Sprawozdanie z ogólnopolskiej konferencji naukowej „Conference on the Conservation of Cultural and Natural Heritage in Former East Prussia”, Olsztyn, 6-7 czerwca 2024 r.

Katedra Kryminologii i Kryminalistyki zorganizowała ogólnopolską konferencję naukową pt. „Conference on the Conservation of Cultural and Natural Heritage in Former East Prussia”. Przygotował ją zespół badawczy pod kierownictwem dr. Macieja Dudy i mgr. Szymona Buczyńskiego realizujący grant naukowy „Das vergessene, unerwünschte, unentdeckte Erbe. Der Schutz der deutsch-polnischen Kulturlandschaft im ehemaligen Ostpreußen” (Dziedzictwo zapomniane, niechciane, nieodkryte. Ochrona polsko-niemieckiego krajobrazu kulturowego byłych Prus Wschodnich), finansowany przez Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki. Wsparcia organizacyjnego udzieliło Studenckie Koło Naukowe Kryminologii „Vestigium” oraz wolontariusze pracujący w grancie. Konferencja odbyła się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Auli Cytrynowej Centrum Konferencyjnego UWM.

Patronatem Honorowym konferencję objęła Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki  oraz Dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości – dr hab. Marcin Wielec, prof. UKSW. Gościem specjalnym była dr Bettina Bouresh – Przewodnicząca Lehndorff-Gesellschaft Steinort (Fundacji Lehndorffów ze Sztynortu). Konferencja wpisywała się również w obchody 25-lecia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W swoim wystąpieniu dr hab. Monika Kotowska, prof. UWM przedstawiła bowiem historię miasteczka akademickiego w Kortowie jako przykładu spuścizny kulturowej byłych Prus Wschodnich.

Konferencja miała bardzo interdyscyplinarny charakter. Wzięli w niej udział akademicy reprezentujący różne dziedziny i dyscypliny nauki (prawnicy, kryminolodzy, kryminalistycy, historycy, kulturoznawcy, teolodzy, architekci). Referaty wygłosili przedstawiciele Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (Wydział Prawa i Administracji, Wydział Humanistyczny, Wydział Teologii, Wydział Geoinżynierii), Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Szczecińskiego, Politechniki Bydgoskiej, Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu, Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Bartoszycach oraz Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Nie zabrakło również przedstawicieli praktyki (konserwatorzy zabytków, samorządowcy, adwokaci, sędziowie, przewodnicy turystyczni, muzealnicy, archeolodzy, regionaliści, członkowie organizacji pozarządowych). Wśród prelegentów byli pracownicy takich instytucji jak Sąd Okręgowy w Olsztynie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Urząd Gminy Ostróda, Pracownia Aktywności Obywatelskiej i Dokumentacji Dziedzictwa w Ostródzie, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej. Reprezentowane były również kościoły i związki wyznaniowe będące właścicielami zabytków (katolicy, protestanci, staroobrzędowcy).

Konferencja była także okazją do zaprezentowania badań młodych adeptów nauki. W drugim dniu konferencji odbyły się bowiem panele studenckie, a organizatorzy przeprowadzili konkurs na najlepszy referat studencki oraz nagrodzili wyróżniające się wystąpienia. Łącznie w obradach konferencji podczas 6 paneli wzięło czynny udział 30 prelegentów. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty.

Zgodnie z wymogami grantowymi podczas konferencji przeprowadzono wśród biernych uczestników ankietę ewaluacyjną. Analiza jej wyników wskazuje, że słuchacze wysoko ocenili zarówno organizację konferencji jak i znakomite merytoryczne przygotowanie prelegentów. Program konferencji oceniony również został jako bardzo interesujący. Ankietowani docenili ponadto wybór ważnej problematyki konferencji, interesujące i różnorodne tematy wystąpień, udział praktyków i ekspertów, profesjonalną organizację i miłą atmosferę obrad.

Relacja z konferencji zaprezentowana została również w Polskim Radiu Deutsche Redaction w audycji pt. „Wie Polen und Deutschland die Sanierung von Schlössern unterstützen”, podczas której jeden z prelegentów – dr Aleksander Bauknecht z Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Ochrony Zabytków Kultury – opowiedział o instrumentach wsparcia renowacji dworów i pałaców w RFN i RP.

Materialny dorobek konferencji zaprezentowany zostanie w formie niemieckojęzycznej monografii naukowej „Das vergessene, unerwünschte, unentdeckte Erbe. Der Schutz der deutsch-polnischen Kulturlandschaft im ehemaligen Ostpreußen” pod redakcją dr. Macieja Dudy i mgr. Szymona Buczyńskiego, która ukaże się pod koniec 2024 r.

Wywiad z dr. Aleksandrem Bauknechtem

PROGRAM KONFERENCJI