistów, nawigatorów, przewodników K9, pilotów dronów, wysokościowców, łącznościowców oraz ratowników. Do ich zadań należy: profilowanie, poszukiwania z wykorzystaniem psów tropiących, ratowniczych oraz zwłokowych, poszukiwania z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego, pomoc psychologiczna dla rodziny osoby zaginionej, szybka ewakuacja z miejsc niebezpiecznych. Prowadzą własny dział szkoleniowy K9, gdzie są przygotowywane psy do pracy węchowej w SGPD oraz w służbach na terenie całej Europy.

Nasi goście przyjechali ze swoimi partnerami zawodowymi – dwoma psami ratowniczymi.  Spotkanie rozpoczęło się wykładem, na którym dowiedzieliśmy się jak wygląda szkolenie psa ratowniczego, jak przebiega jego praca z przewodnikiem, a także poznaliśmy bliżej najważniejszy narząd zmysłu psa jakim jest nos. Następnie udaliśmy się do pobliskiego lasu, gdzie psy pokazały swoje możliwości szukając pozorantów w postaci naszych studentów. To wartościowe spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Sala wykładowa była pełna, tłumne przejście do lasu przyciągało wzrok przechodniów, a nasza studencka społeczność zyskała nowych psich przyjaciół.

Specjalistom dziękujemy za przybycie, natomiast wszystkim uczestnikom tego wydarzenia za tak liczny udział! Spotkanie było tak udane, że nie rozstaniemy się na długo ze Specjalistyczną Grupą Poszukiwawczo – Dochodzeniową. Na pewno jeszcze się zobaczymy!

Wiceprezes KNS Barbara Steć