Pod znamiennym tytułem – Od Kortau do Kortowa w literackiej narracji i w wyjątkowym miejscu – Starej Kotłowni w Kortowie - odbyło się 4 czerwca 2018 roku spotkanie z olsztyńskimi pisarzami: Pawłem Jaszczukiem, Włodzimierzem Kowalewskim, Marcinem Cieleckim i Kacprem Kozłowskim, które prowadziła dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka, prof. UWM. Adresatami tego przedsięwzięcia była przede wszystkim młodzież szkolna  - humaniści z I LO w Olsztynie – i młodzież akademicka – studenci filologii polskiej i logopedii. Celem spotkania było przypomnienie tajemniczej i tragicznej zarazem historii Kortowa. O powstaniu i działaniu w tym miejscu od końca XIX wieku (1886)  zakładu dla psychicznie chorych opowiadał Paweł Jaszczuk, który w powieści Testament Schlichtingera utrwalił te fakty literacko. W imieniu nieżyjącego Stanisława Piechockiego, autora książki Czyściec zwany Kortau, wypowiadał się jego przyjaciel Włodzimierz Kowalewski. Przybliżył on funkcjonowanie tej placówki w okresie II wojny wraz z akcją T4, przeprowadzaną przez nazistów, a polegająca na eutanazji osób chorych psychicznie. Naświetlił także okoliczności zbrodni dokonanej przez Sowietów w styczniu 1945 roku na pacjentach tego zakładu i rannych żołnierzach niemieckich przebywających tu pod koniec II wojny. O ekshumacjach ofiar tego zbiorowego morderstwa dokonanych w latach 50. mówił Kacper Kozłowski, autor opowiadania Diabeł w czerwieni, maturzysta z I LO. Refleksję na temat współczesnej interpretacji kortowskiej przeszłości wypowiedział Marcin Cielecki, autor eseju związanego z Kortowem pt. Kręgi na wodzie z tomu Miasto wewnętrzne.

Pliki do pobrania
Pobierz plik (DRUK_do_Kortowa.pdf) DRUK_do_Kortowa.pdf