Europejski Dzień Logopedy

W związku z powołaniem nowego kierunku 6 marca 2015 r. po raz pierwszy na Wydziale Humanistycznym obchodziliśmy Europejski Dzień Logopedy. Z tej okazji studenci I roku logopedii pod kierunkiem dr Magdaleny Osowickiej – Kondratowicz oraz dr Magdaleny Zaorskiej zorganizowali ćwiczenia otwarte z dykcji, higieny i emisji głosu. Studenci odkryli przybyłym gościom kulisy pracy nad oddechem fonacyjnym, szeroko rozumianym głosem i techniką wymowy. Publiczność miała możliwość zapoznania się, w jaki sposób przyszli logopedzi przygotowują swoje ciało do prawidłowej fonacji i aparat mowy do nienagannej artykulacji. Studenci w biegu, podskokach, a także w innych, bardziej złożonych ćwiczeniach ruchowych, z uśmiechem na twarzy recytowali lingwołamki i „skrętacze języka”, szlifując przy tym swoją dykcję i łamiąc język na skomplikowanych ciągach artykulacyjnych. Dzięki zajęciom audytorium miało możliwość zapoznania się z niestandardowymi formami pracy nad głosem, łączącymi ruch całego ciała z fonacją i artykulacją. Zajęcia były emitowane na żywo przez Radio Olsztyn, a regionalna telewizja przygotowała krótki reportaż z imprezy.

Z tej samej okazji studenci logopedii byli gośćmi młodzieżowego programu „Spontan” w Radiu Olsztyn, gdzie mieli możliwość podzielenia się swymi wrażeniami ze studiów na logopedii i opowiedzenia o blaskach i cieniach niecodziennej sytuacji należenia do rocznika inaugurującego kierunek. Konkluzja była dla logopedii pozytywna. Studia zostały określone jako ciekawe, dla ambitnych i z perspektywami. Audycję emitowano 5 marca 2015 r.

Obchody Europejskiego Dnia Logopedy zostały wpisane na stałe do kalendarza imprez organizowanych przez Wydział Humanistyczny.

Katedra Języka Polskiego i Logopedii
Katedra Literatury Polskiej