Konferencje



Konferencja  „Ochrona osób cywilnych w kontekście konfliktu zbrojnego”

 

ochona_osob_pakat

W dniu 14 marca 2013 roku na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie odbyła się konferencja, zorganizaowana przez Katedrę Praw Człowieka i Prawa Unii Europejskiej UWM oraz studenckie Koło Naukowe Praw Człowieka Ius Homini.

Obrady otworzył dziekan wydziału Prawa i Administracji prof. dr hab. Bronisław Sitek. Gości przywitali również opiekun Koła dr Jakub Czepek i przewodniczący Koła Piotr Morawski. W konferencji wzięli udział prelegenci z takich ośrodków jak: Akademia Marynarki Wojennej, Akademia Obrony Narodowej,  Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie.

Uczestnicy wygłaszali referaty w trzech panelach, po każdym z nich miała miejsce dyskusja. Jako pierwszy głos zabrał prof dr hab. Tadeusz Jasudowicz, który przedstawił problematykę standardów ochrony osób cywilnych w niemiędzynarodowym konflikcie zbrojnym. Po czym zaprezentowali się dr Marta Szuniewicz, dr Jakub Czepek, dr Radosław Fordoński i dr Maciej Lubiszewski. Po kilku minutowej przerwie rozpoczęła się druga część konferencji w której zaprezentowali się przedstawiciela wojska: płk dr Jakub Trębecki, mjr mgr inż. Wojciech Sójka, mgr inż. Krzysztof Mikołajek oraz mjr mgr Piotr Lotarski. Wystąpienia te poparte życiowym doświadczeniem w postaci udziału w operacjach zbrojnych stanowiły nie lada gratkę dla uczestników konferencji, co ukazała burzliwa dyskusja. W ostatnim panelu wystąpili: mgr Małgorzata Andrzejczak – Świątek, mgr Jakub Bartoszewicz, a także przedstawicielki Koła Naukowego Ius Homini Ilona Biedrzycka i Kornelia Grabowska.

Tematyka prelekcji choć bardzo zróżnicowana, podążała za motywem przewodnim, którym była ochrona osób cywilnych w kontekście konfliktu zbrojnego. Można było usłyszeć między innymi o ochronie rodzin w konflikcie zbrojnym, targetingu, ochronie ludności cywilnej w operacjach reagowania kryzysowego NATO, czy też prawach dziecka w sytuacji wojny lub innego niebezpieczeństwa.

Podczas przerw można było wymienić się swoimi przemyśleniami związanymi z wysłuchanymi referatami i problemami związanymi z poruszanymi w nich zagadnieniami. Konferencję należy zaliczyć do udanych, gdyż stanowiła bardzo dobrą okazję do poszerzenia wiedzy, co zaowocowało wysoką frekwencją zainteresowanych ta tematyką słuchaczy.

Kornelia Grabowska

 


 

Konferencja „Prawa dziecka (nie)poczętego”

plakat

Plan konferencjipdf_icon