Transgraniczna (zorganizowana) eko-przestępczość w Europie i poza jej granicami

Rok akademicki 2022/2023 rozpoczął się w wydaniu Katedry Kryminologii i Kryminalistyki mocnym akcentem naukowym. Zespół badawczy Katedry (prof. dr hab. Wiesław Pływaczewski, dr Maciej Duda, mgr Szymon Buczyński) zdobył grant naukowy Ministra Edukacji i Nauki z programu „Doskonała Nauka” na realizację projektu „Transgraniczna (zorganizowana) eko-przestępczość w Europie i poza jej granicami” (DNK/SP/547845/2022).

W ramach realizacji projektu w dniach 10-11 października 2022 r. Katedra Kryminologii i Kryminalistyki wraz z Katedrą Prawa Międzynarodowego Publicznego i Prawa Unii Europejskiej oraz Międzynarodową Siecią Naukową „Cross-border Crime Colloquium” zorganizowała międzynarodową konferencję naukową „Cross-border (organized) eco-crime in Europe and beyond/Transgraniczna (zorganizowana) eko-przestępczość w Europie i poza jej granicami”. Pomocy organizacyjnej udzielili również studenci z Koła Naukowego Prawa Międzynarodowego Publicznego (opiekun dr Olga Łachacz) oraz Studenckiego Koła Naukowego Kryminologii „Vestigium” (opiekun prof. Monika Kotowska).

W konferencji wzięło czynny udział 50 uczestników, którzy wygłosili 35 referatów. Ponadto w sesji posterowej (plakatów naukowych) wzięło udział 11 studentów. Obradom konferencji w ciągu obu dni obrad przysłuchiwało się ok. 300 uczestników biernych.

Goście zagraniczni reprezentowali takie ośrodki naukowe jak:

1. Northumbria University at Newcastle (Wielka Brytania),
  2. Anglia Ruskin University in Cambridge (Wielka Brytania),
  3. Manchester Metropolitan University (Wielka Brytania),
  4. Newcastle Business School (Wielka Brytania),
  5. Utrecht University (Niderlandy),
  6. Tilburg University (Niderlandy),
  7. Ministry of Justice and Safety (Niderlandy),
  8. Police Netherlands (Niderlandy),
  9. Berlin School of Economics and Law (Niemcy),
  10. Norwegian Police University College (Norwegia),
  11. University of Lubljana (Słowenia),
  12. Matej Bel University in Banska Bystrica (Słowacja),
  13. Kharkiv State University (Ukraina).

Krajowe ośrodki naukowe reprezentowane podczas konferencji to:

1. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie,
  2. Uniwersytet w Białymstoku,
  3. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  4. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  5. Uniwersytet Wrocławski,
  6.  Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
  7. SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie,
  8. Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide de Gasperi w Józefowie,
  9. Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu,
  10. Główny Instytut Górnictwa w Katowicach,
  11. Urząd Celno-Skarbowy w Olsztynie,
  12. Citibank Europe PLC.

Konferencję, odbywającą się w Auli Cytrynowej Centrum Konferencyjnego UWM, otworzyli Prorektor UWM prof. Paweł Wielgosz, Prodziekan WPiA prof. Jakub Zięty oraz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego prof. Piotr Krajewski. Pierwszego dnia konferencji (10.10) obrady toczyły się w ramach 4 paneli w języku angielskim. Drugiego dnia (11.10) konferencja odbywała się w języku polskim w 3 panelach, a równolegle w Pracowni Kryminalistycznej odbyły się anglojęzyczne obrady roundtable pt. „Green Deal, Cross-border (organised) eco-crime in Europe and beyond. New opportunities and challenges for law enforcement and research. International crises and crime”. Ponadto miłą niespodzianką dla gości zagranicznych było przygotowane przez organizatorów konferencji zwiedzanie z przewodnikiem olsztyńskiego zamku i starego miasta.

Naukowy dorobek konferencji zostanie utrwalony w postaci publikacji książkowej w renomowanym zagranicznym wydawnictwie naukowym (Routledge) oraz punktowanym krajowym czasopiśmie naukowym (Studia Prawnoustrojowe).