ZASADY ZALICZEŃ I EGZAMINÓW

 

Aby uzyskać wpis zaliczeniowy do indeksu należy:

  1. Uczestniczyć we wszystkich zajęciach przewidzianych programem studiów (potwierdzenie w postaci podpisu w zeszycie do ćwiczeń). W przypadku usprawiedliwionej nieobecności należy udokumentować taki fakt.

  2. Uzyskać zaliczenie wszystkich zadań przewidzianych programem ćwiczeń (potwierdzenie w postaci podpisu w zeszycie do ćwiczeń). Usprawiedliwiona nieobecność nie zwalnia z wykonania zadań i potwierdzenia tego faktu u jednego z prowadzących zajęcia (ćwiczenia).

  3. Zdać test (testy) zaliczeniowe ćwiczeniowe lub wykładowe. W przypadku zaliczeń wykładów  ich termin należy uzgodnić za pośrednictwem kierownika roku z osobą odpowiedzialną za przedmiot. Warunkiem dopuszczenia do testu jest wypełnienie postanowień z punktu 1 i 2.

  4.  Zaliczenie końcowe odbywa się w terminie głównym i poprawkowym. W przypadku niezaliczenia przedmiotu w dwóch terminach, pozostanie możliwość dokonania tego w postaci sprawdzianu ustnego Dla osób aktywnych na zajęciach prowadzący może w szczególnych przypadkach ustalić inną niż dla ogólu formę zaliczeń.

  5. Trzecia ocena niedostateczna z zaliczenia (ocenę niedostateczną uzyska także każdy kto nie zgłosi się na sprawdzian w wyznaczonym terminie), oznacza nie zaliczenie przedmiotu i ewentualnie konieczność jego powtórzenia. O możliwości powtarzania przedmiotu decyduje odpowiedni prodziekan.

Zasady egzaminów:

  1. Egzamin z przedmiotów przebiega ściśle według postanowień regulaminu studiów UW-M w Olsztynie, dotyczy to głównie terminów, skali ocen, usprawiedliwień nieobecności, możliwości poprawiania ocen niedostatecznych, odwoływania się w sytuacjach niekorzystnych ocen, czy też konieczności wcześniejszego zaliczenia ćwiczeń z przedmiotu.

  2.  Zakres egzaminu dotyczy treści (tematów podanych na wstępie przez prowadzącego wykłady). Zakres ćwiczeń nie podlega oddzielnej weryfikacji na egzaminie, mogą jednak zdarzyć się sytuacje odwoływania się do wiedzy zdobytej na ćwiczeniach tam gdzie stanowi ona integralną całość.

  3.  Egzamin w fazie wstępnej (termin pierwszy i pierwsza poprawka) ma w większości przypadków charakter testu pisemnego z możliwością poprawek ustnych po stwierdzeniu, że   test zawiera  minimum 66,6% właściwych odpowiedzi. Druga poprawka i ewentualne egzaminy komisyjne mogą być przeprowadzone ustnie.

  4.  Rozwiązanie testu egzaminacyjnego polega na jednoznacznym wskazaniu poprawnej odpowiedzi na pytanie spośród różnych ich wariantów (zaczernienie kwadratu po lewej stronie wariantu odpowiedzi uznanego za właściwy). Oznacza to jednocześnie, że odpowiedzi ze skreśleniami i poprawkami będą uznawane za błędne.

  5.  Test zawiera od 25 do 50 pytań, zaś warunkiem jego zaliczenia jest uzyskanie minimum 66,6% poprawnych odpowiedzi. Skala ocen powyżej minimalnej jest ustalana na zasadzie rozkładu wyników testu w ramach populacji zdających studentów. Czas trwania testu wyniesie 20 do 45 minut.

  6. Wyniki testu nie są ogłaszane publicznie. Podaje się je w formie zakodowanej przez Internet. Wydawane są też zestawienia zbiorcze dla starostów grup na ich pisemny wniosek. W tym względzie możliwe są też rozwiązania uzyskane na podstawie porozumienia z samorządem studenckim.

W szczególnych przypadkach istnieje możliwość zdawania egzaminów na specjalnych zasadach po spełnieniu jednego z następujących warunków:

  •      ocena z ćwiczeń minimum 5,0

       lub

  •    nauka przedmiotu na bieżąco (uczestnictwo w wykładach)  potwierdzona  średnią oceną minimum 4  z okresowych sprawdzianów.

 

 

 

 

 

 

 

Katedra Meteorologii i Klimatologii, Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

pl. Łódzki 1, 10-957 Olsztyn-Kortowo. tel: 089 523 33 58, 089 523 48 87, e-mail: szwzbig@uwm.edu.pl


Kadra | Dydaktyka | Publikacje | Leksykon| Prognozowanie
Kalkulator meteo | Test z meteorologii | WHO | IMGW |

WEBMASTER: Z. SZWEJKOWSKI