Staż badawczo-dydaktyczny w Maladze

W Wiadomościach Uniwersyteckich ukazała się relacja ze stażu badawczo-dydaktycznego dr Joanny Narodowskiej i dr. Macieja Dudy na Uniwersytecie w Maladze.

dr Narodowska i dr Duda na na tle zabytków

Dr Joanna Narodowska oraz dr Maciej Duda wrócili właśnie z trzytygodniowego stażu naukowo-dydaktycznego na uniwersytecie w Maladze, w Hiszpanii.

Pracownicy Katedry Kryminologii i Kryminalistyki z Wydziału Prawa i Administracji UWM wyjechali do Hiszpanii dzięki ofercie Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Wybrali trzytygodniowy staż naukowo-dydaktyczny.

 - Staż odbyliśmy na uniwersytecie w Maladze, a dokładniej - w Andaluzyjskim Międzyuniwersyteckim Instytucie Kryminologicznym. Jest to bardzo dobra jednostka naukowa, która znajduje się w rankingu Szanghajskim. Opiekunem stażu była Prof. Anabel Cerezo Dominguez, która w tym roku organizowała także Europejski Kongres Kryminologiczny, który odbył się właśnie na Uniwersytecie w Maladze. W jednostce goszczącej prowadzone są badania w obszarach, które są przedmiotem naszych dociekań naukowych. Podczas stażu spotykaliśmy się z pracownikami tej jednostki, wygłosiliśmy wykłady otwarte dla studentów , zrealizowaliśmy kwerendy biblioteczne oraz wzięliśmy udział we wspomnianej konferencji – opowiada dr Maciej Duda „Wiadomościom Uniwersyteckim”.

Dr Narodowskiej i dr. Dudzie udało się nawiązać nowe kontakty naukowe, który zaowocowały obustronnymi propozycjami współpracy. W planach są m.in. wspólny udział w grancie oraz wizyta Hiszpanów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Jednym z celów tego typu wyjazdów jest podtrzymanie dotychczasowych kontaktów i nawiązanie nowych. Naukowcy z Hiszpanii są bardzo otwarci na współpracę. Wymieniliśmy się tematami badawczymi oraz omówiliśmy obszary badań, na których moglibyśmy podjąć wspólne prace badawcze. Wyrazili oni także chęć podpisania umowy na wymianę studentów oraz pracowników w ramach programu Erasmus. Bardzo liczymy na kontynuację tej współpracy – podkreśla dr Duda.

Pracownicy Katedry Kryminologii i Kryminalistyki odbyli staż w bardzo atrakcyjnej pod wieloma względami Andaluzji. Bogactwo przyrodnicze i architektoniczne tego regionu Hiszpanii pozwoliło im nie tylko zaobserwować ciekawe rzeczy, które będą mogli wykorzystać w pracy naukowej, ale również poznać turystyczne walory tych obszarów.

Kryminolodzy nie mają właściwie czasu wolnego w pełnym rozumieniu tego słowa. Gdziekolwiek jesteśmy, to zawsze coś ciekawego zaobserwujemy. Moim obszarem badawczym są przestępstwa przeciwko dziedzictwu kulturowemu, a dr Narodowskiej przestępstwa przeciwko dziedzictwu przyrodniczemu. Będąc w Andaluzji zwiedziliśmy Malagę, Sewillę, Grenadę, Kadyks i Gibraltar. Mieliśmy okazję zobaczyć w praktyce, jak wygląda ochrona dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego oraz jakie wyzwania stoją przed Hiszpanami. To wszystko było bardzo interesujące. Chciałbym bardzo podziękować naszej uczelni za możliwość wyjazdu - dodaje dr Maciej Duda.

Marta Wiśniewska