KIERUNEK MECHATRONIKA

STUDIA I STOPNIA
Kształcenie na kierunku mechatronika realizujemy, kierując się przeświadczeniem, że dobrze wykształcony inżynier mechatronik, z przewagą wiedzy o charakterze właściwym dla inżyniera mechanika, ale również ze zwiększonym zakresem wiadomości z zakresu elektrotechniki, elektroniki, informatyki i programowania oraz automatyki, będzie w przyszłości coraz bardziej poszukiwanym specjalistą. Jednym z głównych zadań stawianych inżynierom kierunku mechatronika będzie kierowanie zespołami interdyscyplinarnych specjalistów oraz projektowanie i nadzór nad produkcją urządzeń mechatronicznych. Poza tym jego wszechstronne wykształcenie będzie ułatwiało mu zdobywanie nowej wiedzy w przypadku podnoszenia kwalifikacji lub konieczności przekwalifikowania się. Programy studiów pozwalają studentom na zapoznanie się z najnowszymi osiągnięciami nauki oraz elastycznie dostosowują wiedzę studentów do wymagań rynku pracy. W programach studiów szczególny nacisk kładzie się na praktyczne wykorzystanie zdobywanej wiedzy teoretycznej.


Przykłady wyposażenia pracowni dydaktycznych

Absolwent kierunku mechatronika przygotowany jest do samodzielnego rozwiązywania problemów technicznych z zakresu projektowania, wytwarzania, bezpieczeństwa, eksploatacji i sterowania mechatronicznego: samochodów, ciągników, pojazdów specjalnych, maszyn budowlanych, rolniczych i leśnych, urządzeń stosowanych w produkcji i w medycynie, znajdzie zatrudnienie w dużych koncernach, w przedsiębiorstwach przemysłu samochodowego, kolejowego, maszynowego, w jednostkach projektowych, badawczo-naukowych, jednostkach technicznej obsługi rolnictwa i leśnictwa, w szpitalach, a także w średnich i małych przedsiębiorstwach.

Kształcenie prowadzone jest w następujących obszarach:
  1. wiedza podstawowa: matematyczno-fizyczno-chemiczną, informatyczną, z zakresu elektroniki, nauki o materiałach, inżynierii mechanicznej.
  2. wiedza specjalistyczna w zakresie: sterowania, informatyki, elektroniki, sensoryki i analizy sygnałów, urządzeń wykonawczych, automatyki.
  3. umiejętność wytwarzania, badania i obsługi systemów mechatronicznych stosowanych w (zależnie od specjalizacji) pojazdach i maszynach roboczych, instalacjach przemysłowych, urządzeniach AGD oraz instalacjach nowoczesnego budownictwa, ze szczególnym naciskiem na wykorzystanie technik komputerowych. programowania sterowników PLC i systemów mikroprocesorowych.

STUDIA II STOPNIA
Program studiów obejmuje między innymi: mechanikę analityczną, drgania mechaniczne, wytrzymałość materiałów i sztuczną inteligencję. Student zdobędzie wiedzę z dyscyplin kierunkowych w zakresie zaawansowanego komputerowego wspomagania projektowania, sensoryki i analizy sygnałów, zaawansowanej elektroniki i dynamiki układów mechatronicznych, z zakresu teorii maszyn i mechanizmów zaawansowanego programowania sterowników PLC, zapoznając się szczegółowo z informatycznym środowiskiem naukowo-technicznym w mechatronice. Absolwent studiów magisterskich będzie przygotowany do pracy w biurach konstrukcyjnych i prototypowych, koncernach rozwijających innowacyjne technologie w przedsiębiorstwach, w jednostkach projektowych i badawczo-rozwojowych.