Nowy ład w Europie i Unii Europejskiej: przesłanki - kierunki - priorytety. Monografia
Redakcja naukowa Yaryna Turchyn, Teresa Astramowicz-Leyk
Lwów – Olsztyn
Wydawnictwo Politechniki Lwowskiej
Instytut Nauk Politycznych Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
2023
ISBN 978-966-941-887-6
ISBN: 978-83-66259-42-3
Новий порядок денний для Європи та Європейського Союзу: причини – напрями – пріоритетні цілі: монографія / колектив авторів; за наук. ред. Я. Турчин, Т. Астрамович-Лейк.
Львів–Ольштин: Видавництво Львівської політехніки; Інститут Політичних Наук, Вармінсько-Мазурський Університет в Ольштині, 2023. – 316 с.
ISBN 978-966-941-887-6
ISBN: 978-83-66259-42-3
Katarzyna Maciejewska-Mieszkowska
Obraz lokalnych scen politycznych w analizie dyskursywnej w 2014 r. (na przykładzie telewizyjnych debat kandydatów na prezydentów miast)
ISBN 978-83-66259-05-8
INP UWM, Olsztyn 2019, ss. 356
Podjęta przez autorkę analiza dotyczy nowej problematyki z badawczego punktu widzenia. Recenzowana praca jest pionierska także w zakresie metodologicznym, bowiem autorka sięga po założenia teoretyczne analizy dyskursywnej i wprowadza to podejście metodologiczne do badań prowadzonych na gruncie politologii. (…) Interdyscyplinarność podejścia w analizie podjętego tematu, co uważam za szczególnie istotny walor niniejszej rozprawy, wyraża się w tym, że zastosowanie w analizie zjawisk politycznych, takich, jak rywalizacja polityczna w wymiarze regionalnym znajduje medioznawcza perspektywa analityczna oraz – dodatkowo – politologiczna. (…) Zamiarem badań podjętych przez autorkę rozprawy było pokazanie, w jaki sposób - poprzez wykorzystywanie w kampanii wyborczej mediów audiowizualnych - lokalni politycy zamierzają wywrzeć wpływ skuteczny i zdobyć władzę w drodze otwartej rywalizacji politycznej m.in. uczestnicząc aktywnie w debatach politycznych prowadzonych w mediach publicznych tj. telewizji i radiu o zasięgu regionalnym i lokalnym. Połączenie obu tych perspektyw, to jest medioznawczej i politologicznej, dokonane w sposób zamierzony przez autorkę pracy, ujawnia znaczące społecznie zależności pomiędzy świadomie prowadzoną komunikacją publiczną i instrumentarium komunikacyjnym wykorzystywanym dla osiągnięcia celu politycznego, jakim jest sukces wyborczy i zdobycie miejsca w systemie władzy w wymiarze regionalnym. (…) Już wstępnie można zakładać, że ze względu na ważność i aktualność tematu znajdzie wielu czytelników w środowisku nauk społecznych, studentów, doktorantów i badaczy. Publikacja (…) ma wszelkie szanse, by stać się wysoce użytecznym źródłem wiedzy dla doradców politycznych i medialnych zajmujących się praktycznymi aspektami procesu komunikowania politycznego w prowadzonych kampaniach wyborczych w naszym kraju. Rekomendacje i wnioski z badań zasługują na wnikliwe przeanalizowanie prowadzące do pogłębienia się stopnia profesjonalizacji kampanii wyborczych w następnych wyborach politycznych. Korzystne byłoby sięgnięcie do tej lektury i zapoznanie się z jej zawartością, bowiem jest ona źródłem inspiracji dotyczącym tego, jak należy, a także, jak nie należy wykorzystywać potencjał mediów w kampaniach wyborczych -- Z recenzji prof. dr hab. Teresy Sasińskiej-Klas
Grzegorz Ciechanowski, Piotr Lotarski
Powrót nad rzekę Litani. Polskie Kontyngenty Wojskowe w siłach pokojowych UNIFIL
ISBN 978-83-66259-39-3
INP UWM, Olsztyn 2023, ss. 212
W niniejszym opracowaniu podjęto próbę podsumowania wieloletniego udziału polskich kontyngentów wojskowych (PKW) w operacji Tymczasowych Sił Zbrojnych ONZ w Libanie – UNIFIL, uwzględniając aspekty historyczne, gospodarcze, polityczne, społeczne i wojskowe. Autorzy podjęli się także próby oceny zasadności wycofania PKW w 2009 roku. Obecnie jest to jedyna tego typu monografia na rynku księgarskim, podejmująca tak ujęty, aktualny problem badawczy.
„Monografia stanowi ciekawe i wartościowe opracowanie dotyczące polityczno-wojskowych, ale także społeczno-gospodarczych i historyczno-kulturowych aspektów zaangażowania PKW w misję UNIFIL, w szerszym kontekście jej funkcjonowania oraz wpływu na bezpieczeństwo i rozwój Libanu. Podczas badań Autorzy wykorzystali obszerną bazę źródłową, w tym niepublikowane dokumenty i materiały. Poruszaną problematykę usystematyzowali dzięki przemyślanej, autorskiej konstrukcji pracy i prowadzonej ze znawstwem narracji. Zrozumienie tej skomplikowanej materii umożliwili również dzięki trafnie dobranym i zestawionymi szkicom, rysunkom, tabelom i załącznikom. Zamieścili również liczne fotografie z misji, które pozwalają lepiej zrozumieć warunki i specyfikę funkcjonowania polskich żołnierzy w Libanie.” (z recenzji dr hab. Łukasza Jureńczyka, prof. UKW).
„…treść recenzowanej książki obecnie, ale i w przyszłości będzie użyteczna ze względów poznawczych i wychowawczych. Poziom merytoryczny jest wysoki, a ilość faktów zawartych w publikacji czyni ją wiarygodną i wartą popularyzacji w szerokim kręgu czytelników. Szczególnie użyteczna będzie m.in. dla studentów politologii, bezpieczeństwa międzynarodowego, a także w pracy dziennikarzy. Poza tym zainteresuje szeroki krąg czytelników” (z recenzji dr Czesława Marcinkowskiego).
Arkadiusz Żukowski
Women's suffrage in the world
INP UWM, Olsztyn 2021, ss. 17
ISBN: 978-83-89559-54-8
Demokracja lokalna a współpraca na pograniczu polsko-rosyjskim
pod red. Marcina Chełminiaka, Wojciecha Kotowicza, Wojciecha T. Modzelewskiego, Arkadiusza Żukowskiego
INP UWM, Olsztyn 2012, ss. 237
ISBN: 978-83-89559-17-3
Instytut Nauk Politycznych UWM
ul. Dybowskiego 13, 10-723 Olsztyn
tel. 89 524 63 66, 89 524 63 14
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Wydział Nauk Społecznych UWM
ul. Dybowskiego 13, 10-723 Olsztyn
tel. 89 24 62 88; 89 524 62 39
wns.uwm.edu.pl