Katedra Gospodarki Przestrzennej

ul. Prawocheńskiego 15, 10-720 Olsztyn

tel. 89 523 49 53; e-mail: kgp@uwm.edu.pl

Kierownik

dr hab. inż. Agnieszka Dawidowicz, prof. UWM.

tel. 89 523 42 61

 

Obecnie w Katedrze Gospodarki Przestrzennej pracuje 16 osób.

 

Działalność naukowo-badawcza

Do głównych kierunków działalności naukowo-badawczej Katedry Gospodarki Przestrzennej można zaliczyć dwa obszary badawcze:

1)       Analiza i rozwój systemów gospodarki nieruchomościami oraz Land Administration,

2)       Ocena zmian przestrzennych, demograficznych, społeczno-ekonomicznych oraz zmian na rynkach nieruchomości z wykorzystaniem narzędzi GIS.

W obrębie pierwszego zadania przeprowadza się analizy i badania systemów gospodarowania nieruchomościami i ich zasobami oraz Land Administration w różnych krajach oraz podejmuje się próby opracowania koncepcji systemów administrowania nieruchomościami dopasowanych do potrzeb podmiotów publicznych i prywatnych w celu poprawy możliwości funkcjonowania grup społecznych i rozwoju obszarów o ,,specjalnych potrzebach’’; szybszego działania w sytuacjach kryzysowych; wspomagania zrównoważonego rozwoju; usprawnienia monitoringu środowiska i zarządzania zasobami naturalnymi. Istotne też jest określenie zadań związanych z tworzeniem Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach oraz doskonalenie Systemu Gospodarki Nieruchomościami. Szczególny nacisk badawczy kieruje się na doskonalenie zasad gospodarowania zasobami nieruchomości Skarbu Państwa. Z zadań szczegółowych należy wymienić:

- wsparcie informacyjne gospodarowania nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa,

- opracowania zasad tworzenia planów gospodarowania zasobami,

- usprawnienie procesów decyzyjnych oraz szczegółowych procedur gospodarowania.

Badania w obszarze drugiego zadania dotyczą zarówno ośrodków miejskich oraz obszarów przejściowych i podlegających wzmożonym procesom urbanizacyjnym, jak również terenów niezurbanizowanych. Jednym z ważniejszych wątków tego zadania są analizy uwarunkowań ekonomicznych, społecznych i środowiskowych rozwoju lokalnego i regionalnego. Rozpatrywane są aspekty atrakcyjności obszarów, dynamiki poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego, relacje pomiędzy atrakcyjnością środowiska, a poziomem atrakcyjności inwestycyjnej. Badania prowadzone są głównie dla terenów województwa warmińsko-mazurskiego.

Do najważniejszych projektów naukowych zarówno zrealizowanych w ostatnim pięcioleciu jak i realizowanych aktualnie w jednostce można zaliczyć projekty i granty ministerialne m.in. :”Określenie mierników elastyczności systemów katastralnych”; „Opracowanie struktury podsystemów podejmowania decyzji na rynku nieruchomości”; „Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach (ZSIN ) na potrzeby good governance”; „Grunty pod wodami powierzchniowymi płynącymi – jako przedmiot gospodarki nieruchomościami”; „Realizacja koncepcji „good governance” w wybranych systemach gospodarowania nieruchomościami publicznymi”; „Stworzenie algorytmu postępowania przy realizacji wybranej procedury gospodarowania nieruchomościami publicznymi”; "Analiza systemów gospodarowania nieruchomościami publicznymi w wybranych krajach z wykorzystaniem informacji geodezyjnych i kartograficznych".

Wynikiem prowadzonych prac badawczych są  publikacje pracowników Katedry w czasopismach naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym posiadających współczynnik wpływu IF. Przez pracowników Katedry koordynowane jest także czasopismo ukazujące się w  Wydawnictwie UWM: Acta Scientiarum Polonorum Administratio Locorum. Jest to kwartalnik o zasięgu międzynarodowym, indeksowany w liczących się bazach tj. Scopus, Erich+.

Pracownicy Katedry w ostatnich pięciu latach uczestniczyli aktywnie – w konferencjach krajowych i międzynarodowych, organizowanych w wielu krajach całego świata np. w Austrii, Australii, Belgii, Chorwacji, na Litwie, w Hiszpanii, Holandii, Portugalii, Wietnamie oraz wyjeżdżali w ramach programu Socrates Erasmus do różnych uczelni w Europie. Byliśmy także wielokrotnie współorganizatorami wraz Towarzystwem Naukowym Nieruchomości wielu konferencji międzynarodowych i krajowych.

Katedra od lat współpracuje z wieloma podmiotami gospodarczymi i organizacjami publicznymi, m.in. z Bankiem Światowym, Międzynarodową Federacją Geodetów, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz wieloma innymi podmiotami administracji publicznej, jak również z komercyjnymi przedsiębiorstwami. Pracownicy wykonują także ekspertyzy na zlecenie m. in. różnych Ministerstw, Głównego Geodety Kraju, Sądów Administracyjnych itp. O wysokiej pozycji pracowników Katedry na forum krajowym, Uczelni czy Wydziału świadczy fakt, że dr hab. inż. Agnieszkę Dawidowicz, prof UWM od 2019 r. powołano do zespołu ekspertów do oceny prac innowacyjnych Ministra Inwestycji i Rozwoju. Pracownicy Katedry pełnią także ważne funkcje na rzecz Wydziału, Uniwersytetu i społeczeństwa lokalnego.