II Kongres Kryminologiczny, Kraków, 8-9 września 2022 r.

W dniach 8-9 września pracownicy Katedry Kryminologii i Kryminalistyki wzięli udział w II Kongresie Kryminologicznym zorganizowanym w Krakowie przez Katedrę Kryminologii Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Polskie Towarzystwo Kryminologiczne im. prof. Stanisława Batawii. Olsztyńscy kryminolodzy, we współpracy z pracownikami Uniwersytetu w Białymstoku (dr Emilia Jurgielewicz-Delegacz) oraz Wyższej Szkoły Policji (dr Anna Kalisz) zorganizowali panel zatytułowany „Zielone obszary kryminologii” i zaprezentowali w nim następujące referaty:

• prof. zw. dr hab. Wiesław Pływaczewski, Ekobójstwo – zielona kryminologia wobec zjawiska masowego niszczenia i degradacji światowego dziedzictwa przyrodniczego
  • dr Joanna Narodowska, Hodowla zwierząt futerkowych w świetle  ekokryminologicznej koncepcji „nonhuman victims”
  • dr Maciej Duda, Problematyka obcych gatunków inwazyjnych jako wyzwanie dla ekokryminologii

Ponadto dr hab. Monika Kotowska wzięła udział w panelu pt. „Przestępczość zorganizowana i gospodarcza” wygłaszając referat Rola kobiet w rosyjskojęzycznej przestępczości zorganizowanej na przykładzie wybranej grupy przestępczej.

W kongresie wzięło udział ok. 120 uczestników reprezentujących niemal wszystkie kryminologiczne ośrodki naukowe w Polsce. Dwudniowe obrady toczyły się w 17 sesjach panelowych po 3-5 referatów. Ponadto wygłoszono 3 wykłady plenarne (prof. dr hab. Jan Widacki, prof. dr hab. Irena Rzeplińska i dr hab. Dagmara Woźniakowska-Fajst, prof. dr hab. Emil W. Pływaczewski). Podczas kongresu odbyła się również uroczystość wręczenia księgi pamiątkowej prof. dr hab. Janinie Błachut z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Decyzją zarządu Polskiego Towarzystwa Kryminologicznego kolejny Kongres Kryminologiczny odbędzie się na Uniwersytecie w Białymstoku.

Kongres Kryminologiczny 2022 - Katedra Kryminologii - Wydział Prawa i Administracji (uj.edu.pl)