Jubileusz prof. Tadeusza Rawy

Katedra Maszyn Roboczych i Metodologii Badań Wydziału Nauk Technicznych UWM w Olsztynie wraz z oddziałami terenowymi Polskiego Towarzystwa Inżynierii Rolniczej i Polskiego Towarzystwa Agrofizycznego oraz Kołem naukowym EKO-ENERGIA UWM w Olsztynie zorganizowały w dniach od 22 do 24 czerwca b.r. Konferencję Naukową pt. INŻYNIERIA ROLNICZA – NAUKA I PRAKTYKA. Konferencja ta była objęta patronatem JM Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, prof. dr hab. Ryszarda Góreckiego. Zorganizowano ją w ramach obchodów Jubileuszu 70-lecia urodzin i 45-lecia pracy zawodowej prof. dr. hab. inż. Tadeusza Rawy, prof. zw.

Pierwszy dzień konferencji poświęcono Jubileuszowi prof. Tadeusza Rawy. Uczestników konferencji, przybyłych gości oraz najbliższą rodzinę Jubilata imiennie powitał dziekan Wydziału Nauk Technicznych dr hab. inż. Adam Lipiński, prof. nadzw.

W następnej kolejności dr hab. inż. Stanisław Konopka, prof. nadzw. przedstawił w lekko żartobliwej konwencji sylwetkę prof. Tadeusza Rawy, od narodzin aż do chwili obecnej, zwracając uwagę na jego działalność zawodową, społeczną, zainteresowania hobbystyczne i życie prywatne.

Na końcu wystąpienia zaprezentowano treść uchwały Nadzwyczajnego zgromadzenia członków i sympatyków Inżynierii Rolniczej w sprawie udzielenia „absolutorium” prof. Tadeuszowi Rawie. Pierwszy w tym temacie wypowiedział się JM Rektor UWM prof. dr hab. Ryszard Górecki, wręczając jednocześnie prof. Tadeuszowi Rawie medal okolicznościowy z okazji jego jubileuszu.

Dziekan WNT, dr hab. inż. Adam Lipiński, prof. nadzw. poprosił prof. Tadeusza Rawę o zabranie głosu i ewentualne uzupełnienie treści prezentowanych przez dr hab. inż. Stanisława Konopkę, prof. nadzw. Po krótkim wystąpieniu przeplatanym wierszami Jubilata, dziekan WNT zaprosił gości do dyskusji nad podjęciem wcześniej prezentowanej uchwały. Na początku o przyjęcie uchwały zaapelował do osób zgromadzonych kolega z czasów studiów na Wydziale Mechanizacji Rolnictwa Wyższej Szkoły Rolniczej w Nitrze, dr hab. Jan Kamionka, prof. nadzw.

Następnie głos zabrał były rektor UWM prof. dr hab. Józef Górniewicz, który wraz z członkami swojego kolegium rektorskiego (którego członkiem był prof. Tadeusz Rawa) złożył serdeczne podziękowania za przyjazną i owocną współpracę w latach 2005-2008.

W dalszej kolejności słowa swojego poparcia i uznania przedstawiło bardzo wielu przyjaciół prof. Tadeusza Rawy.

Poczet występujących zamknęła delegacja współpracowników Profesora z Katedry Maszyn Roboczych i Metodologii Badań, na czele z dziekanem WNT dr hab. inż. Adamem Lipińskim, prof. nadzw. oraz kierownikiem katedry prof. dr hab. inż. Dariuszem Choszczem.

Na koniec wystąpili wypromowani przez Jubilata doktorzy: Zdzisław Kaliniewicz i Piotr Markowski, dziękując Profesorowi za poświęcony czas i opiekę merytoryczną.

Dziekan WNT, dr hab. inż. Adam Lipiński, prof. nadzw. zarządził głosowanie przez aklamację nad udzieleniem Jubilatowi „absolutorium”. Po głośnych brawach i podpisaniu uchwały przez dziekana, jej tekst został wręczony prof. Tadeuszowi Rawie.

Na koniec Jubilat serdecznie wszystkim podziękował, a szczególnie swojej małżonce Marii, deklamując bardzo wzruszający autorski wiersz na ten temat.

Bardziej obszerna relacja z obchodów Jubileuszu jest dostępna na stronie Stowarzyszenia Absolwentów UWM Olsztyn

Krótka relacja filmowa z uroczystości jest przedstawiona poniżej.