Źródło: http://www.fizyka.net.pl/
 
 
 
 
 
 
 

Źródło: http://www.ekologeoteka.pl

 
 
 
 
 
 
Źródło: http://www.fizyka.net.pl/
 
 
 
 
 
Źródło: Wydawnictwo Naukowe PWN S.A.

Na tej stronie:

(wybierz interesujący Ciebie temat)

 

Historia hydroenergetyki

 

          Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu wody przez człowieka w celach energetycznych sięgają I wieku. Początkowo budowane na rzekach koła wodne wprawiały w ruch żarna w młynach. Jednak dopiero 1000 lat później energię wody zaczęto wykorzystywać w szerszym zakresie, do napędzania miechów i ciężkich młotów w kuźniach, pił w tartakach oraz innych podobnych urządzeniach.
Pozyskiwanie energii elektrycznej z wody na terenie Polski rozpoczęto już w 1910 roku na rzece Radunia niedaleko Gdańska, gdzie uruchomiono pierwsze małe elektrownie wodne w Straszynie i Rutkach. Jednak pierwszy zawodowy turbozespół hydroelektrowni - posiadający dużą na ówczesne czasy moc - 3.5 MW - powstał w Gródku na rzece Wda w 1923 roku. Zawdzięczamy go inżynierowi Alfonsowi Hoffmannowi, którego śmiało nazwać można ojcem polskiej energetyki. Dzięki jego wysiłkowi od tego momentu w Polsce rozpoczął się intensywny rozwój elektroenergetyki.

 

       Pierwsze koła wodne o osi poziomej , które podnosiły wodę zostały opisane przez  Filona z Bizancjum w III w p.n.e. W I wieku p.n.e. Strabon napisał , że napędzały one młyny wodne w Azji Mniejszej. W „Architekturze” (25¸30 p.n.e.) Marcus Witruwiusz Pollio opisał po raz pierwszy młyn wodny. Współcześnie prototyp owego młyna nosi nazwę młyna rzymskiego lub młyna Witruwiusza.

 

          Koło mające na obwodzie łopatki lub przegrody, poruszane siłą naporu wody, poprzednik turbiny wodnej. Najczęściej wykorzystywane do napędu młynów wodnych i zakładów przemysłowych: tartaków i kuźni.

 

Łopatki turbiny Kaplana

    Zależnie od sposobu zasilania dzielimy na

  •  nasiębierne (wykorzystuje głównie energię potencjalną wody) o największej wydajności (Rys.1)

 

Rys. 1 Koło nadsiębierne

  • śródsiębierne (wykorzystuje energię potencjalną i kinetyczną wody)(Rys.2),

Rys. 2 Koło śródsiębierne

  • podsiębierne (wykorzystuje głównie energię kinetyczną wody) (Rys.3),

Rys. 3 Koło podsiębierne

 

          1000 lat później energię wody zaczęto wykorzystywać min. do napędzania miechów, ciężkich młotów w kuźniach i pił w tartakach.

         Pierwsza miejska elektrownia wodna  powstała w 1881 roku w Anglii, w garbarni, w Godalming. Wykorzystywała ona przepływ wody przez turbiny. Energia elektryczna dostarczana przez tą elektrownię służyła do oświetlania ulic i dostarczała energię do domów.

        Pierwsza hydroelektrownia została otwarta w Deptford, w Londynie w 1889 roku. W 1895 roku przy wodospadzie Niagara powstała pierwsza elektrownia wodna. Zbudował ja Tesla razem z Westinghouse’m. W1981 roku M.Doliwo-Dobrowolski na Renie wybudował jedną z najsłynniejszych elektrowni wodnych prądu zmiennego. Najstarszą elektrownią powstałą w niepodległej  Polsce (ok.1922 r.) jest elektrownia na rzece Czarna Woda w Gródku (3,9 MW), zasilała ona w energię elektryczną Gdynię. Rozwój polskiej hydroenergetyki został wstrzymany w wyniku drugiej wojny światowej. Po wojnie Polska zyskała na ziemiach zachodnich kilkadziesiąt zakładów hydroenergetycznych min. w Plichowicach i Dychowie na Bobrze. W 1946 roku moc polskich elektrowni wynosiła łącznie160 MW. W latach sześćdziesiątych powstały duże elektrownie wodne w Solinie, Żydowie, Włocławku, Kornowie. W ciągu kolejnych lat powstały jedne z największych w Polsce elektrowni w Żarnowcu, Nidzicy i Porąbce-Żar.

 

 

 

webmaster: Ewa Przybyło