Komunikat Komisji Europejskiej dotyczący grantów MSCA IF w czasie pandemii COVID-19

Szanowni Państwo zapraszamy do zapoznania się z komentarzami Komisji Europejskiej dotyczącymi wątpliwosci co do warunków kontynuacji grantów MSCA IF w czasie pandemii COVID-19. 

Komisja Europejska będzie kontynuowała zapewnienie jak największej elastyczności w kontynuacji prowadzenia projektów zgodnie z obowiązującymi zasadami. 

Zachęca się beneficjentów MSCA (instytucje goszczące) do dalszego prowadzenia swoich projektów, nawet jeśli działań szkoleniowych nie można wdrożyć zgodnie z planem. Zachęca się instytucje rekrutujące do zmiany zadań projektowych (w możliwym zakresie), aby umożliwić kontynuowanie pracy. Na przykład czynności wymagające fizycznej obecności (np. Eksperymenty / prace laboratoryjne) można odłożyć do czasu zakończenia środków ograniczających.
Z należytym uwzględnieniem krajowych środków ograniczających zachęca się stypendystów MSCA do telepracy lub do korzystania z innych form pracy zdalnej (odpowiednie koszty uznaje się za kwalifikowalne). Badacze MSCA mogą pracować w okresie izolacji nad zadaniami związanymi z projektem, które można wykonać zdalnie (np. analiza dokumentacji, publikacje, raporty i / lub wnioski patentowe, szkolenia wirtualne).
Beneficjenci MSCA muszą nadal zapewniać przestrzeganie warunków pracy określonych w umowie o udzielenie dotacji MSCA IF podczas kryzysu COVID-19. Zawieszenie projektów lub zmiany w ustaleniach dotyczących pracy w niepełnym wymiarze godzin mogą zostać zaakceptowane tylko wtedy, gdy naukowiec wyraźnie zgodził się na te środki i wynikające z nich tymczasowe zawieszenie / obniżenie wynagrodzenia, i tak długo, jak umowa naukowca zostanie odpowiednio przedłużona, aby na to pozwolić / ona, aby zakończyć pracę.
Ustalenia w niepełnym wymiarze godzin mogłyby na przykład pozwolić stypendystom pracować w innych placówkach, takich jak agencje zdrowia i szpitale, i wykorzystać swoją wiedzę specjalistyczną w sprawach związanych z COVID-19.

Więcej informacji na stronie