ind  

- zebranie w czwartek 20 marca 2014 r. o godz. 14.00 s.218 - AKTUALNOSCIDZIALANIALINKIGALERIAKONTAKTTERMINY   

Studenckie Koło Naukowe Ochrony Przyrody

Witamy na stronie   DZIAŁANIA

Studenckie Koło Naukowe Ochrony Przyrody powołane zostało decyzją Rektora UWM w Olsztynie, w kwietniu 2012 r., ale już, oprócz obligatoryjnych spotkań co 2 tygodnie, zaczęliśmy intensywnie działać (oto wybrane nasze działania - od najnowszych):




Publikacje



Las Miejski - płuca Olsztyna

Przyroda Polska, Nr 9, wrzesień 2017 r.

Kędzia Maciej, Stępień Arkadiusz 2017.


Buki Taborskie. O sukcesji w rezerwacie Sosny Taborskiej

Przyroda Polska. Nr 8 Sierpień/2017, 22-23

Szczepański Marek (student k. Leśnictwo). Stępień Arkadiusz


Czy torfowiska wysokie to tylko mokradła 

Przyroda Polska. Nr 5 maj 2017 r

Kędzia Maciej, Stępień Arkadiusz


Leluja to ciamajda, która z gór na Warmię przywędrowała "Przyroda Polska"

nr 7  (2015) lipiec 2015,
dr hab. Arkadiusz Stępień i Maciej Kędzia (student Leśnictwa)


Księżniczka wiosny - śnieżyczka przebiśnieg- ""Przyroda Polska
nr 4(2015) kwiecień 2015 r.str. 30-31
dr hab. Arkadiusz Stępień i Maciej Kędzia (student Leśnictwa)

Kwietnik – to pająk czy kwiat - ""Przyroda Polska
nr 12(2014) grudzień 2014 r.str. 30-31
dr hab. Arkadiusz Stępień i Maciej Kędzia (student Leśnictwa)

 Modrzewnica zwyczajna mrozu sie nie boi - "Natura. Przyroda Warmii i Mazur"
nr 3(35) październik 2014 r.str. 9-11
dr hab. Arkadiusz Stępień i Maciej Kędzia (student Leśnictwa)
Buławnik czerwony - niezwykła orchidea "Przyroda Polska
nr 5, 2014 r str. 30-31  Maciej Kędzia (student k. Leśnictwo) i dr hab. Arkadiusz Stępień
Pióropusznik strusi "Przyroda Polska
nr 3, 2014 r str. 21-22 dr hab. Arkadiusz Stępień i Maciej Kędzia (student k. Leśnictwo) 

Skakuny - inteligentni łowcy"Przyroda Polska
nr 12,  2013 r str. 22-23 Maciej Kędzia (student k. Leśnictwo) i dr hab. Arkadiusz Stępień

 Pająk kwietnik (Misumena vatia) niczym kameleon
"Natura Przyroda Warmii i Mazur"
nr 2(30) sierpień 2013 r.str. 18-19 Maciej Kędzia (student k. Leśnictwo) i dr hab. Arkadiusz Stępień

Artykuły i wystąpienia na Seminariach Kół Naukowych. 
 Studenckie Koło Naukowe Ochrony Przyrody,. Opiekun koła i nadzór nad pracami: dr hab. inż. Arkadiusz Stępień:

Marlena Skrobisz, Ewa Śliwowska, Jacek Rzeszotarski. 2014. Jakość wód powierzchniowych na terenach Biebrzańskiego Parku Narodowego w zależności od zagospodarowania terenu. XLII Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych.,Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. pp. 525

Dominika Reszka, Maciej Kędzia. 2014. Rośliny chronione okolic Olsztyna. XLII Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.  pp. 500.

Maciej Kędzia, Dominika Reszka. 2014. Różnorodność flory Biebrzańskiego Parku Narodowego. XLII Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych.  Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. pp. 520.

Małgorzata Łucek. 2014. Organizmy inwazyjne w rolnictwie. XLII Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. pp. 509

Kamila Dobrońska., Anna Olkowska, Katarzyna Goździewska. 2013. Ochrona  żółwia błotnego (Emys Orbicularis) na Warmii i Mazurach. II Studencka Konferencja Herpetologiczna 7-8.12.2013 Wrocław.




KONFERENCJE


Leśnik przyrodnikiem czy przyrodnik leśnikiem-  spotkanie z przedstawicielem RDLP w Olsztynie

    W dniu 14 listopada 2012 r. w sali Kotera o godz. 18.30 na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, odbyło się spotkanie  z naczelnikiem Wydziału Ochrony Lasu i Przyrody w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, mgr inż. Tadeuszem Pampuchem;

-galeria-


- Uczestnictwo bierne niektórych zainteresowanych w XLI Międzynarodowym Seminarium Kół Naukowych w UWM w Olsztynie w dniach 15-16 maja 2012 r.

- Uczestniczenie 7 maja 2012 r. na wykładzie prof. Dariusza Zalewskiego "Biologia i ekologia dzikich zwierząt i ich ochrona"


OBOZY NAUKOWE



Obóz naukowy 2015. Wigierski Park Narodowy
  
(sprawozdanie z obozu naukowego)

Celem obozu była inwentaryzacja ekosystemu Wigierskiego Parku Narodowego, wykonanie zdjęć fitosocjologicznych tamtejszych zbiorowisk, obserwacja gatunków szczególnie cennych przyrodniczo, a tym samym zgłębienie wiedzy przyrodniczej uczestników obozu.
Zrealizowany program:

Dzień 1. Wyjazd z Olsztyna
Dotarcie do Wigierskiego Parku Narodowego i zakwaterowanie, Rozeznanie w terenie

Dzień 2. Zapoznanie się z historią obiektu oraz właściwościami obszaru Wigierskiego Parku Narodowego – obserwacja gatunków oraz struktury gruntu.

Dzień 3. Porównanie drzewostanu przekształconego w ramach aktywnej ochrony przyrody, który jest siedliskiem cennych owadów oraz ptaków – przegląd gatunków.

Dzień 4. Rozpoznawanie flory i fauny Wigierskiego Parku Narodowego przegląd florystyczny i faunistyczny terenów mokradłowych, których ochrona ze względu na ogromne znaczenie przyrodnicze jest niezwykle ważna. Obserwacja siedlisk bobrów. Dotarcie do wieży widokowej.
Dzień 5. Inwentaryzacja gatunków roślin wodnych i błotnych

Dzień 6. Przegląd roślinności antropogenicznej ściśle związanej z historią tego miejsca - roślinności rowu fortecznego oraz porastającej schrony, a także wykonanie zdjęcia fitosocjologicznego zbiorowiska borów sosnowych na tarasie wydmowym doliny.

Dzień 7. Wyjazd do Olsztyna w godzinach popołudniowych




Obóz naukowy 2013. Biebrza - monitoring, zagrożenia i funkcjonowanie  (sprawozdanie z obozu naukowego)
 
     Jednym z celów, jaki sobie postawili członkowie Koła oraz ich opiekun naukowy dr hab. Arkadiusz Stępień jest poszerzanie wiedzy i czynny udział w działaniach na rzecz ochrony przyrody. W te zadania doskonale wpisał się wyjazd na obóz naukowy w Biebrzańskim Parku Narodowym, na który pod koniec czerwca 2013 r. pojechała grupa 7 studentów z kierunku Ochrona Środowiska oraz Leśnictwa, opiekun naukowy Koła oraz dr Jacek Alberski z Katedry Łąkarstwa. Wyjazd doszedł do skutku dzięki pomocy materialnej Rektora UWM, co pozwoliło nam zorganizować tygodniowy pobyt naukowy na przepięknych biebrzańskich bagnach. Tematem przewodnim było "Biebrza - monitoring, zagrożenia, funkcjonowanie”.

Już od pierwszego dnia obozu, zbieraliśmy próby wody z cieków wodnych spływających pośrednio lub bezpośrednio do Biebrzy. Było to jedno z zadań, które przed sobą postawiliśmy mające na celu sprawdzenie wpływu różnego sposobu użytkowania zlewni na zanieczyszczenia wód powierzchniowych spływających do Biebrzy. Na podstawie naszych obserwacji, jeszcze przed szczegółowymi analizami chemicznymi, stwierdziliśmy, że rolnictwo oraz ścieki komunalne mogą być głównymi sprawcami zanieczyszczeń spływających do okolicznych rzek. Jednakże w większości są to gospodarstwa ekstensywne lub ekologiczne, które nie wnoszą zanieczyszczeń pochodzących z nawozów sztucznych oraz pestycydów. Zagrożeniem może być niewłaściwe stosowanie nawozów naturalnych lub ich nieodpowiednie składowanie.

Następne dni obozu poświęciliśmy zbieraniu informacji dotyczących składu florystycznego siedlisk pod wpływem różnego sposobu użytkowania. Na podstawie zdjęć fitosocjologicznych zaobserwowaliśmy, że koszenie biebrzańskich łąk przynajmniej raz w roku, to w zasadzie jedyny sposób na zachowanie różnorodności biologicznej. Wobec coraz mniejszej obsady pogłowia bydła i zmniejszonego zapotrzebowania na paszę zwykle wiąże się to z koniecznością stosowania dopłat rolnośrodowiskowych do koszenia łąk i zbioru siana.

Jednym z ciekawszych obiektów, który odwiedziliśmy były zabudowania wsi Jagłowo położonej tuż nad Biebrzą. Obserwowaliśmy w jakiś sposób zagospodarowane i wykorzystywane są tereny leżące bezpośrednio nad rzeką oraz jaki wpływ mogą mieć na jakość wody. W głównej mierze są to łąki kośne oraz pastwiska, na których wypasane są zwierzęta gospodarskie głównie bydło i konie. Jednakże dużo domostw jest albo opuszczonych lub zamieszkałych, ale już nie przez rolników.

Oczywiście pobyt nad Biebrzą nie mógł się odbyć bez eksploracji Czerwonego Bagna. Wbrew pozorom i nazwie teren ten nie składa się tylko z samych bagien. Penetrację okolic obwodu ochronnego Grzędy rozpoczęliśmy od Uroczyska Dęby. Osobliwością terenu jest występowanie śródbagiennych wydm otoczonych torfowiskiem. Występują tam cenne gatunki roślin i zwierząt charakterystyczne dla wydm oraz kserotermicznych muraw napiaskowych. Przy okazji stwierdziliśmy, że system ścieżek edukacyjnych oraz pomocnych przy zwiedzaniu terenu pomostów, wież widokowych z jednej strony pomagają poznać przyrodę tego terenu, ale też spełniają rolę barier mogących zakłócić jej funkcjonowanie. Ciekawostką jest „Borek bartny” przedstawiający kolejne etapy rozwoju bartnictwa na tych terenach, począwszy od dawniej stosowanych barci, przez kłody wiszące na drzewach, stojące oraz leżące, aż do współczesnych uli.

Duże wrażenie wśród uczestników obozu zrobiła wyprawa ścieżką edukacyjną „Czerwone Bagno”. Po dotarciu na miejsce szliśmy drewnianą kładką, ciągnącą się kilkaset metrów wzdłuż boru bagiennego, przechodzącego w bór wilgotny a następnie w ols. Na ostatnim etapie mogliśmy obserwować torfowisko niskie, porośnięte wierzbą, trzciną i brzozą. Wśród roślin można dostrzec rosiczkę okrągłolistną, bagno zwyczajne czy wełniankę pochwowatą. Wypatrzyliśmy także relikty polodowcowy brzozę karłowatą.

Ważnym elementem wyjazdu było spotkanie i dyskusja z pracownikami BPN. Tematem poruszanym podczas spotkania z zastępcą dyrektora BPN mgr inż. Andrzejem Grygorukiem, były pokazanie osiągnięć w zakresie ochrony przyrody na przykładzie Parku oraz wskazanie typowych bolączek dotyczące odpowiedzialnego zarządzania tak przepięknym i różnorodnym obszarem. Studenci dopytywali się także o możliwościach brania udziału w pracach na rzecz ochrony przyrody w Parku. Od lipca 2013 roku istnieje możliwość wzięcia udziału w pracach na terenie Parku w ramach wolontariatu.

W wyniku kilkudniowego pobytu na Bagnach Biebrzańskich zebrano obfity materiał badawczy, który po opracowaniu będzie służył podniesieniu wiedzy na temat zagrożeń w funkcjonowaniu tej cennej formy ochrony obszarowej. Efektem tych badań będą referaty prezentowane na studenckich konferencjach kół naukowych, a materiały zostaną opublikowane w ogólnopolskich czasopismach naukowych.

Opiekun Kola Naukowego Ochrony Przyrody

dr hab. Arkadiusz Stępień

-galeria-  


Obóz naukowy połączony ze spływem rzeką Omulwią

(29 września 2012 r.) 

    Grupa 12 studentów wraz z opiekunem koła naukowego dr hab Arkadiuszem Stępniem wybrała sie na kilkudniowy obóz naukowy w okolice Jeziora Omulew oraz rzeki Omulwii. Połączylismy go razem ze spływem rzeką Omulew.

-galeria- -sprawozdanie-


ŻÓŁW BŁOTNY


Żółw błotny (Emys orbicularis) relacja z warsztatów

 W dniach 19.04- 20.04 mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w warsztatach dotyczących ochrony żółwia błotnego (Emys orbicularis), zorganizowanych przez Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Pierwszego dnia odbyło się szkolenie teoretyczne na którym herpetolog Grzegorz Górecki zapoznał nas z  ogólną biologią gatunku, wskazał stanowiska (w obrębie Warmii i Mazur) na których on występuje, wymienił zagrożenia oraz sposoby jego ochrony, a także zdradził arkany trudnej sztuki poszukiwania żółwia w terenie. Na sam koniec części teoretycznej, prowadzący zaprezentował nam portal, który zbiera informację o występowaniu żółwia błotnego na terenie województwa warmińsko- mazurskiego: http://zolwblotny.gridw.pl/.Spośród ważnych stanowisk występowania żółwia błotnego w naszym województwie, możemy wymienić: Puszczę Napiwodzko- Ramucką, Północ Puszczy Piskiej, Jezioro Oświn, Okolice Dobrego Miasta, Welski Park Krajobrazowy. Głównymi zagrożeniami z jakimi boryka się omawiany gatunek są: zanik akwenów, zarastanie lub nasadzenia na terenie lęgowisk, niekontrolowana zabudowa, zwiększenie ruchu drogowego, eksploatacja populacji przez człowieka, drapieżnictwo, fragmentacja siedlisk oraz konkurencja z introdukowanym żółwiem czerwonolicym. W obliczu tak wielu niebezpieczeństw, żółw błotny potrzebuje wsparcia ze strony ludzi. Zważywszy na olbrzymią część zagrożeń pochodzenia antropogenicznego, pomoc może stanowić formę rekompensaty, odkupienia winy. W ramach ochrony tego gatunku powinniśmy: prowadzić inwentaryzację i monitoring populacji, szkolić w tym celu ludzi oraz prowadzić badania naukowe, zatrzymywać obniżanie wód, tworzyć nowe zbiorniki, zapobiegać zalesianiu i zabudowie lęgowisk, regulować liczbę drapieżników oraz zabezpieczać żółwie jaja.

Drugiego dnia- w nadziei na obserwacje wygrzewających się żółwi, pojechaliśmy w teren.  Niestety, w większości rozlewisk zalegał jeszcze lód, więc gady prawdopodobnie wciąż trwały w zimowej hibernacji. Nasz przewodnik wypatrzył je tydzień później (26 kwietnia)- właśnie na bagienku, które odwiedziliśmy w ramach warsztatów.

-galeria-  

 


Tropem żółwia błotnego


 
   W dniu 20.11.2012 r.  razem z przedstawicielem PTOPu z Białegostoku pojechaliśmy w okolice Olsztynka, Orłowa na podglądanie śladów żółwia błotnego (Emys orbicularis). Chętne osoby miały szansę zobaczyć jak w terenie przeprowadza się aktywną ochronę żółwia błotnego. 

-galeria- 




Akcja Karmnik (02.12.2012 r.)

obrączkowanie ptaków zimą 
   

    Członkowie Koła w osobach: Żaneta, Dominika, Marlena, Jacek i Artur oraz opiekun naukowy dr hab. Arkadiusz Stępień wspólnie z dr Darkiem Góreckim, dr Agnieszką,  dr Dawidem  Cząstkiewiczem (i jeszcze jeden kolego, którego imienia nie pamiętamy) brali udział w jesienno-zimowym dokarmianiu,  liczeniu i obrączkowaniu ptaków. Miejsce było nieprzypadkowe. Bardzo blisko centrum Olsztyn – na skraju użytku zarośniętego trzcinami pomiędzy Brzezinami a osiedlem Mlecznym - co pozwala szybko  dotrzeć do tego miejsca  w celu dokarmiania ptaków, a równocześnie w miarę oddalone od ludzi i nie powodujące płoszenia przez ludzi.
     I tak robiąc dobry uczynek przyrodzie przy okazji zdobyliśmy mnóstwo wiedzy jak odróżnić sikory od siebie i rozpoznawać inne gatunki ptaków. Poza tym pomagając przy łapaniu, liczeniu i obrączkowaniu zdobyliśmy sporo  informacji, które można będzie poddać naukowej analizie i w ten sposób dowiemy się czegoś więcej o ptakach zimujących w Polsce.
    Jakie główne cele przyświecały tym działaniom:
      - poznanie ich przeżywalności, zarówno w ciągu jednego sezonu zimowego jak i w kolejnych latach.
      - poznanie pochodzenia ptaków łapanych przy naszych karmnikach.
      - zbadanie struktury wiekowej i płciowej w ciągu całego sezonu zimowego.
      - zbadanie przebiegu pierzenia wybranych gatunków.
      - poprzez dokarmianie pomoc ptakom w tym najtrudniejszym okresie
    Jakie gatunki wpadły w nasze „sieci” kolejność według liczby osobników zaobrączkowanych (w sumie 81 sztuk zaobrączkowanych plus 17 retrap): sikora bogatka, sikora modra,  sikora uboga, sikora czarnogłowa, rudzik, kowalik
Następne  łapanie i obrączkowaniu ptaków przy karmniku:  15-16 grudnia, 29-30 grudnia, 12-13 styczeń, 26-27 styczeń, 9-10 luty i 23-24 luty.

Opiekun Kola Naukowego Ochrony Przyrody

dr hab. Arkadiusz Stępień
 

-galeria-


Dni aktywności UWM


    
W dniu 17 października odbyły się Dni Aktywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Udział w nich wzięła z ramienia Studenckiego Koła Naukowego Ochrony Przyrody Dominika Reszka z zespołem współpracowników. Zaprezentowali oni  przed rzeszą zainteresowanych nasze osiagnięcia i plany. Pokazali oni między innymi plakat promujący nasze Koło.

 


  Europejskie dni ptaków
 

    Z grupą ornitologów z PTOP wybraliśmy się 7 października 2012 r. na polder Sątopy-Samulewo w celu obserwacji, liczenia ptaków z okazji Europejskiego Dnia Ptaków.  Z naszych obserwacji udało nam się wypatrzeć takie gatunki jak: bielik (4 szt.), ohar (1 szt.), czajka ok 15 tys., czapla biała kilkadziesiąt szt., kormoran, żuraw, gęś białoczelna, gęś gęgawa, gęś, siewki złote.
    Obserwowany obszar Sątopy-Samulewo obejmuje polder i otaczające go tereny. Polder znajduje się w miejscu dawnego Jeziora Sajno, które zostało osuszone w celach rolniczych w XIX wieku. Funkcjonowały tu podmokłe łąki kośne, intensywnie osuszane dzięki stacji pomp. Z czasem porzucono użytkowanie łąk a polder wypełnił się wodą, stwarzając sprzyjające dla ptaków przelotnych miejsca odpoczynku i żerowania. Polder otoczony jest polami uprawnymi, niewielką część stanowią także łąki kośne. Wschodnia część rozlewiska porośnięta jest przez szuwar trzcinowy, zaś przy zachodnim brzegu znajduje się wąski pas szuwaru pałkowego. Obecnie na polderze realizowane są zadania ochronne z zakresu ichtiofauny, mające na celu wyeliminowanie karasia srebrzystego Carassius gibelio - gatunku obcego w polskiej ichtiofaunie, będącego konkurentem dla rodzimych gatunków ryb. W związku z powyższym polder jest opróżniany w okresie jesienno-zimowym i po wybraniu ryb napełniany ponownie.

-galeria-


Seminarium - prezentacja - Ogród Kudypy


 
   Kilku z nas oraz opiekun naukowy pojechało do Arboretum leśnego w Kudypach na spotkanie dotyczące zagospodarowania ogrodu przed obiektem dydaktycznym zaprezentowanym przez Koło Naukowe Architektów Krajobrazu  w dniu 29 maja 2012 r.


Warsztaty "Świat roślin"


    Udział członków koła oraz opiekuna naukowego na warsztatach "Świat roślin" w Kudypach w dniu 18 maja 2012 r.

-galeria-

 

Copyright © 2012- Jacek Rzeszotarski, Arkadiusz Stępień