Europejski Dzień Logopedy

Już drugi raz na Wydziale Humanistycznym obchodziliśmy Europejski Dzień Logopedy.  7 marca obchody tego święta przygotował Instytut Polonistyki i Logopedii pod patronatem Polskiego Towarzystwa Logopedycznego oraz TVP3. Program imprezy był ciekawy i niezwykle bogaty. Wszystko rozpoczęło się już  o 7. 15 w telewizji regionalnej. Dr Magdalena Osowicka-Kondratowicz, główna organizatorka całego wydarzenia, wraz ze studentką drugiego roku logopedii Pauliną Łoszewską były gośćmi „Poranka TVP3”. Na Wydziale Humanistycznym obchody otworzył dzień otwarty w gabinecie logopedycznym. Studentki drugiego roku logopedii Dominika Kalinowska, Kornelia Jackiewicz, Magdalena Kondracka oraz Kamila Zajko, pod opieką zawodowego logopedy mgr Beaty Mikitiuk, przeprowadziły diagnozę logopedyczną kilkorga dzieci, a zgromadzona publiczność mogła to obserwować przez lustro weneckie. Przyszłe logopedki popisały się nabytym w trakcie studiów warsztatem oraz umiejętnością nawiązania świetnego kontaktu z małymi pacjentami, a dzieci wychodziły zadowolone i pod wrażeniem atmosfery panującej w gabinecie. Równocześnie odbywała się  wystawa pomocy logopedycznych autorstwa studentów logopedii. Ekspozycję przygotowały Panie Agata Jankowicz i Izabela Kaczmarczyk. Okazało się, że studenci mają nie tylko ciekawe pomysły na stworzenie takich pomocy, ale również żyłkę artystyczną do ich wykonania. Ogromną popularnością cieszyły się również zabawy logopedyczne dla przedszkolaków. Przygotowały je i przeprowadziły studentki: Joanna Gromotowicz,  Marta Dziewiur, Angelika Małkiewicz, Edyta Kiedrowska, Izabela Romanowska, Wioletta Lebieusz, Alicja Omelańczuk, Magdalena Noszczak, Aleksandra Bandura, Marta Szukszta, Anna Sokyra i Anna Skomorucha.  Na zabawy przybyły  dwie grupy przedszkolaków z dwóch przedszkoli. Studentki podzieliły każdą z grup na trzy podgrupy i samodzielnie poprowadziły warsztaty w trzech specjalnie do tego przygotowanych salach – do ćwiczeń oddechowych, do ćwiczeń artykulacyjnych i do ćwiczeń ruchowych. Dzieci wyszły zadowolone, pozostawiając piękne laurki w ramach podziękowania. Równolegle odbywały się zajęcia otwarte z dykcji i emisji głosu prowadzone przez dr Magdalenę Zaorską, w których brali udział studenci pierwszego roku logopedii. Zgromadzona publiczność miała możliwość obserwowania, jak przyszli logopedzi pracują nad głosem i wymową, łącząc ruch, oddech i artykulację. Po zajęciach rozstrzygnięto konkurs na najtrudniejszy skrętacz języka (więcej na ten temat w zakładce FINAŁOWE SKRĘTACZE 2016).  Następnie licznie zgromadzona publiczność wysłuchała prezentacji dr hab. Jolanty Panasiuk, prof. UWM „Gdzie w mózgu mieszka słowo?”. Pani Profesor bardzo ciekawie opowiadała o różnych koncepcjach lokalizacji języka w mózgu oraz o tym, że język jest oknem, poprzez które można podglądać pracę mózgu. Zwieńczeniem imprezy był wykład otwarty prof. dr hab. n. med. Andrzeja Czernikiewicza „Od Homo naledi do Johna Nasha - czyli o związkach języka i schizofrenii”, z którego dowiedzieliśmy się, że schizofrenia to cena, jaką gatunek ludzki płaci za język. Wykład był bardzo interesujący. Profesor podawał wiele przykładów różnych fenomenów językowych w schizofrenii, obrazując w  ten sposób związki między medycyną a logopedią i językoznawstwem. Profesor mówił ze swadą, w sposób dowcipny i zrozumiały. Wykład dostępny był online na stronach uniwersytetu. Oba wykłady, podobnie jak cała impreza, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Przybyła publiczność, nie tylko wykładowcy i studenci wielu kierunków, ale również sporo osób spoza uczelni, w tym zawodowi logopedzi, ledwo zmieściła się w auli teatralnej, tak że trzeba było zajmować miejsca również  na schodach i scenie, co niezmiernie ucieszyło organizatorów. Obchody odbyły się nie tylko na wydziale, ale również we współpracy z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym, gdzie w ramach imprezy towarzyszącej zorganizowano darmowe konsultacje z neurologopedami  dla dzieci i dorosłych na hasło „Europejski Dzień Logopedy”.

Katedra Języka Polskiego i Logopedii
Katedra Literatury Polskiej