Water harmony

 


 

 

WATER HARMONY – ZAŁOŻENIA, CELE I EFEKTY PROJEKTU

Nazwa projektu: Closing the Water Cycle Gap – Sustainable Management of Water Resources
„Zamykanie luki w cyklu wodnym dzięki zharmonizowanym działaniom na rzecz zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi”
Akronim: Water Harmony
Program finansowania: ERA-NET Cofund Action WaterWorks2017, Water JPI, Closing the Water Cycle Gap – Sustainable Management of Water Resources ( dodać logo water JPI)
Termin realizacji: 1 maja 2019-30 kwietnia 2023.

 


 

PARTNERZY PROJEKTU

Koordynator Norwegian University of Life Sciences (NMBU) Norwegia

Partner 1 IVL Swedish Environmental Research Institute Szwecja
Partner 2 DELTARES Holandia
Partner 3 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie UWM Polska - kierownik projektu prof. dr hab. Lech Smoczyński
Partner 4 ACSA, Acsa Sorigue Hiszpania
Partner 5 TUIASI – “Georghe Asachi” Technical University of Iasi Rumunia
Partner 6 BGU Ben-Gurion University of the Negev Izrael
Partner 7 UTS University of Technology, Sydney Australia
Partner 8 QUT Qingdao University of Technology Chiny
Partner 9 MARCOR Polska



STRESZCZENIE PROJEKTU

Pomimo faktu, że ponad 70% powierzchni świata pokrywa woda, tylko <1% jest dostępne do spożycia przez ludzi. Woda staje się jeszcze bardziej cenna, biorąc pod uwagę jej nierównomierny rozkład na całym świecie; częste "niewłaściwe użycie" poprzez niezrównoważone użytkowanie i marnotrawstwo dodatkowo pogłębiają ten problem. Takie praktyki wzmacniają negatywny wpływ na warunki naturalne, środowiskowe, geograficzne i społeczne, które obecnie są już pod zwiększoną presją ze strony zmian klimatycznych. Powstające mikrozanieczyszczenia (MP) i ich zrzuty, nawet w śladowych stężeniach, przyczyniają się do akumulacji w środowisku wodnym, co może mieć szkodliwe konsekwencje zarówno dla ekosystemów wodnych, jak i dla zdrowia ludzi.
Stąd niniejsze badania obejmować będą problematykę: zapewnienia równego dostępu do bezpiecznej i przystępnej cenowo wody pitnej, poprawy jakości wody, znacznego zwiększenia efektywności wykorzystania wody, wdrożenia zintegrowanego zarządzania zasobami wodnymi, poprawy zarządzania ryzykiem wystąpienia suszy oraz dodatkowej infrastruktury wodociągowej, przy promowaniu technologii i praktyk efektywnych pod względem zużycia wody. Ambicją projektu Water Harmony jest i będzie zjednoczenie kompetentnych naukowców, użytkowników końcowych, decydentów oraz społeczeństwa, w celu opracowania i wspólnego zaprezentowania najlepszych praktyk, które są potencjalnie cenne nie tylko dla Europy w odniesieniu do SDG 6 pt. "Zapewnienie dostępu do wody i urządzeń sanitarnych dla wszystkich".
Głównym celem projektu jest zlikwidowanie luki w cyklu wodnym poprzez harmonizację dobrych praktyk globalnych w zakresie rozsądnych i inteligentnych koncepcji gospodarowania wodą, które uwzględniają pojawiające się wyzwania i mobilizują zainteresowane strony.
Realizację celu głównego uzyska się poprzez:
a) demonstrację zdrowych i adaptacyjnych podejść do nowoczesnych koncepcji zarządzania wodą, które m.in. wykorzystują „BigData” oraz postęp technologiczny dotyczący wyzwań związanych z globalnymi zmianami środowiskowymi i społecznymi,
b) walidację innowacyjnych technologii, które umożliwiają bezpieczniejsze i bardziej ekonomiczne wykorzystanie wody wraz z ponownym jej wykorzystaniem, przy równoczesnym rozwiązaniu problemów związanych z pojawiającymi się w wodzie zanieczyszczeniami,
c) zwiększenie zaangażowania publicznego, aby w sposób zrównoważony sprostać wyzwaniom związanym z dostępem do wody wysokiej jakości, które łączą naukę i społeczeństwo, wykorzystując nowoczesne, zharmonizowane i wspólne traktowanie tej problematyki oraz
d) ułatwianie podejmowania decyzji politycznych sprzyjających działaniom, które szybko niwelują przepaść między popytem, a podażą w sektorze wodnym, zapewniając zaplecze naukowe, narzędzia wizualizacji i mobilizację społeczną decydentów.
W tym celu UWM realizuje 4 zadania:
1. Harmonizacja koncepcji gospodarowania wodą
2. Projekt i budowa sprzętu do oznaczania substancji biogennych i zanieczyszczeń w wodzie
3. Oczyszczanie ścieków komunalnych w procesie rozpuszczania anod w korozyjnych makro-ogniwach galwanicznych.
4. Uzdatnianie „wód odpadowych”, tj. kondensatów zwrotnych, skroplin z wyparek oraz permeatu po filtracji membranowej
Celem zadań jest ocena stanu zasobów wodnych, zarówno ilościowa jak i jakościowa w zlewni Łyny na tle czynników meteorologicznych, fizyczno-geograficznych i gospodarczych na podstawie własnej koncepcji monitoringu wykorzystującej innowacyjne metody pomiarowe parametrów fizykochemicznych wody, w tym m.in. ChZT i P-PO4 opracowanych przez zespół UWM. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez zaprojektowanie i wdrożenie systemu gromadzenia danych środowiskowych wzbogaconego o system GIS oraz opracowanie modeli deterministycznych, które można wykorzystać w podejmowaniu decyzji, aby ułatwić regionalne i ogólnokrajowe metody oceny ochrony wód. W warunkach laboratoryjnych zbadana zostanie skuteczność rzęsy Lemna Minor w procesach biosorpcji i metabolizmu z wodnych roztworów wybranych farmaceutyków.
UWM opracuje modułowy, zautomatyzowany system analityczny, określi jego zadania i możliwości rozwojowe. Kolejnym naszym celem jest opracowanie i budowa zautomatyzowanego układu poboru i wstępnego przygotowania próbki. Zmierzać będziemy do opracowania i doboru efektywnych metod gromadzenia danych pomiarowych i ich zdalnego przesyłania. Zamierzamy przetestować różne metody komunikacji – nośniki stałe, GSM, Wi-Fi, Ethernet, fale radiowe. Naszym celem będzie opracowanie metody ostrzegania o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu zanieczyszczeń, np. poprzez GSM. Zamierzamy opracować i zbudować sprzęt pomiarowy do rejestracji cyklicznych krzywych pojemność-potencjał dla matrycy elektrod i zbadać możliwości wykorzystania zjawiska elektrostrykcji cienkich membran osadzonych na stałych elektrodach w analizie zanieczyszczeń wody
Zostaną zoptymalizowane układy elektrodowe makro-ogniwa galwanicznego oraz podstawowe parametry jego pracy, takie jak przewodnictwo elektrolityczne, temperatura oraz pH roztworu, stężenie rozpuszczonego tlenu/proces napowietrzenia, trwałość układu w czasie. Główny cel badań elektrochemicznych stanowić będzie konstrukcja systemu elektrokoagulatora w skali laboratoryjnej, w oparciu o baterię ogniw galwanicznych dla kilku wybranych układów elektrodowych. Zamierzamy zbadać proces elektrokoagulacji syntetycznych i rzeczywistych ścieków komunalnych, w oparciu o laboratoryjne, przepływowe konstrukcje elektrokoagulatora.
Bardzo istotnym celem naszego partnera z firmy Marcor jest zaprojektowanie i budowa prototypowej hybrydowej stacji do uzdatniania „wód odpadowych”, tj. kondensatów zwrotnych, skroplin z wyparek oraz permeatu po filtracji membranowej. Zamierzamy przetestować wstępne i finalnie tą stację w ciągu technologicznym oczyszczalni ścieków.

 


 

LINK DO STRONY GŁÓWNEJ PROJEKTU:

 WATER HARMONY >>>