Charakterystyka kierunków i zagadnień badawczych, którymi zajmowali się lub zajmują pracownicy Katedry Ogrodnictwa.
W dotychczasowej pracy zawodowej zajmowałam się badaniami realizowanymi w ramach tematu statutowego Katedry Ogrodnictwa z zakresu sadownictwa pt. ”Dobór gatunków oraz odmian drzew i krzewów owocowych do upraw w rejonie Polski północno-wschodniej, z uwzględnieniem technologii proekologicznych”. Badania te dotyczyły doskonalenia technologii uprawy różnych gatunków oraz odmian, głównie krzewów owocowych, a zwłaszcza gatunków mniej rozpowszechnionych w sadownictwie, tj.: aktinidii purpurowej, ostrolistnej i ich odmian mieszańcowych, ukraińskich i litewskich odmian porzeczki czarnej, litewskich biotypów porzeczki złotej, ukraińskich odmian rokitnika pospolitego, oliwnika wielokwiatowego, derenia jadalnego, wisienki kosmatej, borówki lśniącej (czerwienicy), żurawiny wielkoowocowej, czeremchy późnej, litewskich odmian czereśni oraz świdośliwy jajowatej i olcholistnej. Moja działalność naukowo-badawcza koncentrowała się na następujących grupach tematycznych: ocena wartości użytkowej mniej znanych roślin sadowniczych oraz introdukcja nowych gatunków i odmian w Polsce północno-wschodniej; ustępowanie spoczynku nasion drzew i krzewów owocowych oraz ocena jakości uzyskanych siewek; odżywianie mineralne żurawiny wielkoowocowej; przyrodnicze i ekonomiczne warunki produkcji sadowniczej w Polsce północno-wschodniej; chwasty i zioła w sadach, wpływ różnych podłoży uprawowych na ukorzenianie i rozwój wybranych gatunków ogrodniczych .
Kierunki poszukiwań badawczych dotyczą zagadnień związanych z doskonaleniem technologii uprawy warzyw i roślin przyprawowych pod osłonami oraz w warunkach polowych. Zainteresowania naukowe koncentrują się przede wszystkim na gatunkach mało w Polsce rozpowszechnionych w uprawie a także zapomnianych i na nowo odkrywanych: cibora jadalna, szalotka, portulaka warzywna, miechunka pomidorowa, cykoria liściowa, rokietta siewna, dwurząd wąskolistny, pepino, ketmia jadalna, kolendra siewna a także brokuł włoski, papryka, pomidor, rzodkiewka. Badania dotyczyły: produkcyjnych skutków nawożenia warzyw ze szczególnym uwzględnieniem jakości ich części użytkowych, znaczenia metod uprawy, oddziaływania czynników klimatycznych na rośliny a także sposobów modyfikacji mikroklimatu, doboru optymalnego stanowiska (w uprawie gruntowej) lub podłoża (w uprawie pod osłonami). W ostatnim okresie rozwijanym zagadnieniem badawczym jest poszukiwanie optymalnych metod uprawy warzyw liściowych i roślin przyprawowych w pojemnikach z uwzględnieniem ich walorów użytkowych oraz wartości odżywczej.
Zainteresowania naukowe obejmują analizę reakcji wybranych roślin ozdobnych na czynniki klimatyczne Warmii i Mazur. Podjęłam próby wyhodowania odmian lilii orientalnych oraz ćmówki. Innym aspektem prowadzonych prac jest mikrorozmnażanie. Rozpoczęłam pionierskie w Polsce badana z zakresu hortiterapii z grupami o różnej niepełnosprawności i przedziałach wiekowych. Aktywność dydaktyczna, poszerzająca moje zainteresowania badawcze, dotyczy m.in. biotechnologicznych metod rozmnażania roślin ozdobnych, drzew i krzewów ozdobnych w ogrodach dla osób niepełnosprawnych, kwiaty w ogrodoterapii, florystyki, nowości roślin ozdobnych w gruncie i pod osłonami, produkcji roślin balkonowych, rabat kwiatowych, .roślin zielnych.
Od początku pracy naukowej badania obejmują głównie zadania w ramach tematu statutowego Katedry Ogrodnictwa z zakresu sadownictwa pt. ”Dobór gatunków oraz odmian drzew i krzewów owocowych do upraw w rejonie Polski północno-wschodniej, z uwzględnieniem technologii proekologicznych”. Do gatunków sadowniczych, nad którymi prowadzone są badania należą: jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie, maliny, leszczyna. W obrębie tych gatunków prowadzone są badania nad wpływem sposobów utrzymania gleby, podkładek, zabiegów pielęgnacyjnych na ich cechy produkcyjne. Zakres działań badawczych poszerzony został o przechowalnictwo owoców w ramach, których prowadzone są doświadczenia nad wpływem warunków przechowywania oraz biostymulatorów na jakość owoców jabłoni i leszczyny. Zakres badań naukowych obejmuje również szkółkarstwo drzew i krzewów: wpływ podłoży i biostymulatorów na ukorzenianie się sadzonek w szklarni i szkółce polowej oraz ich wzrost w szkółce kontenerowej.
Moje zainteresowania badawcze dotyczą zagadnień związanych z oceną przydatności wybranych gatunków drzew i krzewów do uprawy w warunkach Warmii i Mazur. Znaczna część mojej pracy dotyczy też zabiegów agrotechnicznych w uprawach sadowniczych oraz doskonalenia metod produkcji materiału szkółkarskiego.
Głównym moim kierunkiem badawczym jest doskonalenie technologii uprawy wybranych gatunków warzyw i roślin przyprawowych pod osłonami oraz w warunkach polowych. Zajmuję się doskonaleniem produkcji warzyw ciepłolubnych (pomidor, papryka, oberżyna, miechunka pomidorowa, bazylia pospolita). Badania te dotyczą podstawowych zagadnień: rozmieszczenia roślin, wartości użytkowej i biologicznej odmian, przydatności rożnych podłoży, modyfikacji warunków środowiska. W warunkach polowych moje zainteresowania obejmują uprawę roślin na surowiec dla przetwórstwa. Badania te pozwoliły na wskazanie odmian najbardziej przydatnych do produkcji soków dla dzieci. Na ich podstawie rozwiązano szereg zagadnień związanych ze sposobami uprawy oraz nawożeniem marchwi. Kolejnym zagadnieniem badawczym realizowanym przeze mnie jest ocena możliwości stosowania osłon z folii PE i włókniny PP oraz ściółkowania gleby na plonowanie i jakość owoców warzyw psiankowatych i dyniowatych (pomidor, miechunka pomidorowa, melon). Badania nad uprawą bazylii pospolitej, stewii, cząbru ogrodowego, majeranku ogrodowego, papryki ostrej, siedmiolatki, szczypiorku ogrodowego oraz czosnkowego, kalarepy i oberżyny pozwoliły na wprowadzenie do uprawy w warunkach Warmii i Mazur mniej znanych roślin warzywnych i przyprawowych. W ramach prac polegających na poszukiwaniu nowych rozwiązań w ochronie ogórka i marchwi badano reakcję roślin na środki ochrony roślin pochodzenia naturalnego.
Zainteresowania naukowe obejmują analizę reakcji roślin ogrodniczych na czynniki stresowe, jakimi są m.in. środki ochrony roślin, prowadzące do zmian wartości biologicznej plonu. Strefa doświadczalna związana jest w głównej mierze z uprawą truskawki (Fragaria × ananassa). Zwiększające się zapotrzebowanie na rynku owoców deserowych przyczyniło się do podjęcia badań nad uprawą truskawki w podłożu o ograniczonej objętości na rynnach uprawowych. Realizowane są również badania nad wykorzystaniem organizmów pożytecznych w ochronie roślin przed agrofagami.