• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Galeria

Molariusz Warmińsko-MAzurski 2017


W czasie Tygodnia Bibliotek studenci II roku kierunku Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UWM w Olsztynie spotkali się na tarasie Biblioteki Uniwersyteckiej UWM, by malować stare dachówki. Tym razem malowano mole książkowe, tak jak je sobie wyobrażano. W ten sposób powstanie Molariusz (tak jak bestiariusz), który wyeksponowany będzie na specjalnym stelażu przed Biblioteka (obecnie są tam dachówki z bioróżnorodności Warmii i Mazur). Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pod okiem dr hab. Stanisława Czachorowskiego prof. UWM, powstały namalowane dachówki z opowieściami i rymowankami na temat moli i nie tylko. Nie zabrakło własnoręcznych wypieków. Nawet "wróżkowa ćma" Wąsateczka zawilczaneczka (Nemophora degeerella) przybyła z szarlotką, którą serwowano na autorskich serwetkach z molowatymi. Organizatorem Molariusza Warmińsko-Mazurskiego była Biblioteka Uniwersytecka UWM w Olsztynie, dr hab. Stanisława Czachorowskiego prof. UWM i studentka II roku kierunku Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UWM w Olsztynie.

Więcej nahttps://www.facebook.com/events/446044682400878/permalink/462845390720807/
https://www.facebook.com/buuwm/?fref=ts
A powstającą galerię dachówek z ich opowieściami i rymowankami można zobaczyć tu: http://gadajacedachowki.blogspot.com/…/dacowki-z-molami-czy…




 

Jarmark sztuki nie tylko ludowej - wyczarowanie z gliny,

W poszukiwaniu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego nasi studenci wraz z dr hab. Stanisławem Czachorowskim, prof. UWM, trafili na majówkowy Jarmark sztuki nie tylko ludowej - wyczarowanie z gliny, który odbył się w dniu 01.05 2016 roku w Parku Etnograficznym w Olsztynku. Warsztaty malowania starych dachówek i warmińskich kamieni spotkały się z dużym zainteresowaniem… Prace powstałe w czasie majówkowego malowania trafią na wystawę w czasie Europejskiej Nocy Naukowców (30 września 2016 r.).

 

Dzień Otwarty UWM

W trakcie Dni Otwartych UWM nasz kierunek Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze przygotował wspaniałe stoisko promujące. Prezentacja kierunku w ramach oferty dydaktycznej Instytutu Filozofii obejmowała: prezentację przygotowaną przez studentkę II roku Dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Sarę Orzechowską: „Lecznicze właściwości ziół”, warsztat prowadzony przez dr inż. Aldonę Fenyk: „Zioła pradziadów w sztuce kulinarnej i kosmetyce” oraz  malowanie motywów warmińskich (malowanie na parawanie), zajęcia interaktywne prowadzone przez studentkę I roku Dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Annę Wojszel, można było również poznać Mikołaja Kopernika w całej okazałości, w wydaniu Łukasza Czarneckiego. Jednym słowem - działo się!


 

Seminarium wyjazdowe: Werbiści i zachowanie dziedzictwa kulturowego

Studenci pierwszego roku dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, z inicjatywy dr Marty Śliwy, (Instytut Filozofii) oraz ks. dr. hab. Jacka Pawlika, prof. UWM (Wydział Teologii), pełniącego w tym dniu rolę gospodarza, w sobotę 14.11.2015 roku, udali się na jednodniową wycieczkę do Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie. W ramach seminarium Werbiści i zachowanie dziedzictwa kulturowego odbyło się zwiedzanie muzeum etnograficznego, wystawy Polskie ślady: od Kresów po Syberię, prezentacja filmu, prelekcja i dyskusja dotycząca sposobów zachowywania dziedzictwa kulturowego przez Werbistów. Na zakończenie, w nieoczekiwanych strugach deszczu, odwiedziliśmy Rezerwat Doliny Rzeki Wałszy.

 

Pszczoły jak Prusowie - budujemy wieże dla pszczół

Jesteśmy zaangażowani, zarówno pracownicy jak i studenci. Nie jest nam obojętne co się dzieje wokół nas. Zbudowaliśmy hotel dla pszczół na trawniku obok Biblioteki Głównej. Akcja budowania hoteli dla pszczół spotkała się ze sporym zainteresowanie:
…Podobną inicjatywę podjęli studenci dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, którzy w ten nietypowy sposób uczcili 1 czerwca 2015r. urodziny swojej uczelni. Pracą studentów kierowali: dr Bogusław Radzicki z Wydziału Huamnistycznego i prof. Stanisław Czachorowski z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM. Ten ostatni pisze na swoim blogu: "(…) naturalne, gliniaste skarpy na brzegu rzeki naturalnie płynącej. (…) takich siedlisk prawie już nie ma. (…) To gdzie te biedne owady mają odchować potomstwo? Nasze gliniane hotele będą namiastką takich właśnie utraconych siedlisk."….



 

Staż – praktyki studenckie we Francji

W ramach współpracy z The Association France-Pologne de l'Indre 3 studentki z dziedzictwa i 1 student z biotechnologii uczestniczyli w praktykach zagranicznych we Francji. Praktyki odbyły się w lipcu 2015 roku, trwały 4 tygodnie, w pierwszym tygodniu wszyscy studenci radośnie poznawali tajniki języka francuskiego.  W kolejnych, już oddawali się pracy oraz zwiedzali miejsca związane z dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym regonu, w tym Châteauroux, Église Saint-Étienne de Neuvy-Sain, La Vallée des Peintres, park krajobrazowy w Luanti  i … Centre Pompidou.

Całkowity koszt wyjazdu, wraz z pobytem pokrywał nasz francuski partner. Dziękujemy!


 

Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie

27 maja 2015 r. studentki I roku DZIEDZICTWA pojechały do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie. Zajęcia wyjazdowe, w ramach przedmiotu filozoficzno-kulturowe podstawy ochrony przyrody, prowadzili dr Dariusz Liszewski i dr Ewa Rumińska - przedstawicielka Fundacji Albatros.
Ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt, akurat w tym przypadku ptaków, które stanowią ok. 90% procent wszystkich poszkodowanych zwierząt trafiających tu na leczenie – to znakomite miejsce dla przeprowadzenia takich zajęć, ponieważ łączy wrażliwość etyczną z troską o dziedzictwo przyrodnicze, dwa ważne komponenty filozoficznych i kulturowych motywacji dla ochrony środowiska naturalnego. Jedno i drugie ma tam wymiar praktyczny, co dodatkowo podnosi wartość zajęć prowadzonych w takich szczególnych miejscach. Warto jeszcze wspomnieć, że ośrodek leży na terenie Buczyn Warmińskich, obszarze Natura 2000. 

http://obszary.natura2000.org.pl/index.php?s=obszar&id=1080


 

I Dzień Międzykulturowy


I Dzień Międzykulturowy na Wydziale Humanistycznym

10 marca 2015 roku odbył się I Dzień Międzykulturowy, w którym studentki I roku dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego przygotowały ‘bałkańskie’ stoisko.


 

Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie

10 grudnia 2014 r. studentki I roku dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, pod opieką profesor Alicji Boroń, uczestniczyły w zajęciach wyjazdowych w Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie.