KIERUNEK ENERGETYKA

Celem kształcenia na tym kierunku jest przygotowanie absolwenta do samodzielnego formułowania, analizowania oraz rozwiązywania problemów inżynierskich z zakresu problematyki energetycznej, techniki cieplnej oraz nauk technicznych. Studia na tym kierunku będą miały za zadanie przygotowanie inżyniera do wykorzystywania istniejących i projektowania nowych systemów informatycznych w obszarze energetyki. Systemy takie wprowadzane będą na wszystkich etapach działalności inżynierskiej związanej z projektowaniem, budową, sterowaniem, eksploatacją, remontami maszyn, urządzeń instytucji energetycznych oraz sprzedażą energii. Szczególna uwaga jest zwrócona na informatyczne zasady działania rynku energii. Studenci poznają zasady zrównoważonego rozwoju kraju i rosnącej roli problemów związanych z ekologicznym wytwarzaniem, przesyłem i dystrybucją ciepła i elektryczności.


Przykłady wyposażenia pracowni dydaktycznych

Absolwent posiada podstawową wiedzę z zakresu problematyki energetycznej, techniki cieplnej oraz nauk technicznych. Zna zagadnienia związane z ekologicznym wytwarzaniem, przesyłem i dystrybucją energii. Może podjąć pracę w przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem, eksploatacją, diagno-styką oraz problematyką bezpieczeństwa i niezawodności urządzeń i systemów energetycznych, w zakładach związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii.

Kształcenie prowadzone jest w następujących obszarach:
  1. Przedmioty kształcenia ogólnego - język obcy, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki kierunku, a także poznać prawa rozwoju społeczeństwa, organizacji i pracy oraz ekonomii, a także w zakresie edukacji informatycznej.
  2. Przedmioty podstawowe - umiejętność rozwiązywania problemów technicznych z wykorzystaniem zasad matematyki i fizyki. Praktyczne wykorzystanie zasad rysunku technicznego. Znajomość podstaw mechaniki technicznej i wytrzymałości materiałów.
  3. Przedmioty kierunkowe - znajomość projektowania części i zespołów maszyn. Umiejętność zastosowania wspomagania komputerowego w zakresie projektowania i analizy projektu oraz wytwarzania. Wiedza z zakresu materiałoznawstwa metod wytwarzania, technologii maszyn. Wiedza z zakresu zjawisk termodynamicznych. Umiejętność diagnozowania stanu urządzeń i pojazdów.